2024. november 23., szombat

Pont

Lemondott a román miniszterelnök

Az utca nyomására tegnap lemondott a román miniszterelnök. Victor Ponta azt mondta: nem akar az emberekkel dacolni.

(Léphaft Pál karikatúrája)

(Léphaft Pál karikatúrája)

A román kormányfő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ő a belügyminisztere helyett mond le, aki viszont nem vállalta a felelősséget a pénteken este egy bukaresti szórakozóhelyen történt tragédiáért. A Colectiv klubban a Goodbye to Gravity metálzenekar tartott lemezbemutatót, az ünnepi torta csillagszórójától lángra lobbant a terem szigetelése, majd tíz másodperc múlva kigyulladt a tető. 27-en halálra égtek, öten a kórházban hunytak el füstmérgezésben és égési sebek miatt, mintegy nyolcvan ember állapota máig válságos. A történteket elemezve az újságírók szinte egyöntetűen arra a következtetésre jutottak, hogy a tragédia oka valójában a korrupt törvényalkotásban és az ellenőrző hatóság korrumpálhatóságában keresendő. Az országban az élet minden területén általánossá vált a felelőtlenség, a nemtörődömség, a kiskapus szabályok, a szabályok be nem tartása, a szabályok be nem tartatása.

A hatalmas emocionális sokk és a hatóságok cselekvőképtelensége miatt Románia nagyvárosaiban több ezren vonultak kedden este az utcákra, Bukarestben több mint 25 ezren követelték Bukarest IV. kerületi – itt történt a tragédia – polgármesterének az azonnali lemondását. Nincs két hete, hogy néhány százan azért tüntettek, hogy mondjon le a belügyminiszter, Gabriel Oprea is.

Oprea hivatalos kíséretet kért a rendőrségtől, amikor haza tartott a munkahelyéről, a hivatalos konvoj egyik motoros rendőre az útjavítók által jelöletlenül hagyott gödörbe esett, és szörnyethalt.

Mivel a belügyminisztérium és a rendőrség is felelős a Colectiv bárban történtekért – noha tudták, hogy a nyolcvan férőhelyes teremben sokszor félezren is összezsúfolódtak, mégsem zárták be a szórakozóhelyet – a miniszter ellen is skandálni kezdtek a hétfő esti tüntetők. Majd a kormányfő, Victor Ponta lemondását is kérték, akinek már korábban lett volna oka a távozásra. Először 2012-ben, amikor kiderült, hogy plagizált, amikor doktori disszertációját írta. Másodszor idén júliusban, amikor a Korrupcióellenes Ügyészség eljárást indított a miniszterelnök ellen okirathamisítás és pénzmosás vádjával.

Mégsem mondott le, elsősorban azért, mert a pártja, a kormányzó szociáldemokraták foglyává vált. Ha ugyanis Victor Ponta lemond, bukik a kormány, s az ellenzék vezéréből államelnökké lett Klaus Iohannis valószínűleg nem a szociáldemokratákat bízza meg a kormányalakítással.

Ez a helyzet jelenleg.

Ponta, akinek rég kényelmetlen a miniszterelnöki szék, most megtalálta az alkalmat, hogy megmaradt méltóságát megőrizve távozzon, üssön egyet koalíciós partnerén, Gabriel Opreán és dilemma elé állítsa Iohannis államfőt. Aki, ha át akarja ruházni a kormányzást az ellenzéki Nemzeti Liberális Pártra, nem kerülheti meg Opreát, vele is szövetkeznie kell, el kell fogadnia az erkölcstelen megoldást.

A liberálisok alelnöke, Ludovic Orban viszont felvetette, hogy az előrehozott választásokig vagy a jövő novemberi választásokig egy technokrata kormányra bíznák az ország sorsát.

Káosz lesz Romániában, hogy meddig tart, nem tudni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás