2024. október 8., kedd

Kultúrával határokon át

Kiállítottak, táncoltak, énekeltek augusztus 20-án a szenttamásiak Orosházán

Szenttamás és Orosháza több mint egy évtizede gyümölcsöző testvérvárosi kapcsolatot ápol, s ennek köszönhetően a Békés megyei város szinte folyamatosan vendégül látja a szenttamásiakat a Szent István-napi rendezvénysorozatán, amelyre az idén a Bard Néptáncegyesület táncosai mellett a Szenttamási Kézimunkakedvelők Egyesülete és a Hagyományápolók Klubja is elutazott. A 34 fős csoportot Gyopárosfürdőn Dávid Zoltán polgármester, Bojtor István alpolgármester, Németh Béla egykori polgármester és Tóth Zoltánné önkormányzati képviselő fogadta.

Szenttamásiak az orosházi Szent István szobornál (Paracky László felvétele)

Szenttamásiak az orosházi Szent István szobornál (Paracky László felvétele)

Az augusztus 20-ai tartalmas, gazdag ünnepséget ezúttal nem Gyopárosfürdőn, hanem Orosháza központjában tartották meg. A testvérvárosi találkozó az Orosházi Nyár 2018 program keretében a Kultúrával határokon át című projektum részeként valósult meg. Az összejövetel keretében megnyílt a szenttamási Kézimunkakedvelők Egyesületének és a Hagyományápolók Klubjának, továbbá az Orosházi Díszítőművészeti Kör közös kiállítása. A szenttamási vendégeket Ifjú Zoltán, a községi tanács kulturális tanácsosa vezette, aki elmondta, gond, hogy a határokon óriási a tumultus, csaknem öt órát kellett várniuk.

– Örülünk az együttműködésnek, a tapasztalatcserének, a lehetőségnek. Néptáncosainkat szeretettel fogadták, a legintenzívebb kapcsolat viszont a kézimunkázók között van, akik évente több alkalommal is találkoznak – mondta a községi tanácsos.

Zoranka Paroški, a Bard Néptáncegyüttes elnökhelyettese, emlékeztetett arra, hogy már több alkalommal is felléptek Orosházán, és külön örömét fejezte ki, hogy újra bemutatkozhatnak a közönségnek, ezúttal a legnagyobb állami ünnep, a Szent István-nap alkalmából szervezett rendezvénysorozat keretében.

A szenttamásiak vasárnap részt vettek a bogárzói Ügető-Galopp Futam és Fogathajtó Verseny programjaiban, majd pedig az Orosházi Díszítőművészeti Kör és a szenttamási kézimunkacsoportok közös kiállításán. Kiss Julianna, a Szenttamási Kézimunkakedvelők Egyesületének elnöke elmondta, a csoport többféle munkát hozott és állított ki: − A kézimunkák között találhatók kalocsai hímzések, az Alföld kultúrájához tartozó fehér hímzések, valamint vadvirágos motívumok. Nagyon szeretjük átvenni egymás képzőművészeti és hímzőkultúráját. Emellett jó baráti kapcsolatot is kötöttünk, s ez a legfontosabb – fűzte hozzá. Forgács Ibolya, a Vajdasági Népek és Nemzetiségek Hagyományápoló Klubja kézimunkacsoportjának elnöke elmondta, a kiállításra kimondottan szenttamási fehér hímzést vittek, továbbá kiállították a klub jelképét, a fonott aratási koszorút is. A kiállítás megnyitóján dél-alföldi népviseletben jelentek meg, továbbá bemutattak egy eredeti, hímzett dél-alföldi női inget és kötényt is.