Az ENSZ-közgyűlés 1990-ben megszavazta és rögzítette azt, hogy október 1-je legyen az idősek nemzetközi napja. Nemcsak elsején, hanem október hónap többi napját is sok helyen az időseket érintő kérdésekre történő figyelemfelkeltéssel ünneplik. A nyugati modell szerint működő társadalmakban ebben a hónapban az aktív öregedés jelentőségére vagy az idősek bántalmazására, annak megelőzésének fontosságára hívják fel a figyelmet. 2019-ben világszerte 703 millió 65 évnél idősebb személy élt.
Az elkövetkező évtizedekben az idősek száma világszerte növekedni fog, és valószínű, hogy 2050-re eléri majd az 1,5 milliárd főt. Az aktív öregedés, a munkaképesség és az önmagunkat nem elhanyagoló életfilozófia tehát egyre nelkülözhetetlenebbé válik, az újvidéki önkormányzat is felismerte ezt az irányvonalat. A múlt héten Age Against Machine elnevezéssel látványos akciót szerveztek, egy különleges szoftver segítségével az arcfotóinkat „megöregítve”, nyugdíjas korunkban láthattuk. Mi megkérdeztük fiataljainkat, hogy gondolnak-e időskorukra, készülnek-e, aggódnak-e, és hogy szerintük mi a hosszú élet titka?
Szűcs Gergely: Igen, készülök. Van biztosításom, amit fizetek, ha az anyagi biztonságról beszélünk. Nem hiszem, hogy hiteles választ adhatok alig 30 évesen a hosszú élet titkáról. Nyugdíjas éveim alatt ugyanazt tervezem, mint amit most is, csak esetleg a tempó lesz más.
Molnár Gábor Márk: Jó kérdések, viszont nem gondolkodom még ezeken. Befizetek a nyugdíjalapba, így készülök. Szerintem a hosszú élet titka az egészséges életmód, megfelelő testmozgással, amit kerülök. Nem igazán gondolkodtam még a terveimen, azok majd attól is függnek, hogy milyen állapotban leszek, amikor eljön az ideje. Valójában a pörkölthöz való húst sem vettem még ki a fagyasztóból mára, a gondolataim még eddig sem jutottak el. Valóban úgy érzem, hogy nem igazán készülök a nyugdíjas éveimre.
Horváth Zita: Szerintem nem lehet felkészülni az öregkorra, viszonylagos dolog, hogy kinek mit jelent az időskor. Valaki 80 évesen is fiatalnak érzi magát. A hosszú élet titka a jó egészség, nyugodt, stresszmentes élet, egészséges étkezés és egy kis testmozgás, főleg a séta. Konkrét tervem nincs a nyugdíjas koromra, de remélem, hogy sok időm lesz az unokáimra.
Nyitókép: Dávid Csilla felvétele