Hűtlenek voltak a hazájukhoz, Romániához, mert nem teljesítették a nemzetbiztonság megőrzését szolgáló erkölcsi kötelességüket – ezzel gyanúsítja a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Ügyészség (DIICOT) a brit Sky News csatorna állítólag kamu riportjában fegyvercsempészt alakító három erdélyi magyart.
Pántics Attila-Csaba, Pántics Levente és Szanto Aurelian-Mihai nyugat-európai terroristákat fegyverekkel ellátó banda tagjának adták ki magukat a brit Sky News riportjában. A maszkos fegyvercsempészek, vagyis állításuk szerint statiszták arról beszéltek a kamera előtt, hogy Ukrajnából csempésznek fegyvereket Romániába. Készek bárkinek, bármit eladni, nekik aztán mindegy, hogy valaki terrorista vagy bűnöző, csak fizesse ki a kért árat. Aztán vadászfegyvereket és egy sorozatlövésre nem alkalmas AK–47-es utánzatot mutogattak. A DIICOT-nak gyorsan sikerült rájönnie, kik az állítólagos csempészek. A szereplőket a Suzuki Samurai típusú terepjárójuk árulta el, abból ugyanis egy van az országban, s tulajdonosa pedig hamar elvezette a nyomozókat a film szereplőihez.
A DIICOT nyomozása szerint Stuart Ramsay, a Sky riportere először a 7 éve Angliában élő Szanto Aurelian-Mihaijal vette fel a kapcsolatot, akitől megrendelte a kamu csempészeket. Szanto vallomása szerint az újságíró azt is megszabta, hogy hogyan legyenek felöltözve a fegyvercsempészek, és előre megírta a szövegüket.
A román hatóságok nyomozása megerősítette ezt a vallomást, szerintük hihető, hogy a három vadász nem tudta, hogy nem fikcióként, hanem leleplező riportként játsszák majd be a videót. Aurelian Szantót, Pantics Csabát és Pantics Leventét múlt pénteken mégis vizsgálati fogságba helyezték. A DIICOT szerint a gyanúsítottak bűnszervezetet hoztak létre, megszegték a fegyvertartásra vonatkozó szabályokat, valótlanságokat állítottak, és ezzel a nemzetközi közvélemény ellenérzéseit váltottak ki Romániával szemben. A Bukaresti Ítélőtábla bírája, Mariana Constantinescu egyidejűleg megállapította: a brit csatorna riportja azt a képzetet keltette az európai nézőkben, hogy a román hatóságok képtelenek fellépni a nyugat-európai terrorista csoportokat fegyverekkel ellátó romániai fegyvercsempészek ellen.
A három magyar gyanúsított a kihallgatás során ismét azt vallotta, hogy a Sky News riportere őket is átverte, amikor felbérelte őket, hogy fejenként kétezer euróért fegyvercsempészeket alakítsanak a riportban, mert azt mondta nekik, hogy fikciós dokumentumfilmet forgat, és erről a film végén tájékoztatják is a nézőket. A bírónő ezt az érvüket azonban nem fogadta el, mert a három férfi akkor sem értesítette a hatóságokat, amikor egyértelművé vált számukra, hogy a Romániát rossz színben feltüntető riportjával a Sky News átverte a nézőket.
A bírónő szerint a gyanúsítottak a fegyvertartási szabályokat is megszegték. Volt ugyan engedélyük a filmben is bemutatott vadászpuskák tartására, ám a törvény szerint ezeket tilos átadniuk más személyeknek.
A film készítője, Stuart Ramsay cáfolja, hogy bárkit lefizetett volna és megrendezte az anyagot, kitart amellett, hogy igazi fegyverkereskedőkkel tárgyalt. A román hatóságok reakcióját pedig nevetségesnek nevezte.