2024. november 22., péntek

Legyen helyi: udvarhelyi

BRASSÓI TUDÓSÍTÓNKTÓL

Kisebb méretű zendülésre vetemedtek a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) udvarhelyszéki polgármesterei. Nem értenek egyet azzal, hogy a választókerületükben ne helyi képviselőjelöltet indítsanak, s hogy a lista élére az RMDSZ-szel négy évvel ezelőtt rivalizáló, mára paktumot kötött Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke, Bíró Zsolt kerüljön.

Romániában a december eleji választásokon visszatérnek a listás választáshoz, miután az egyéni választás szomorú tapasztalattal járt: romlott a törvényhozás összetétele, miután sztárok és celebek nyertek az ismeretlen szakemberek ellenében, sőt az amúgy is túlméretezett Parlamentet – hogy érvényesüljön a választási pártarány –, mintegy száz képviselővel ki is kellett egészíteni. Így lett a hivatalosan 18 milliós (valójában 16) országnak 588 képviselője, mindössze 23-mal kevesebb, mint a 86 millió lakost számláló Németországnak.

A listákat a pártok állítják össze. Az RMDSZ előválasztásokat is tart, amelyen a küldöttek rangsorolják a jelölteket. Megtörtént ez a legmagyarabb erdélyi városban, Székelyudvarhelyen is, ahol viszont a Szövetség Állandó Tanácsa mégsem a nyertes Birtalan Józsefet, hanem az MPP marosvásárhelyi illetékességű elnökét, Bíró Zsoltot jelölte a bejutó helyet jelentő helyre a Hargita megyei listán.

Az RMDSZ és az MPP már a tavaszi helyhatósági választásokon együttműködési szerződést kötött, s ezt szeptember 15-én újra megkötötték a parlamenti választásokra is. Az RMDSZ ezzel igazolja, hogy kész együttműködni más, kisebb magyar párttal is, annak ellenére, hogy az Erdélyi Magyar Néppárt azt állítja, az RMDSZ pozícióféltésből elzárkózik a magyar–magyar együttműködéstől. Az MPP pedig nyer két parlamenti helyet, egyet Kovászna megyében, egyet Udvarhelyszéken. Utóbbit feltéve, hogy sikerül lecsillapítani a kedélyeket, és az udvarhelyszékiek elismerik, a pártfegyelem előbbre való a lokálpatriotizmusnál. Jelenleg a lokálpatriotizmus dúl.

Oroszhegy polgármestere, Bálint Elemér Imre szerint nagy kérdés, hogy „a munkát el tudja-e végezni egy helyismerettel nem rendelkező személy, mint amilyen Bíró Zsolt?” A polgármester úgy véli, az RMDSZ parlamenti jelenléte függhet az udvarhelyiek választókedvétől, amelyet a nem helyi jelölt alaposan lelohaszthat. „Ez az új helyzet erősen bizonytalanná teszi majd az öt százalékos küszöb elérését. Pesszimista vagyok, úgy látom, ez lehet a vég kezdete...” – mondta Bálint Elemér Imre, aki ugyan híve a magyar–magyar összefogásnak, de azt mondja: „Ez a mostani kicsit erőltetett, máris rengeteg a visszajelzés, hogy az embereknek nem tetszik a kényszerházasság...”

Az RMDSZ azért jelölte Bíró Zsolt pártelnököt Székelyudvarhelyen, mert az MPP alapító elnöke, Szász Jenő odavaló, s a pártnak ma is jelentős támogatottsága van. Kérdés, hogy az RMDSZ nem veszít-e többet a réven, mint amennyit nyerne a vámon az udvarhelyi mandátum átengedésével. Bizonyára ezt elemezni fogják, s eszerint dönt majd a Szövetség Állandó Tanácsa, amely hamarosan újratárgyalja Bíró Zsolt jelölését. Természetesen csak Udvarhelyszéken. Mert valahol helyet kell neki szorítani, például Maros megyében. Ahol viszont már nagyobb méretű a zendülés. Az előválasztáson alulmaradt RMDSZ jelöltek szidják az RMDSZ-t.

Még szerencse, hogy megszavaztak az RMDSZ számára egy alternatív küszöböt is. Ha nem éri el az öt százalékot, viszont legalább három megyében: Maros, Hargita és Kovászna megyében eléri a húsz-húsz százalékot, a három megyéből bejuthatnak a törvényhozásba jelöltjei.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás