Romániában a napokban lázban égnek a nagyvárosok fiataljai: forradalom van. Az utca forradalma. Amely reményeik szerint el fogja söpörni a vörös pestist, a választásokat alig két hónapja megnyerő Szociáldemokrata Pártot, s helyükbe ismét a feddhetetlen, makulátlan technokraták lépnek.
Van, akiben az is felmerül, hogy a törvényhozást is el kellene söpörni, s a törvényeket Facebookon szervezett villámcsődületekkel kell elfogadni vagy elvetni.
Minden azzal kezdődött, hogy az előző államfő, Traian Basescu nyomására az akkori kormány felelősségvállalással, köz- és parlamenti vita nélkül fogadta el a Büntetőtörvénykönyvet (Btk.). Hamarosan kiderült, legkevesebb ötven paragrafusa alkotmányellenes. Köztük az is, hogy nem határozza meg pontosan, mit jelent a hivatallal való visszaélés. Ezzel azonban visszaélhetett a Korrupcióellenes Ügyészség. Egyetlen példa: a kolozsvári alpolgármestert, Horváth Annát azért vádolják hivatali visszaéléssel, mert meg merte kérdezni a Polgármesteri Hivatal bürokratájától, mikor szándékszik osztálya válaszolni egy kilenc évvel korábban benyújtott építészeti engedélyt igénylő kérésre.
Hivatali visszaéléssel vádolták meg a decemberi választásokon győztes Szociáldemokrata Párt elnökét, Liviu Dragneát is. Perében hamarosan ítélet születik. Bizonyára ezért volt fontos a szociáldemokratáknak, hogy az éjszaka leple alatt sürgősségi kormányrendelettel módosítsák a Btk.-t, amely alapján Dragnea nem lenne inkriminálható.
A hírre megmozdult a Facebook népe, s a régi – az ötven alkotmányellenes paragrafust tartalmazó – Btk. életben tartása mellett, a kormány lemondásáért és az előrehozott választásokért tüntet. A tüntetőkhöz csapódott a választásokon elvérzett ellenzék: az újabb kormányzási lehetőség sejlett fel előtte. Elnöki moderátori szerepéből kilépve, az ellenzék és az utca vezérévé avanzsált Klaus Iohannis államelnök is, aki attól sem riadt vissza, hogy álhíreket terjesszen, s így buzdítson a tüntetések folytatására.
A harc Romániában nem az igazságszolgáltatásért és a korrupcióellenes intézkedések folytatásáért zajlik. Valójában két tábor küzd a hatalomért: a Iohannis–Korrupcióellenes Ügyészség–Román Hírszerző Szolgálat kontra a Dragnea–kormány–parlamenti többség.
A Iohannis tábor a törvényt megtorlásra, politikai játszmák végkimenetelének befolyásolására használná. A Dragnea tábor a törvényt a gazdasági és politikai bűnözéshez sértetlenül elvezető kiskapuk kulcsaként forgatná.
A médiamanipuláció pedig hatásos: jóhiszemű, ám naiv tüntetők a demokrácia nevében tolják az országot a posztdemokráciába, amelynek alapja a posztigazság, azaz az abszolút hazugság.