Erdély épített örökségének legértékesebb részét a középkori szász evangélikus erődtemplomok jelentik. Fenntartásuk azonban gondot jelent a megmaradt, háromszázezerről tizenkétezresre csappant erdélyi szász közösségnek, akik most partnereket keresnek a templomok állagának megőrzéséhez. (A szászokat a kommunizmus alatt eladták a NSZK-nak, a kilencvenes években pedig tömegesen kitelepedtek Németországba.)
A romániai sajtó a múlt héten azzal az információval szolgált, hogy a szász evangélikus egyház eladja a szászmedgyesi körzetben található templomait. A terület áráért kínálja azoknak a vevőknek, akik vállalják az erődtemplomok javítását, fenntartását és turisztikai célú kihasználását. Ezek egyike a Szeben megyei Csicsóholdvilág erődtemploma, melyet már nem képes fenntartani a helyi, három idős emberből álló evangélikus gyülekezet.
Később az egyház vezetősége pontosított: egyetlenegy sem eladó az Erdélyben található több mint 200 szász evangélikus templom közül.
„Az egyház vezetőségének politikája régóta a templomok saját vagyonában való megtartására irányul, és ez a jövőben sem fog változni” – szögezte le közleményében a Romániai Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyház. Annak ellenére, hogy a középkorban épült templomoknak a fenntartása nem kis feladat a Romániában maradt tizenkétezres szász közösség számára, 1990 óta csupán két ízben, a Szeben megyei Reten, illetve Karánsebesen engedték át a szász templomot az ortodox egyháznak.
A Romániai Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyház közleményében azt írta, hogy a sajtó tévesen értelmezte a helyzetet, amikor elidegenítési kísérletről cikkezett. „Még a legkisebb számú evangélikus hívővel rendelkező falvak is szerves részei az erődtemplomok rendszerének. Ennek a világszinten egyedi örökségnek a megőrzése sokkal könnyebben biztosítható, ha a szász evangélikus egyház megőrzi tulajdonjogát.”
A tulajdonjogi helyzet miatt a helyi önkormányzatok nem támogatják a középkori épített örökség megóvását – egyes vélekedések szerint azért, mert ez nem a román kontinuitás elméletét igazolja –, ezért omlott össze például tavaly a Brassó megyei Szászveresmart XIII. század közepén épült templomának tornya.