Tisztogatnak a kormánypártok Romániában. Az országos és megyei hivatalok, intézmények, igazgatóságok, ügynökségek éléről leváltják az eddigi vezetőket, és saját embereiket ültetik a bársonyszékbe. Hiába minden észérv, hiába az Európai Unió követelményrendszere, hiába az Alkotmánybíróság megállapítása, hogy a tisztviselők és intézményvezetők politikai hovatartozás alapján való eltávolítása és kinevezése törvénytelen! A Boc-kormány hozzáértésskáláján a pártállás a mértékegység.
Leváltották a megyei kormánymegbízottakat, a prefektusokat és alprefektusokat, noha azok elmozdíthatatlanságát az EU csatlakozási feltételként szabta meg. Leváltották a megyei intézmények, kórházak, könyvtárak, statisztikai hivatalok, ifjúsági igazgatóságok, tanfelügyelőségek vezetőit. Az ellenzék szerint legszívesebben az országban üzemelő néhány közvécé elé is pártkatonát ültetnének díjbeszedni.
Közben kompetenciáról beszélnek, arról, hogy akik eddig intézték a köz ügyeit, a liberálisok, a magyarok vagy a pártsemleges szakértők, hozzá nem értőek, korruptak voltak, s csak a szociáldemokráciához vagy a demokrata liberalizmushoz lecsatlakozottak képesek megfelelően irányítani a közintézményeket. Előbb leosztják, hogy a Szociáldemokrata vagy Demokrata Liberális Párt tagja lesz-e az új intézményvezető, aztán szerveznek – általuk korrektnek nevezett – versenyvizsgát a tisztség elnyerésére. Nevetséges lenne, ha nem volna szomorú. 20 évvel ezelőtt, a kommunizmus idején volt ennyire fontos a pártállás, mint most...
Az a félelem, hogy a ceausizmus kísértete járja be Romániát, ma nem teljesen alaptalan!
Utoljára a nacionálkommunizmus idején történt meg, hogy egy 85 százalékban magyarok lakta megyében, Hargitában olyan főtanfelügyelőt nevezzenek ki, aki büszkén hirdeti, hogy nem tud magyarul. Most megtörtént.
Utoljára a ceausizmus teljében esett meg, hogy egy magyar főtanfelügyelő-helyettes versenyvizsgával elnyert helyét minisztériumi rendelet nyomán elveszítse. Most ismét megtörtént ez Brassó megyében!
Megtörtént az is Kovásznában, hogy az ország egyik, ha nem éppen a legeredményesebb ifjúsági vezetőjét menesztették. Bűne minden jel szerint csupán az, hogy magyar. Mert az nem lehet, hogy a sikerei miatt kell távoznia. (Szinte kivétel nélkül minden ifjúsági szervezet értékelte munkáját, hasonlóképpen az ifjúsági és sportminiszter is.)
És történnek mindezek a furcsaságok nem sokkal azután, hogy az államelnök, Traian Basescu az RMDSZ kolozsvári kongresszusán a kulturális autonómia szükségességéről és jogosságáról beszélt!
Nem minden ok nélkül figyelmeztet Kelemen Hunor, az RMDSZ ügyvezető elnöke: a kormány ugyan még nem vetette rá magát a romániai magyar közösség 20 év alatt kivívott jogaira, de lefejezi legfontosabb intézményeinket. Ragyogó, hatékony, példátlan és tagadhatatlanul ceausista ihletésű stratégiai gondolkodással gyanúsítja meg a kormánypártokat az ügyvezető elnök, aki azt sejti, ezzel az eljárással az ország jelenlegi vezetői nem akarhatnak mást, csupán befejezni a méltó előd, Nicolae Ceauşescu elvtárs erőszakos homogenizációs politikáját. Szemforgató módon, a decentralizáció elvére hivatkozva teszik!
Ennek és az ehhez hasonló politikai merényletnek az ellenszere a központosított hatalom lebontása. És ez nem csupán magyar érdek!
Románia európai jövője múlik ezen. Ezért a többségi lakosságnak is érdeke, a kisebbséghez hasonlóan hozzájárulni egy olyan regionális államberendezkedés kialakításához, amelyben az önkormányzati alapon szerveződő régiók saját forrásokkal rendelkeznek, és a szubszidiaritás, a partnerség elvét érvényesítve a régió szintjén kezelhető társadalomszervezési és -fejlesztési feladatokat önállóan, az országos szakpolitikákkal és fejlesztéspolitikával szoros összhangban látják el.
Ezért a lehetőségért tiltakozni, tüntetni is érdemes. Ezért is tüntettek tegnap Csíkszeredában.