2024. november 23., szombat

Diplomagyár a csőd szélén

Romániában ma diplomás munkanélküliek képzése folyik. Már a középiskolákban több az elméleti osztály, mint a műszaki, és idén megszüntették az úgynevezett inasosztályokat, amelyekben alacsony szinten ugyan, de mesterségeket tanítottak.

Az elfordulást a szakmatanulástól a gomba módra elszaporodott magánegyetemek okozták, amelyek ajánlata az, hogy nem észre, hanem csupán pár száz euróra van szükség a felsőfokú diploma megszerzéséhez. Ez találkozott a szülők reményeivel, hogy gyermekeik értelmiségiekké válnak. Az egyetemekre ma már nincs versenyvizsga, gyakorlatilag bárki beiratkozhat a közgazdasági, a jogi, az orvostudományi fakultásokra, akkor is, ha éppen csak átcsúszott az érettségi vizsgán. Ma már nem ritka az a fiatal, akinek két-három diplomája is van, ez sem elég azonban az elhelyezkedéshez, ugyanis a felsőfokú végzettséget igazoló iratok nem bizonyítják a szaktudást és a hozzáértést.

Ezért az oktatási tárca lépni kényszerült. Meg kell szigorítania az egyetemek és főiskolák működését szabályozó törvényeket. És ezt oly módon tette meg, hogy több ezer diplomát érvénytelenített. Román és magyar végzettek felsőfokú bizonyítványát nyilvánította semmisnek.

Diplomagyártás gyanúja miatt Ecaterina Andronescu oktatási miniszter például ultimátumot intézett a Spiru Haret Egyetem vezetőségéhez. Figyelmeztetett: bezárják az egyetemet, ha annak vezetősége nem engedélyezi, hogy az illetékesek elvégezzék a hivatalos minőségi ellenőrzéseket, amit éveken keresztül megtagadtak tőlük.

Az intézmény amiatt került az oktatási minisztérium látókörébe, mert felmerült a gyanú, hogy diplomák tízezreit bocsátja ki törvénytelenül. Az egyetem működése ettől függetlenül is szemet szúrt az illetékeseknek, mivel innen annyi diplomázó diák kerül ki évente, mint az összes többi romániai egyetemről.

A Wikipédia által felállított rangsor szerint 1,3 millió hallgatójával az iszlám Azad University a világ legnagyobb magánegyeteme. Valószínűleg adathiány miatt a második helyet nem a Spiru Haret foglalja el a maga 320 000 hallgatójával, hanem a brazil Universida de Estácio de Sá, de náluk csupán 100 ezer egyetemista tanul.

A bukaresti Gândul napilap szerint az egyetem úgy növelte 41 ezerről 320 ezerre diákjainak számát, hogy minden engedélyezett szak esetében távoktatási képzést is indított. Kiderült, hogy olyan településeken is, ahol még középiskola sem volt. Ehhez azonban nem rendelkezett a szükséges minisztériumi engedélyekkel. A román oktatási miniszter szerint e törvénytelen eljárás miatt lehetett az egyetem a világ egyik legnagyobb oktatási intézménye.

Volt diákjainak a diplomáját most nem ismerik el. A tanári állások elfoglalására kiírt versenyvizsgákról például elzavarták azokat, akik a Spiru Haretet végezték el.

Az oktatási miniszter szerint az ellenőrzések más magánegyetemeken folytatódnak. Ez azonban csak tüneti megoldás. A fiataloknak továbbra sem jelent majd erőfeszítést diplomázni, hiszen sehol Európában nincs annyi egyetem, mint Romániában, ráadásul az állami egyetemeken sem korlátozott a tandíjas helyek száma.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás