2024. július 17., szerda

Baljós árnyak

Előrevetíthető, hogy katasztrofális gazdasági eredményekkel zárja Románia a 2009-es évet. Ami azért rossz hír a tömbmagyarság, a Kovászna és Hargita megyeiek számára, mert amikor a román gazdaság zsugorodik, a Székelyföld felé áramló beruházások mértéke a nullához közelít. Székelyföld jelenleg is az unió egyik legszegényebb régiója.

A gazdasági helyzetről a román kormánynak a Nemzetközi Valutaalappal (NVA) folytatott tárgyalások nyomán alkothattunk valós képet. A kormány az NVA-nak bevallotta, hogy a nemzeti össztermék idén 8–8,5 százalékkal zsugorodik. Eddig a Boc-kormány 1-2 százalékos növekedés esélyével áltatta a lakosságot, amelynek hatévi életszínvonal-növekedés után szembe kell néznie a recesszió következményeivel, mindenekelőtt a munkanélküliséggel. A vállalatok gazdasági tevékenységének csökkenése és a piac beszűkülése miatt júliusban ötéves rekordszintet ért el a munkanélküliség. Csupán júliusban negyedszázezerrel nőtt az állástalanok száma, s ezzel mintegy 600 ezerre emelkedett a munkanélkülieké. Az ipar megroggyanását bizonyítja, hogy az első félévben 9,1 százalékkal csökkent az áramfogyasztás a tavalyi hasonló időszakhoz képest.

Cégek ezreit a kormány át nem gondolt intézkedése juttatta csődközelbe. Az év elején ugyanis a pénzügyminisztérium kitalálta, hogy az évek óta veszteséges vagy nulla nyereséget jelentő kis- és közepes vállalkozásokat is megadóztatja. Az úgynevezett átalányadót a pénzforgalom mértéke után kell fizetni. Erre több tízezer kis cég függesztette fel tevékenységét, egyes statisztikák szerint ennek következtében többen váltak munkanélküliekké, mint a nagyipari vállalatoknál és multinacionális cégeknél történt tömeges elbocsátások miatt. A gazdasági elemzők egybehangzó véleménye, hogy az átalányadót a gazdasági növekedés teljében, és nem a visszaesés közepette kell alkalmazni. A Boc-kormány válságkezelő intézkedései pedig valójában válságmélyítőnek bizonyultak.

Most a kormány kétségbeesetten próbál minden lehetséges forrásból bevételhez jutni. A pénzügyminisztérium augusztus 14-én 300 millió euró értékű kötvénycsomagot bocsát piacra. A minisztérium eddig mintegy 50 milliárd lejt szerzett kötvénykibocsátás révén, a kölcsönbe fölvett összeg pedig majdnem tízszer nagyobb, mint tavaly az első félévben. A költségvetés pénzéhségének csökkentése érdekében a kormány a Romániának megállapított és el nem használt szén-dioxid-kibocsátási kvótát is eladná a fejlettebb iparral rendelkező országoknak, ám a recesszió miatt nem biztos, hogy talál vevőt.

Hasonló megfontolásból a kormányhoz, és nem a Román Nemzeti Bankhoz irányítaná a kabinet az NVA második hitelrészletét. Ezt Traian Băsescu államfő jelentette be. (Nem titok, hogy a kormányt is az államfő irányítja a háttérből.) Traian Băsescu szerint a hitelrészletet a költségvetési hiány fedezésére és az oktatásban, valamint az egészségügyben tervezett beruházások finanszírozására kellene felhasználni. Az elnök beruházásokról beszél, valójában az állami kiadások legtekintélyesebb része a túlméretezett apparátus embereinek a fizetését biztosítja.

Az NVA hajlik arra, hogy a második hitelrészletet a kormány használja fel, de ezt ahhoz a feltételhez köti, hogy a kormány csökkentse az államapparátusban és a helyi közigazgatásban dolgozók számát. Emil Boc miniszterelnök gyorsan bejelentette, hogy a kormány alárendeltségébe tartozó 226 ügynökség közül csak 107 marad meg, egy részüket megszüntetik, másokat pedig összevonnak, így 150 millió eurót spórol a kormány – mondta a miniszterelnök. Amit már nem hangsúlyozott a kormányfő, hogy 9200 alkalmazottat bocsátanak el.

Az NVA korlátozó intézkedései közé tartozik az is, hogy a pénzintézet nem engedélyezte az Európai Beruházási Bank által finanszírozott autópályák és utak építésének a folytatását, mert ezzel tovább nőne a költségvetési hiány.

Kérdés, hogy igaza van-e a Valutaalapnak. Számos liberális gazdasági szakértő szerint nincs. Éppen a beruházások eszközlésével lehetne újraindítani a gazdaságot, azt azonban lefullasztja az NVA. Az általa nyújtott hitelt pedig a gazdaság állapota miatt elszegényedett lakosságnak vissza kell fizetnie. Kamatostul!