2024. július 17., szerda

Megbukott a román kormány

Temetni veszélyes

A román törvényhozás megbuktatta a Boc-kormányt. A demokratikus Románia húsz éves történetében először történik meg, hogy a képviselők többsége megszavazza azt a bizalmatlansági indítványt, amelyet a végrehajtó hatalom ellen nyújtottak be.

A bizalmatlansági indítványt az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség fogalmazta meg, arra hivatkozva kérték a kormány menesztését, hogy az semmibe veszi a demokratikus elveket, kormányrendeletekkel vezet és lehetetlené teszi a társadalom számára fontos törvények megvitatását, egyszóval: diktatórikus.

Miután a miniszterelnök Emil Boc pártja, a Demokrata Liberális Párt távozásra kényszerítette a koalíciós partnerét, a Szociáldemokrata Pártot, utóbbi támogatásáról biztosította az ellenzéket, hogy szavazatával hozzájárul a kisebbségben maradt kormány megbuktatásához.

A Demokrata Liberális Párt az Alkotmánybíróságon óvta meg a bizalmatlansági indítványt, de a taláros testület úgy döntött, törvényes volt annak a benyújtása, és megtárgyalható. Ekkor a demokrata liberálisok megpróbáltak szavazatokat vásárolni, illetve megkörnyékezték az RMDSZ-t is, felajánlva, hogy lépjenek koalícióra. Sokáig kétséges volt, hogy az RMDSZ megszavazza-e vagy sem kormány menesztését, de a romániai magyarok érdekvédelmi szervezete következetes maradt, az általa benyújtott indítványt végül megszavazta.

258 szavazattal menesztették a képviselők a Boc-kormányt, amely csupán adminisztrációs feladatokat láthat el az új kormány beiktatásáig.

Románia modern történelmének első megbuktatott miniszterelnöke, Emil Boc nagyokat nyelve jelentette ki: megtiszteltetés számára, hogy a politikai ellenfelei érdekeit sértő reformintézkedései miatt távolították el hivatalából. Ellenfelei közt csupán a liberálisokat és a szociáldemokratákat emlegette. Az RMDSZ-ről rossz szót nem ejtett. Traian Băsescu államelnök, akit a demokrata liberálisok támogatnak az elnökválasztáson, elsőként az RMDSZ-szel konzultált tegnap (lapzártánk után) a kormányalakításról. Az RMDSZ elnöke, Markó Béla kijelentette, egy politikusokból álló kormányt támogatnának, ez lenne a demokrata liberálisok számára is az opció, de nem zárkózott el az elől sem, hogy egy technokrata kormány létrehívását lehetővé tegye, összefogva a liberálisokkal és a szociáldemokratákkal. A technokrata kormány vezetőjeként a liberálisok Nagyszeben szász polgármesterét, Klaus Johannist szemelték ki. A német kisebbségi politikus már jelezte, megtiszteltetés számára a felkérés, és kész elfogadni azt.

Azonban az államelnök jogköre megnevezni az új miniszterelnököt, a parlament iktatja be a kormányt. Traian Băsescu újra jelölheti Emil Bocot, határidő nincs, így az új kormányfő megnevezése akár az elnökválasztás utánig elhúzódhat.

Temetni azért még veszélyes a demokrata liberálisokat. Minden az elnökválasztás kimenetelétől és az RMDSZ álláspontjától függ.