A tűzzel játszanak a romániai politikusok. A politikai válság elmélyíti az amúgy is fenyegető gazdasági krízist. A támogatás nélküli, de még hatalmon maradt Demokrata Liberális Párt és a már többségi ellenzék feléget maga előtt mindent azzal, hogy kizárólag a november végi elnökválasztás kimenetele érdekli. Akinek pedig az Alkotm ány szerint, mediálnia kellene a konfliktust: Traian Băsescu. Az államelnök viszont az ilyen zavaros helyzetben érzi jól magát, ezért nem a kézenfekvő megoldást választotta, nem a 65 százalékot képviselő ellenzék jelöltjét, Klaus Johannist bízta meg a kormányalakítással, hanem a teljesen ismeretlen, de jó szakember hírében álló közgazdászt, Lucian Croitorut. Természetesen Traian Băsescu tudta, hogy a rossz kommunikátor Lucian Croitorunak akkora esélye van parlamenti többséget összekovácsolnia, mint Kelemen Hunornak, az RMDSZ jelöltjének első fordulóban megnyerni az elnökválasztást.
De a szürke bankszakértő megbízásával az elnök elérte azt is, hogy leválasztotta magát az őt támogató jelenlegi kormányalakulatról, a Demokrata Liberális Pártról. Állítólag a demokrata liberálisoknak is volt, nem is egy, hanem két jelöltjük. (Ami azért furcsa, mert a DLP sohasem mondott, javasolt semmit, nem lépett egyet sem, míg az államfőtől utasítást arra nem kapott.) Első jelöltjüket, a megbuktatott kormányfőt, Emil Bocot durván elutasította. A sajtó füle hallatára ráreccsent a javaslattevőkre: Meg vagytok bolondulva! – mondta. A második jelölt nevét csak találgatni lehet, mert a megszeppent demokrata liberálisok nem árulják el, kire gondoltak. Tény, hogy Traian Băsescu rápirított az őt vakon követő pártra, megjegyezte, hogy az összeszövetkező ellenzék és a demokrata liberálisok jelöltjei helyett a saját emberét bízza meg, mert így akarja ő.
A DLP így elszigetelődött, és nem csupán minden más parlamenti párttól, de az igazi vezérüktől, az államelnöktől is. Traian Băsescu barátságtalan gesztusát még kommentálni sem merik a párt vezetői, beletörődnek, hogy Stockholm-szindrómában szenvednek: úgy múlnak ki, hogy rajongva szeretik hóhérukat. Az elnök a román politikai elemzők szerint azt üzente a demokrata liberálisoknak: hiába lojálisok, ha ügyefogyottak.
A jelenlegi helyzet Romániában: van egy támogatás nélküli megbízott miniszterelnök és egy többség által támogatott, de meg nem bízott jelölt. Mi történhet?
Traian Băsescu elnök érzi, sakkot kapott a Klaus Johannist jelölő liberális Crin Antonescutól. Nagy presztízsveszteség érte, amiért a német polgármestert visszautasította, mert a lakosság 51 százaléka őt tartaná a legjobb miniszterelnöknek a jelenlegi helyzetben. Csak az RMDSZ vagy a Szociáldemokrata Párt árulásában bízhat, ha Lucian Croitoruból kormányfőt szeretne csinálni. Egyelőre azonban egyik sem kapható az árulásra. Ha Lucian Croitorut leszavazza a Parlament, az elnök új kinevezést adhat, például újra Lucian Croitorunak, aki még egyszer próbálkozhat a Parlamentben, amelyet, ha másodszor is leszavazzák a kormányfőjelöltet, az elnök feloszlathat. Igaz, csak az új elnök, december 6-a után. De jelölhet egy szociáldemokratákhoz közel álló szakembert is, arra számítva, hogy az SZDP megszavazza. Igaz, ebben az esetben az SZDP elnökjelöltjének annyi esélye lesz a választáson, mint a hatoslottón megütni a főnyereményt.
Amit valószínű nem fog megtenni Traian Băsescu, hogy elfogadja Klaus Johannis jelölését. Ebben az esetben ugyanis három évig komoly ellenfele lenne a kormány élén, és Romániában a kormányfő lehetőségei nagyobbak, mint az államfőé.
Szóval, játszadoznak a politikusok a tűzzel. A tüzet pedig az államfő szítja. Megtörténhet, hogy megégeti magát. Megbukhat.