2024. november 23., szombat

Kétségbeesett próbálkozások

Kétségbeejtő helyzetben van Traian Băsescu román államfő az elnökválasztás első fordulója előtt két héttel. Ma ugyan még versenyben van, a közvélemény-kutatások szerint bejuthat a második fordulóba, azonban ugyanezek a felmérések azt vetítik előre, bárki legyen is az ellenfele, legyőzi őt.

Néhány hónapja még sokan arra tippeltek, hogy a populista, ám kiszámíthatatlan Traian Băsescu legnagyobb ellenfelévé önmaga válhat, azonban még nagyobb kihívással kellett szembenéznie az elnöknek: a gazdasági válsággal. Ma Románia gazdasági helyzete, ha nem is kétségbeejtő, de több mint aggasztó. Az év eleje óta egymillió új munkanélküli, tízszázalékos reálbércsökkenés, 75milliárd euró államadósság, 65ezer önként bezárt kis- és közepes vállalkozás az Emil Boc-kormány mérlege. Mi köze ehhez az államelnöknek?

Nem sok lenne, ha Traian Băsescu nem önként vállalta volna magára a kormány kézi vezérlését is. Hogy Emil Boc csupán báb, akit az elnök mozgat, az senki előtt nem titok, maga az államfő tett arról, hogy ezt mindenki megtudja. Traian Băsescu úgy saccolta meg, ha bebizonyítja, teljes mértékben ő irányítja és a titkosszolgálatok révén ő ellenőrzi az országot, a választók többsége már az első fordulóban rá szavaz. Azonban a Boc-kormány katasztrofális válságpolitikáját is nagymértékben az elnöknek róják fel. Ráadásul az éppen húsz évvel ezelőtt a diktatúrát megdöntő Románia lakossága nem díjazza az elnök puha parancsuralmi rendszer bevezetésére tett kísérleteit.

Traian Băsescu népszerűsége napról napra kisebb. A közvélemény-kutatások adataiból az derül ki, hogy elveszítette a nagyvárosokat, nem mellékesen a fővárost is, ahol négy évig főpolgármester volt. A falvak pedig hagyományosan a Szociáldemokrata Pártra és jelöltjére, Traian Băsescu fő ellenfelére, Mircea Geoanára szavaznak.

A kétségbeesett jelölt államelnökként eddig elképzelhetetlen és megbocsáthatatlan cselekedetekre vetemedik. Bevezeti a relatív többség fogalmát a demokrácia eszköztárába, azt állítja, hogy a kormány nélkül maradt országot egy 35 százalékon álló pártnak kell vezetnie, akkor is, ha a maradék 65 százaléknak más az opciója.

A Boc-kormányt egy hónappal ezelőtt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség által benyújtott bizalmatlansági indítvány megszavazásával buktatta meg az RMDSZ–Nemzeti Liberális Párt–Szociáldemokrata Párt koalíció. A liberálisok Klaus Johannist, Nagyszeben politikailag független polgármesterét javasolták miniszterelnöknek, a szociáldemokratákon és a magyarokon kívül a többi nemzeti kisebbség parlamenti csoportja is támogatta az ötletet. Így jött létre a 65%-os többség.

Traian Băsescu azonban sajátos olvasatban alkalmazta az Alkotmányt, és egy pénzügyi szakértőt jelölt miniszterelnöknek, Lucian Croitorut. A Croitoru által létrehozott kormány megbukott a parlamenti szavazáson.

Traian Băsescu csütörtökön ismét találkozott a pártok képviselőivel. A többség ismét Klaus Johannis mellett érvelt. Tegnap az elnök viszont Bukarest egyik kerületének polgármesterét, az elszigetelődött Demokrata Liberális Párt tagját, Liviu Negoitát jelölte miniszterelnöknek.

Elemzők szerint Negoita Alter-Boc, azaz ugyanolyan báb, mint az előző miniszterelnök az államfő kezében. Esélye sincs, hogy megszerezze a szükséges parlamenti támogatást. Talán Băsescunak nem is ez a célja. Ő csak húzni szeretné az időt az elnökválasztás végéig, amikor a győztes mindent visz.

Azonban konfliktuskeltő magatartása miatt megtörténhet, hogy nem ő röhögcsél – szokásával ellentétben – a végén.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás