Minden a papírforma szerint történt Romániában a vasárnapi elnökválasztáson. A jelenlegi elnök, Traian Băsescu enyhe fölénnyel megnyerte a fordulót. Ám azzal, hogy fél év alatt 65 százalékos támogatottságról letornázta magát 32 százalékra, a szociáldemokrata Mircea Geoană számára megteremtette a végső győzelem lehetőségét. A két jól szervezett párt jelöltjének küzdelmét egy szimpatikus kispárt szavazói fogják eldönteni: az lesz a győztes, aki mellé a Nemzeti Liberális Párt odaáll.
Nehéz megjósolni, hogy ki lesz a liberális választók (elsősorban nagyvárosok lakói, értelmiségiek, kisebbségiek) kegyeltje. Ugyanis ők éppen azért nem tipikus szavazók, mert többnyire a saját fejükkel döntenek, a liberális doktrínával összhangban a pártvezetés döntését is józan mérlegesnek vetik majd alá.
Úgy tűnik, hogy az erdélyi magyarok többsége is józanul mérlegelt. Sokan úgy vélték, hogy a Kelemen Hunorra leadott voks elveszett szavazat. Ezért egyesek nem mentek el szavazni (főként a Székelyföldön), mások (elsősorban a szórványban) román jelöltet támogatva megpróbáltak közvetlenül beleszólni az első forduló végkimenetelébe. A statisztikákat elemezve kiderül, hogy az etnikai szavazást felmondó magyarok Crin Antonescu liberális jelöltre és a jelenlegi államfőre, Traian Băsescura szavaztak. Sajnos a Crin Antonescura leadott szavazatok is elvesztek. Bíró Béla politológus szerint azonban csak látszólag. „Valójában azonban ezek a szavazatok a második forduló választási koalíciójának kialakításában meghatározó szerepet játszhatnak. Nyilvánvaló ugyanis, hogy az RMDSZ vezetőinek állításaival ellentétben semmi esélyünk arra, hogy a liberálisok nélkül kezdjen az érdekvédelmi szövetség „koalíciós” tárgyalásokat” – mondja Bíró Béla, aki szerint a romániai magyar szavazó számára is megnyugtatóbb lehetett volna kezdettől a liberálisok mellé csatlakozni.
Igaz, ez sem korábban, sem most nem lesz egyszerű, ugyanis a székelyföldi magyarok egy része és a Magyar Polgári Párt is Traian Băsescu-rajongó.
A liberálisok már megtapasztalták, milyen áldatlan koalícióban lenni a Traian Băsescut támogató Demokrata Liberális Párttal, ezért jobboldali doktrínájuk ellenére is kacérkodnak a szociáldemokratákkal. Ezt a szándékukat erősíthetni Mircea Geoană is, aki például felajánlhatná, hogy megválasztása esetén annak a Klaus Johannisnak nyújtana kormányalakítási lehetőséget, akit korábban a liberálisok javasoltak. A független szász politikus közvetett támogatásával az RMDSZ igazolhatná választói előtt azt is, hogy miért nem a népszerűbb Băsescunak nyújt segítséget.
Az erdélyi magyaroknak a második fordulóban voltaképpen két rossz közül kell majd választanunk. Ahogyan Szilágyi Domokos költő írta: Mit ér a választójog, ha egyik jelölt rosszabb, mint a másik. Ezúttal azonban, ha jó lóra tesz az RMDSZ, kormányrészvételt hozhat.
A második forduló azonban lutri, azért is, mert ki lenne képes észérvekkel eldönteni, hogy kire üsse a pecsétet: arra a Traian Băsescura, aki megtiltotta Sólyom László magyar köztársasági elnöknek, hogy leszálljon a marosvásárhelyi röptéren, vagy arra a Mircea Geoanăra, aki megtiltotta, hogy az RMDSZ-t bevegyék a kormányba…