2024. július 17., szerda

Kit támogatnak az erdélyi magyarok?

Băsescu esélyei sokat romlottak (Léphaft Pál)

Az erdélyi magyarok vasárnap ismét két rossz közül választhatnak. Töprenghetnek, hogy azt a Traian B ăsescut támogassák-e, aki a kulturális autonómiát sem támogatta, nemhogy a területit, vagy azt a Mircea Geoanát, aki nem volt hajlandó egy évvel ezelőtt együttműködni az RMDSZ-szel, most bezzeg fűt-fát, közös kormányzást ígér. Töprenghetnek, hogy a konfliktuskeltő populista Băsescut vagy inkább az ostoba demagógot, Geoanát válasszák-e.

Ráadásul a négy romániai magyar érdekvédelmi szervezet négyféle álláspontot képvisel az elnökválasztás második fordulójára. Az RMDSZ Mircea Geoanát támogatja, a Magyar Polgári Párt Traian Băsescut, míg a Székely Nemzeti Tanács sajátos álláspontra helyezkedett, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács szerint viszont egyik jelölt sem érdemli meg a magyar szavazatokat.
Az RMDSZ álláspontja kezdetben nem volt teljesen világos, hiszen a szövetség vezetői csak a liberálisokkal írtak alá megállapodást, akiknek jelöltje nem jutott a második fordulóba, végül azonban már egyértelmű, hogy a szociáldemokrata jelöltet támogatják. Az RMDSZ elsősorban azt értékeli, hogy Geoană felkarolta a liberálisok javaslatát, és Klaus Johannis nagy­szebeni szász polgármestert kéri fel majd kormányalakításra, ha megnyeri az elnökválasztást.
Markó Béla elnök szerint a megméretés nem két személyről szól, hanem arról, hogy „kinek milyen víziója van Románia jövőjéről, és hogy lehet-e Romániának kisebbségi miniszterelnöke”. Mint mondotta, most van esély szemléletváltozásra a román politikában, amikor a román parlamenti pártok többsége egy német nemzetiségű, felkészült, független politikust javasol a miniszterelnöki tisztségre.
Az MPP Băsescut támogatja, mivel Szász Jenő pártelnök szerint a jelenlegi elnök „az egyedüli remény” a romániai magyar közösség számára. Az MPP elnöke kijelentette, az is fontos szerepet játszott a mérlegeléskor, hogy Băsescu szerinte jobboldali politikus, és a nyáron Orbán Viktor, a Fidesz elnöke is azt nyilatkozta Tusványoson, hogy a jelenlegi államfőt támogatja a második fordulóban. Nem mellékes, hogy Szász Jenő a bukaresti elnöki palotában Traian Băsescuval koccintott pezsgővel a nemzeti ünnepen, december elsején, amely Erdély elcsatolásának, Romániával való egyesülésének napja. Állítólag elmondta Băsescunak, hogy szerencsétlen tévedés volt Budapesten és Tusnádon határozottan elutasítania az autonómiát, s figyelmeztette az elnököt, hogy tényleges párbeszédre van szükség erről a kérdésről.

A Székely Nemzeti Tanács felkarolta azt az interneten indított civil kezdeményezést, amely arra kéri a Székelyföldön lakó romániai magyar választókat: menjenek el szavazni, írják rá a szavazócédulára egy külön négyzetbe az autonómia szót, és arra pecsételjenek.
Az EMNT múlt szombaton közzétett közleménye szerint az SZNT megoldását találja a „legtisztességesebbnek”. Tőkés László elnök bírálta mind az RMDSZ-t, mind az MPP-t, amelyek szerinte túlságosan hamar „elkötelezték” magukat. Az EMNT szerint ugyanis egyik jelöltnek sincs „nyilvános és értékelhető politikai ajánlata általában a (...) nemzeti közösségek létkérdéseinek megnyugtató rendezésére, sajátosan az erdélyi magyar közösségi autonómiák közjogi megvalósíthatósága tekintetében”. Tőkés László főleg az RMDSZ-t bírálja amiatt, hogy még mindig nem hív­ta össze az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórumot, amely szerinte dönthetett volna az erdélyi magyarság egységes álláspontjáról. „Alapos a gyanú – olvasható az EMNT közleményé­ben –, hogy nem az erdélyi magyar érdek érvényesítése foglalkoztatja elsődlegesen az RMDSZ vezetőit, hanem inkább az ismét elérhető közelségbe került bukaresti kormányzati bársonyszékek bűvölete... Az RMDSZ a Nemzeti Liberális Párt és Klaus Johannis lehetséges miniszterelnök-jelölt támogatásának leple alatt ismét a posztkommunista érdekcsoportok által irányított szociáldemokrata jelölt, Mircea Geoană támogatására készül buzdítani a gyanútlan magyar választót”.

De az EMNT elnöksége nem tekinti átgondoltnak a „politikai képviseletünk számára létfontosságú arányos parlamenti berendezkedés helyett az autokratikus nemzetállami gyakorlat veszélyét hordozó elnöki rendszert, illetve a mondvacsinált caracali autonómiamodellt ígérő Traian Băsescu feltétlen támogatására” buzdító MPP-álláspontot sem.

Hogy ki győzött meg kit, az vasárnap este kiderül.