2024. július 17., szerda

Haza, hazafiak!

Még a Romániai Magyar Demokrata Szövetség külső ellenzékének is el kell ismernie, óriási siker, hogy az RMDSZ-nek az elmúlt kormányzati ciklusban nemcsak egy román párt tagjait, a nemzeti liberálisokat sikerült olyan szövetségessé tennie, amely az új kormányzati struktúrában is ragaszkodik hozzájuk, hanem a román közvélemény jelentős (talán túlnyomó) részét is. Amit a Nagy-Románia Pártnak a parlamentből való kiszavazása is világosan jelez. A Nagy-Románia Párt meg sem közelítette az 5 százalékos bejutási küszöböt (3,15, illetve 3,57 százalékot ért el!)

Ez éppen december elsején derült ki, amikor arra a balázsfalvi nagygyűlésre emlékeznek, amelyen 1918-ban az erdélyi románok kifejezték egyesülési szándékukat Romániával.

„Gyönyörű és mérgező ajándékot kaptak a románok nemzeti ünnepük alkalmából. Az egyetlen nacionalista párt kirekesztését a parlamentből és azoknak az irredentáknak a befogadását Románia parlamentjébe, akiknek célja az ország szétdarabolása” – nyugtázta keserűen Lucian Bolcaş, a Nagy-Románia Párt alelnöke pártja vereségét.

A hírhedt nacionalista Gheorghe Funar, volt kolozsvári polgármester, az NRP főtitkára szerint több oka is van annak, hogy pártja nem jutott be a parlamentbe, de ebben van valami jó is, állítja: a románoknak lesz alkalmuk megbánni a dolgot, amikor majd látják, hogy a parlamentben nem lesznek hazafiak, akik képviseljék őket.

Tény, hogy a Corneliu Vadim Tudor vezette Nagy-Románia Párt nem bírta ki az ellenzékiség próbáját.

Az NRP 1991-ben alakult a Nagy-Románia című politikai revolverlap sikerére építve ideológiáját. A magyarellenes, rasszista, idegengyűlölő és burkoltan antiszemita párt 16 évig volt tagja a román törvényhozásnak. Vulgáris, atavisztikus ösztönökre ható diskurzusa nyomán Vadimnak és pártjának népszerűsége egyre nőtt. 1992 és 1996 között a vörös négyzetnek nevezett posztkommunista kormánykoalíció tagja volt, azóta azonban nem sikerült hatalomközelbe jutnia. Elsősorban azért, mert nem volt szalonképes a nyugati kancelláriák előtt.

Zenitjét Vadim nyolc évvel ezelőtt érte el, amikor az elnökválasztás második fordulójába jutott, pártja pedig a második legerősebb politikai erővé vált. 2000 óta azonban egyre inkább hanyatlott csillaga.

A Nagy-Románia Párt vereségének oka az RMDSZ lojális kormányzati szerepvállalása, illetve egy másik nacionalista párt, az Új Generáció Pártjának a felbukkanása. A juhászból lett ingatlanüzér Gigi Becali 10 millió eurót ölt bele a pártépítésbe… hiába. A két szélsőséges párt egymást ütötte ki.

A nacionalista politikusok közül az agilisabbak már hónapok óta átigazoltak a szociáldemokrata–konzervatív pártkoalícióba, illetve a demokrata liberálisok csapatába. Ezért (is) lenne veszélyes egy szociáldemokrata–liberális demokrata koalíció. Amelynek van valamelyes esélye. Noha Traian Băsescu pénteken az RMDSZ vezetőivel találkozva kijelentette, elfogadja az érdekvédelmi szövetség részvételét a kormánykoalícióban.