2024. november 23., szombat

A totalitarizmus kísértése

Hetvenszázalékos parlamenti többséggel alakít kormányt Romániában a magát jobboldalinak tartó Demokrata-Liberális Párt (DLP) és a baloldali Szociáldemokrata Párt (SZDP). Sokan a totalitarizmus és a nacionalizmus visszatértétől tartanak.

A frissen sült koalíciós partnerek nem is olyan régen kígyót-békát kiabáltak egymásra. „A Demokrata-Liberális Párt egy kisbéka, aki herceg szeretne lenni. Bármennyi csókot kap Traian Băsescutól, mindig is csak egy béka marad, úgyhogy ne is álmodozzon kormányra kerülésről” – hangoskodott a nyáron Mircea Geoană, a szociáldemokraták elnöke. Amire válaszul a DLP elnöke, Emil Boc epésen megjegyezte: „Mircea Geoană és pártja kormányzati szintre emelte a politikai klientizmust. De Románia egy másik úton indult el. A szociáldemokraták helye a politikai őskövületek múzeumában van.”

A román közvélemény értetlenül szemléli a két párt koalícióját. A döbbenet azért is hatalmas, mert a demokrata liberálisok szavazóinak jó része az SZDP ellenében választotta az államelnök által irányított pártot, a szociáldemokrata szavazók közül is sokan Traian Băsescu ellenében voksoltak az SZDP-re.

Politikai elemzők úgy vélik, a két párt nem tud felülkerekedni az utóbbi 16 év sérelmein, és az együttműködés kérészéletű is lehet. Vannak a két párt vezetői közt is néhányan, akiket nem szédített meg a hatalom lehetőségének bódító illata. Az SZDP tiszteletbeli elnöke, a volt államelnök Ion Iliescu a kompromisszum kompromittáló voltáról beszélt. A tapasztalt szociáldemokrata vezető attól tart, hogy a demokrata liberálisok az SZDP tönkretételén dolgoznak majd. (Traian Băsescu elnök az elmúlt 16 évben számos koalíciós partnerét kompromittálta.)

„Ismét sikerült magyar–román kérdéssé tenni a kormányalakítást” – panaszkodott korábban Markó Béla, az RMDSZ elnöke. A szociáldemokraták váratlanul úgy döntöttek, kormányzati részvételük feltétele az, hogy az RMDSZ ne legyen tagja a koalíciónak.

Az Európai Néppárt igyekezett meggyőzni a Demokrata-Liberális Pártot, hogy európai parlamenti partnerét, az RMDSZ-t is vonja be a kormányzásba. Az Európai Parlament szocialista frakciója pedig rosszallását fejezte ki amiatt, hogy az SZDP szlovákiaihoz hasonló helyzetet kreál a romániai magyarság érdekvédelmi szervezetének kirekesztésével. Hiába.

Vasárnap a DLP és az SZDP bejelentette, a két politikai alakulat alakít kormányt, a DLP külön szerződésben felajánlhat egypár államtitkári és helyettes államtitkári tisztséget az RMDSZ-nek.

„A romániai magyarság képviseletét másodrangú helyre szorítani, csupán végrehajtó szerepet szánni az RMDSZ-nek, anélkül, hogy a döntéshozatalba beleszólhatna, elfogadhatatlan” – nyilatkozta azonnal Markó Béla, az RMDSZ elnöke. Kijelentette: az RMDSZ megalakulásától a kisebbségi jogokért való küzdelmet tekintette elsőrendű feladatának, amelyet a politikai eszközök segítségével próbált megvalósítani. Az elmúlt időszak bebizonyította, hogy szolidaritással és együttműködéssel számos problémát sikerült megoldani, nem utolsósorban Románia NATO- és EU-csatlakozását, ugyanakkor kiszélesítették az etnikumközi együttélés törvényes és jogi kereteit – mondta az RMDSZ elnöke.

Markó Béla kijelentette: a DLP ajánlatát nem fogadhatja el az RMDSZ, inkább ellenzékbe vonul. A párbeszédet folytatni kívánják a DLP-vel. Az RMDSZ támogatni fogja a reformtörekvéseket és harcolni fog a kisebbségi jogokért. Figyelembe véve a felvidéki példát, megpróbálnak megakadályozni minden, a kisebbségi jogok csorbítását célzó intézkedést.

Hogy mekkora sikerrel? Ezt az erdélyi magyarok saját bőrükön fogják megtapasztalni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás