2024. július 16., kedd

Régi szokások bűvkörében

Budapesti tudósítónktól

Szerdán letette esküjét a Magyar Nemzeti Bank új elnöke, pénteken pedig hivatalba lépett a Nemzetgazdasági Minisztérium új vezetője. A közbeeső időben akadt egy kis székházfoglalás, sok vita, még több veszekedés, vádaskodás. Ja, és tegnap a magyar politikai paletta pedig egy párttal ismét gazdagabb lett.

A jegybank új elnökének tevékenysége természetesen továbbra is a figyelem középpontjában áll; különösen azért, mert Matolcsy György új posztján is megtartotta régi szokásait. Többek között azt, hogy rendszeresen publikál a Heti Válaszban. Márpedig a hetilapban írt cikkei mindig nagy érdeklődésre tartottak számot, most azonban, hogy az MNB első embere írja azokat, még izgalmasabb figyelni, hogy mi is foglalkoztatja a szerzőt. Egészen meglepő például, hogy leszögezi: „2012 igazi rejtélye nem az, hogy miből jött a visszaesés. Sokkal inkább az, hogy miért nem lett lényegesen nagyobb?”. De az is sokak kíváncsiságát csigázza, hogy mit is akar mondani, amikor arról ír, hogy „a kormány és a jegybank stratégiai megállapodása lehet a magyarországi növekedés beindításának kulcsa, hiszen ez képes bővíteni a hazai vállalkozások hitelforrásait”. Ennek elemzését azonban talán érdemesebb a gazdasági szakemberekre és a jövőre bízni…

Az viszont kétségtelenül meglepő fordulata volt az elmúlófélben lévő hétnek, hogy emberek egy csoportja a tervezett alkotmánymódosítás miatt tüntetett. Elvégre egy ilyen ügy van annyira elvont, hogy nem vonzza az embereket utcára. Mégis az történt, hogy csütörtökön délelőtt fiatalok egy csoportja behatolt be a Fidesz budapesti, Lendvay utcai székházának udvarára, s követelte, hogy a nagyobbik kormányzó párt halassza el az alaptörvény újabb, immár negyedik módosítását. Amelynek végszavazása hétfőn várható a parlamentben.

A módosítás mintegy 15 oldallal növelné meg a hatályos alaptörvény terjedelmét, s többek között a nagy elégedetlenséget kiváltó hallgatói szerződéseket, illetve más, korábban formai vagy más okokból az Alkotmánybíróság által elvetett jogszabályokat is a dokumentum szerves részévé tenne.

Na szóval, a néhány tucatnyi demonstráló megjelent a székház udvarán, kicsit ültek, kicsit skandáltak, aztán a helyszínre érkezett Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója, aki kijelentette: az agresszió nem alkalmas eszköz a vitás kérdések rendezésére, s azt is hozzátette: ha „Bajnai Gordon előre szól, az embereit" minden további nélkül beinvitálják a székházba.

A magukat civileknek nevező székházfoglalók pedig annyira nem örültek annak, hogy „a Bajnai Gordon által felheccelt, megvezetett” csoportnak minősítik őket. Hogy aztán a Facebooknak vagy a mobiltelefonoknak köszönhetően-e, de az biztos, hogy a nap folyamán egyre több tüntető és egyre több ellentüntető is érkezett a székházhoz. Akik aztán több verbális csatába keveredtek. Aztán olyan is volt, aki sósavval kínálta (igaz, még mindig csak a verbalitás keretei között) a demonstrálókat.

A dolog érdekessége, hogy egy nem túl látványosnak ígérkező demonstrációból egy egész napos performance lett, amelyre a teljes magyar média minden idegszálával figyelt, és olyan nyilatkozatháborút váltott ki, amilyenre ritkán van példa.

Az alaptörvény tervezett módosítása miatt egyébként ma előre bejelentett tüntetés lesz, s az sem teljesen mellékes, hogy az Európa Tanács, az EU több tisztségviselője, de még az Egyesült Államok is jelezte, hogy jó lenne megvizsgálni elfogadás előtt azokat az indítványokat…

Tegnap egyébként hivatalosan is megalakult az Együtt 2014 Választói Szövetség. Az új párt az LMP-ből kivált Párbeszéd Magyarországért (PM) párttal közösen tervez miniszterelnök-jelöltet állítani a jövő évi választások előtt. Tehát egyfelől létrejött az Együtt 2014 Választói Szövetség. Amely azonnal szövetséget kötött a PM-mel.

Bajnai Gordon, az Együtt 2014 társalapítója az eseményt bejelentő sajtótájékoztatón azt mondta: azért vállalt újra politikai szerepet, mert egy normális országban szeretne élni, ahol a politikusok nem önmagukkal, hanem az ország jövőjével foglalkoznak. „Magyarország ma nem ilyen hely, mert itt még az irodalomból és a színházból is kettő van, egy jobb- és egy baloldali” – mondta Bajnai. A PM társelnöke, Jávor Benedek szerint a szövetség „az együttműködés kultúrájára” épül, és olyan embereket egyesít, akik már bebizonyították jószándékukat és hozzáértésüket. Az MSZP-re célozva ugyanakkor azt is leszögezte: nem lehet restaurálni a 2010 előtti viszonyokat, hiszen ekkor kezdődtek meg azok a folyamatok, amelyek a Fidesz győzelméhez vezettek. Jávor ígérete szerint meg fogják akadályozni a 2010 előtti szekértábor-logika újjáéledését is. Az Együtt 2014 Választói Szövetséget harmincan alapították és három társelnöke van: Szigetvári Viktor, Kónya Péter és Juhász Péter. Az új pártszövetség munkáját pedig egy hattagú szövetségi elnökség fogja irányítani.