Baljós jelek érkeznek Marosvásárhely felől. A Megyei Tanfelügyelőség napokban nyilvánosságra hozott beiskolázási tervében önkényesen csökkentette a magyar tannyelvű osztályok számát. Kérdés, hogy túlbuzgóságból vagy felsőbb utasításra hoztak diszkriminatív döntést, amely akár etnikai feszültségekhez is vezethet.
A magyar osztályokat egy tollvonással húzták ki a beiskolázási tervezetből. A művészeti középiskolában egyetlen magyar képzőművészeti osztályt sem terveztek, az Elektromarosban eltörölték az iskola profilját meghatározó és gyümölcsöző külföldi kapcsolatokat fenntartó elektronika-automatizálás szakot, magyar osztály nélkül hagyták a vegyipari középiskolát, és hasonlóan jártak el az Avram Iancu műszaki iskolaközpont esetében is. Sőt az Unirea Középiskolából helyhiány miatt tavaly a Sincai iskolaközpontba száműzött magyar tannyelvű bölcsészosztályt is kitörölték a tervezetből, noha a Sincai a római katolikus egyház épületében működik.
Hogy fentről kapták-e az útmutatást, vagy csupán a műszaki oktatásért felelős tanfelügyelő és kollégája partizánakciójáról van szó, jó lenne e kérdésre is választ kapni – mondják a marosvásárhelyi magyar politikusok és újságírók.
A némiképpen sarokba szorított Maros megyei főtanfelügyelő vállalta a történtekért a felelősséget, sőt magyarázattal is szolgált: valójában egy szükséges lépésről van szó, a szakoktatásra akarták fektetni a hangsúlyt, amely a sok középiskolai osztály miatt diákok nélkül maradt. Ezt a törekvést viszont egyáltalán nem tükrözi a tervezett román tannyelvű középiskolai osztályok száma, amely nemhogy csökkent volna, de jelentősen nőtt, a 3360 végzős diák 4200 hely között válogathat. A 840 helyre nyilvánvalóan magyar diákokat akarnak, már nem is átcsábítani, inkább kényszeríteni.
Noha Tusnea Ion főtanfelügyelő ígéretet tett, hogy minden magyar diáknak biztosítják az anyanyelven történő továbbtanulás lehetőségét, csütörtökön délben megbeszélésre hívták össze a megye valamennyi iskolacsoportjának igazgatóját.
A magyar tanfelügyelők és szülők véleményét Simon János matematika szakos tanfelügyelő ismertette, aki kérte, hogy a főtanfelügyelő ígérete szerint igazítsák ki a beiskolázási tervet, ellenkező esetben a magyar tagozatért felelős tanfelügyelők lemondanak. A jelen levő főtanfelügyelő-helyettes, Corneanu Marinela erre félhangosan úgy reagált, hogy ezzel nem hatnak meg senkit...
A gyűlésen derült ki, hogy valójában milyen ördögi tervet készítettek elő a Maros megyei oktatás irányítói. Miközben leszögezték, hogy nem növelhetik és csökkenthetik a tervezetben feltüntetett szakosztályok számát, választás elé állították az iskolákat. A tanintézetek vezetőtanácsa akkor dönthet a magyar tannyelvű osztály indítása mellett, ha egy román osztályról lemond. Nem kérdés, hogy melyik román többségű vezetőtanácsban fognak a magyar tannyelvű osztály mellett dönteni.
Hasonlóan alattomos támadást a magyar nyelvű oktatás ellen talán csak a rendszerváltás előtt, a kommunizmus idején eszeltek ki azok, akik a tanügyet dirigálják – véli a marosvásárhelyi Népújság.
A magyar kisebbség jogainak alattomos csorbítása etnikai feszültségeket is okozhat, abban a városban, ahol 1990 márciusában utcai harcokat folytattak a románok és a magyarok.
Kinek használ?