2024. július 17., szerda

Tőkés-dilemmák

Markó Béla és Tőkés László a megegyezés után (erdely.ma)

Húsz év után ismét fontos döntést kell hoznia Tőkés Lászlónak. Hogy valami mellé áll vagy valami ellen áll, döntően befolyásolja az erdélyi magyarság jövőjét.

A romániai magyar politikusok igazolták, hogy a közös ellenfél szövetségessé kovácsolhatja őket, főként azért, mert a választóik az együttműködést kifejezetten akarják.

Számos politikai elemző számított arra, hogy Traian Băsescu elnök budapesti autonómiaellenes kijelentése megkönnyíti a párbeszédet a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, Markó Béla és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke, Tőkés László közt. Sőt arra is, hogy közeledik egymáshoz az RMDSZ és a Magyar Polgári Párt (MPP).

A Tőkés László népszerűségéből táplálkozó MPP biztosította az első helyet a püspöknek az európai parlamenti választási listáján. Az RMDSZ is felajánlotta, amit felajánlhatott Tőkés Lászlónak: szintén az első, a biztos bejutó helyet. Ezzel gondolkodóba ejtette a püspököt, aki ma már nem kötődik oly erős szálakkal a helyhatósági választásokon vereséget szenvedett, a parlamenti választásokon megméretkezni nem merő MPP-hez. Nem felhőtlen a viszonya az őt sértegető pártelnökkel, Szász Jenővel sem.

Tőkés László az RMDSZ-javaslatot alaposan megfontolta, és bevallotta: „Nehéz választás elé állít, már-már csapdahelyzetet teremt számomra az RMDSZ. Hogyha a listavezetői helyet feltétel nélkül elfogadnám – elveim feladásával, a közös listában is megnyilvánuló nemzeti összefogás személyi érdekből való elárulásával volnék vádolható. Ezzel szemben viszont, hogyha a nagyvonalú és igen megtisztelő felajánlást visszautasítanám – a mindenki által áhított magyar összefogás meghiúsításának és a megegyezés szándékos elmulasztásának az ódiumát kellene magamra vennem.”

Tőkés László világosan látta, bárhogyan dönt, elhatározása az RMDSZ pozícióit erősíti.

Ha viszont az MPP felkérését fogadta volna el, akkor egy kiábrándítóan startoló pártot legitimálna és nem mellesleg egy elnökségéhez foggal-körömmel ragaszkodó, párttársai által is bírált személyt.
Tőkés Lászlónak dilemmáit bizonyára nem volt könnyű feloldania. Segíthetett, hogy egy nappal a kolozsvári Tőkés–Markó találkozó előtt Traian Băsescu elnök etnikai tisztogatással vádolta meg a székelyföldi polgármestereket. Ez olyan veszélyes kijelentés, hogy az erdélyi magyarok összezárása, összefogása halaszthatatlanná vált.

Ezek után közmegelégedésre a magyar összefogás listájának létrehozásában állapodott meg az RMDSZ és az EMNT. Megegyeztek, hogy az EP-választásokon a lista jogilag az RMDSZ listája lesz, de egyaránt helyet kapnak rajta az RMDSZ és az EMNT jelöltjei. A listát Tőkés László vezeti, a második és a harmadik hely az RMDSZ-é, a negyedik pedig az EMNT-é lesz.

Tőkés László kijelentette: sikerült felülemelkedni a pártpolitikai korlátokon, és a nemzeti érdekképviselet szempontjai kerültek előtérbe. A püspök hangsúlyozta azt is, hogy a Magyar Polgári Szövetség kezdettől tagja volt az EMNT-nek, a párt képviselői benne vannak az EMNT vezetőségében is, amikor az EMNT-ről beszél, beleérti a polgári erőket is.

Markó Béla keményen fogalmazott: az MPP elvetélt kísérlet volt az RMDSZ-szel szembeni alternatíva létrehozására, Tőkés Lászlót és az EMNT-ben dolgozó kollégáit viszont az RMDSZ-en kívüli politikai áramlatok hiteles képviselőinek tekinti a szövetség.

A megegyezés vesztese, Szász Jenő keserűen mondta: „Ha ezt együttműködésnek lehet nevezni, akkor sok sikert kívánok hozzá, de mélyen élnek bennem azok az élmények, amikor megfosztották Tőkést az RMDSZ tiszteletbeli elnöki tisztségétől. Lehet, hogy nehezebben felejtek, mint mások…”

Az erdélyi magyar választókon a sor, hogy a tavaszi EP-választáson részvételükkel igazolják a megegyezés, az összefogás helyességét és eredményességét.