2024. november 23., szombat

Ultranacionalista szerepbe ugrott

Elfogadható magyarázat nincs arra, hogy miért és ki nem engedélyezte Sólyom László magyar államfő gépének leszállását a marosvásárhelyi repülőtéren. Magyarázkodás helyett nacionalista indulattal támad a román sajtó által sarokba szorított elnök, Traian Băsescu.

A korábban az elnök mellett minden körülmények közt kiálló lapok kommentátorai is azt hangsúlyozzák, nem csupán diplomáciai baki, hanem súlyos hiba volt az udvariatlan gesztus, amely ront a román–magyar államközi kapcsolatokon és a nacionalizmust táplálja. Traian Băsescu nem is tagadja, hogy a szélsőségesek szerepébe lépett. A Realitatea (Valóság) hírcsatornának adott interjújában kifejtette: amíg az ultranacionalista Corneliu Vadim Tudor a politika élvonalában volt, addig a tribün által szólaltatta meg a román hatalom ellenérzését azokkal szemben, akik nem tartják tiszteletben a román alkotmányt. Most, hogy Vadim Tudor pártja nem jutott be a törvényhozásba, kénytelen volt ő maga kifejezésre juttatni, hogy a román alkotmány nem alku tárgya.

Sólyom László köztársasági elnök nem tartja tiszteletben Románia alkotmányát – véli. A magyar tisztségviselőket szívesen látják ugyan Romániában, de senki ne tegyen olyan nyilatkozatokat, amelyek ellentétesek a román alaptörvénnyel – nyilatkozta a tévéinterjúban Traian Băsescu.

A román államfő elárulta, mi volt az oka az Európai Unióban példátlan döntésnek. A magyar fél leszállási engedélyt kért Sólyom László elnök katonai gépe számára március 15-re, hogy részt vehessen „Hargita megye önkormányzatának” meghívására az ünnepségen. Az önkormányzat kifejezés pedig Traian Băsescu értelmezésében utalás a területi autonómiára. Romániában nincsenek önkormányzatok, csupán tanácsok – mondta határozottan a román államfő. A magyar félnek tudnia kellett volna, nem jöhetnek a Hargitai önkormányzathoz, de a megyei tanácshoz igen – fűzte hozzá.

Traian Băsescu aggodalmaskodva mondta, hogy szerinte Sólyom László gyakran látogat Romániába, és gyakran tesz olyan nyilatkozatot, amely nem tartja tiszteletben Románia alkotmányát. Ezt tette a magyar államfő az ő jelenlétében tavaly októberben, amikor a Székelyföldön fogadta őt. Felidézte, hogy később zárt ajtók mögött Budapesten is volt egy tisztázó beszélgetése magyar kollégájával, akit ismét figyelmeztetett, Románia nem tűrheti az alkotmányának ellentmondó álláspontokat. Erre pedig válaszként a Hargitai önkormányzat kifejezést használta a magyar államfő – háborgott a tévéinterjúban Băsescu. A román fél tompítani akarta a konfliktus élét, ezért nem adott magyarázatot korábban – tette hozzá.

A román demokratikus sajtó és a politikai elemzők azonban úgy vélik, a történtekre nincs magyarázat. Románia érdekeit az szolgálta volna, ha a román és a magyar államfő újra találkoznak Hargita megyében, megbeszélik közös dolgainkat és az ellentétek okát.

Corneliu Vadim Tudor szerepének felvállalásával az elnöki kampányra készülő Traian Băsescu elnyerheti a magyargyűlölő szélsőségesek szavazatait, de a palackból kiengedheti az ultranacionalizmus szellemét is. A szélsőséges eszmék pedig a válság közepette ugyancsak hódítanak. A román politológusok szerint Băsescu nem akarhatja, hogy egy nacionalista állam elnöke legyen. Ki tudja...

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás