2024. december 22., vasárnap

Együtt hajtanak fejet az áldozatok előtt

TOMISLAV NIKOLIĊ MAGYARORSZÁGI LÁTOGATÁSA –Budapesti tudósítónktól

(MTI Fotó: Kovács Attila)

Áder János köztársasági elnök meghívására hivatalos látogatást tett Budapesten Tomislav Nikolić, Szerbia köztársasági elnöke. Az államfők tárgyalását követő sajtótájékoztatón elhangzott: Áder János felajánlotta, Tomislav Nikolić pedig elfogadta, hogy a két köztársasági elnök jövőre együtt hajtson fejet az 1944/45-ben ártatlanul kivégzett magyarok emléke előtt. Látogatása során Nikolić találkozott Orbán Viktor miniszterelnökkel és Kövér Lászlóval, az Országgyűlés elnökével is, valamint ellátogatott a budapesti Nikola Tesla szerb tannyelvű intézménybe.

– Az elnöki találkozók alkalmat nyújtanak, hogy olyan kérdéseket is megbeszéljünk, amelyek esetleg évek, évtizedek óta megoldatlanok két ország kapcsolataiban. Szerbia és Magyarország történetében van még egy nyitott fejezet, amelyet le kellene zárni. Az 1942-es újvidéki és az 1944/45-ös vajdasági vérengzésekre gondolok. Tomislav Nikolić elnök úrral megállapodtunk abban, hogy a következő esztendőben, egy később egyeztetett időpontban, közösen hajtunk fejet az 1944/45-ös megtorlások, vérengzések áldozatai előtt. Felajánlottam az elnök úrnak, hogy ezt követően, akár már másnap egy másik helyszínen méltó módon megemlékezzünk az 1942-es vérengzés áldozatairól” – mondta el a két államfő tárgyalását követő sajtótájékoztatón Áder János. A magyar köztársasági elnök hozzátette: ezzel szeretné nyomatékosítani azt a gesztust, amelyet már Sólyom László korábbi államfő néhány évvel ezelőtt megtett. – Ha erre a két főhajtásra sor kerül, akkor valóban régi-régi vágya teljesül a Szerbiában élő szerbeknek és a Szerbiában élő magyaroknak, s a történelmünknek ezt a fejezetét lezárhatjuk, a történészekre bízhatjuk mindannak a feltárását, hogy pontosan mi történt 1942-ben, illetve 1944/45-ben – hangsúlyozta a magyar államfő.

– Sem Áder János urat, sem engem nem terhel a múlt, ezért döntöttünk úgy, hogy népeinkhez szimbolikus felhívást intézünk. Fejet hajtunk az áldozatok előtt, elítéljük azokat a saját népünkből, akik a vérengzéseket elkövették, a gyermekeinknek pedig lehetőséget teremtünk, hogy új életet élhessenek – válaszolt a felvetésre Tomislav Nikolić. A szerb államfő szerint vendéglátójával teljesen nyíltan tárgyaltak eddig még lezáratlan kérdéseket, s mindkét fél részéről látható volt az ezek megoldására irányuló szándék. – Mi megoldjuk a vitás kérdéseket, hiszen ezzel tartozunk nemzeteinknek – emelte ki a belgrádi vendég. A szerb államfő közölte: a tárgyalásokon szóba került a temerini fiúk esetleges amnesztiájának ügye is. – Hamarosan közölni fogom, hogyan döntöttem ebben a kérdésben – mondta Tomislav Nikolić.

Áder János emlékeztetett: noha sem ő, sem vendége nem tölti be régóta az államfői tisztséget, a keddi találkozójuk volt a harmadik a sorban az elmúlt fél év alatt. „Ez bizonyítja, hogy mindkét ország és mindkét államfő számára egyformán fontos a két állam kapcsolatainak bővítése és erősítése” – emelte ki. A magyar köztársasági elnök szerint a kétoldalú viszonyt az erősödő gazdasági kapcsolatok, a javuló kulturális kapcsolatok és a reménybeli integrációs együttműködés jellemzi. – Mindkettőnk örömére szolgál, hogy a két ország közötti árucsere-forgalom az idén elérte a válság előtti szintet – szögezte le Áder János, hozzátéve: további lehetőségek vannak a gazdasági együttműködés terén, részben magyarországi vállalatok szerbiai megjelenésében, részben a határ menti régiók kapcsolatainak bővítésében, részben pedig bizonyos piacokon a közös fellépésben. A kulturális kapcsolatok folyamatos javulását Áder János szerint bizonyítja az is, hogy a közeljövőben Belgrádban Magyar Ház nyílik, ami kiváló lehetőséget teremt arra, hogy a komoly kulturális hagyományokkal rendelkező két ország kölcsönösen megmutathassa egymásnak értékeit.

A magyar államfő beszélt Szerbia uniós csatlakozásáról is. – Magyarország eddig is támogatta és a jövőben is támogatni fogja Szerbiát abban, hogy minél előbb az Európai Unió teljes jogú tagjává váljon – hangsúlyozta a vendéglátó, majd hozzátette: ha ezt Belgrád igényli, a magyar csatlakozási tapasztalatokat Budapest szívesen megosztja szomszédjával. – Ezt szolgálják a rendszeres államtitkári találkozók is, amelyeket a következő időszakban tartunk meg, részben Budapesten, részben Belgrádban – mondta Áder János.

Tomislav Nikolić elmondta: Szerbia a májusi parlamenti választásokat követően úgy döntött, hogy baráti viszonyt ápol szomszédaival, hogy az eddig szőnyeg alá söpört problémákat előveszi és megoldja. – Gyönyörű híd köti össze a két országot: a Szerbiában élő magyarok és a Magyarországon élő szerbek. Kötelesek vagyunk biztosítani számukra a lehető legjobb életfeltételeket, bekapcsolni őket a demokratikus folyamatokba és biztosítani számukra a demokratikus jogokat – emelte ki a szerb államfő. Tomislav Nikolić leszögezte: Szerbiának szüksége van Magyarországra az Európába vezető úton.

Újságírói kérdésre válaszolva a szerb államfő kiemelte: Szerbia szinte valamennyi uniós csatlakozási feltételnek eleget tett, gyorsított ütemben javítja ki azokat a hibákat, amelyeket az ország korábbi vezetése vétett, amely azonban ugyancsak sokat tett az integráció érdekében. – Nyitottak vagyunk minden, az unióból érkező észrevételre, viszont szóvá tettük elégedetlenségünket az újabbnál újabb feltételek megszabása miatt. Türelmesen várjuk, hogy mikor kapjuk meg a csatlakozási tárgyalások időpontját – mondta Tomislav Nikolić, hozzátéve: megkezdődött a korábbi, Szerbia számára igencsak nehéz megállapodások végrehajtása, mert a belgrádi vezetőség azt szeretné, hogy Koszovó népe jobban éljen. Soha nem ismerjük el Koszovó függetlenségét, barátainknak viszont nem róhatjuk fel, hogy úgy vezetik államaikat, ahogyan azt jónak gondolják – mondta a vendég.

Tomislav Nikolić a Vajdaság autonómiájával kapcsolatban elmondta: Szerbiában minden jogszabálynak összhangban kell lennie az alkotmánnyal. – Nem feszült a viszony Belgrád és Újvidék között: mi Szerbiában közösen oldjuk meg a gondokat. Ha valami nincs összhangban az alkotmánnyal, megváltoztatjuk. A Vajdaság alkotmányos autonómiáját azonban senki sem veszélyezteti – mondta a szerb államfő, aki szerint a tartomány brüsszeli képviseletét biztosítani fogják, az eddigitől eltérő módon.

A régóta várt új határátkelők megnyitásával kapcsolatban Tomislav Nikolić kijelentette: Szerbia szeretné, ha minél több átkelő kötné össze Magyarországgal. – A gondot a hamis emigránsok jelentik, akik Magyarországon keresztül próbálnak eljutni az EU-ba. Emiatt a magyar–szerb határátkelőkön sokkal szigorúbbak az előírások, mintha csak Szerbiáról és Magyarországról lenne szó – magyarázta a nehézségeket Tomislav Nikolić. Áder János hozzátette: az új határátkelők mellett arról is tárgyaltak, hogy meg kell erősíteni a határokon átnyúló regionális együttműködést is.

Áder János a leghatározottabban elítélte a közelmúltban történt, a budapesti és szentendrei szerb intézmények rongálását és szorgalmazta a tettesek szigorú megbüntetését. – Nyugodt szívvel mondhatom: az itt élő szerb közösségnek nincs félnivalója, mint ahogyan nincs félnivalója más nemzeti közösségekhez tartozóknak sem. Éppen az ilyen elnöki találkozók világosan jelzik mindenki számára, hogy bármilyen provokációt, bármilyen vandál cselekedetet, amely a jövőben esetleg történhet, a szerb és a magyar fél egyaránt egyértelműen és világosan elutasítja – hangsúlyozta a magyar köztársasági elnök.


(Fotó: Mihájlovits Klára)

A szerb államfő látogatásának első hivatalos programjaként megkoszorúzta a Magyar Hősök Emlékművét a Hősök terén. Ezt követően érkezett a Sándor-palotához, ahol a magyar köztársasági elnök katonai tiszteletadás mellett fogadta. Tomislav Nikolić a magyar államfővel való találkozását követően ellátogatott a Nikola Tesla Szerb Tannyelvű Óvoda, Általános Iskola, Diákotthon és Gimnáziumba, majd az Országgyűlés épületében találkozott Kövér László parlamenti házelnökkel.

Kövér László és Tomislav Nikolić az Országház Delegációs termében (MTI Fotó – Beliczay László)

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás