2024. november 23., szombat

Az államtitkár választási részvételre szólít

Budapesti tudósítónktól

Két éve írt alá megállapodást a magyar külügyminisztérium, a közigazgatási és igazságügyi minisztérium, valamint az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács a Demokrácia Központok felállításáról. Az új intézmények létrehozásának második évfordulója alkalmából tegnap Németh Zsolt, a külügyminisztérium parlamenti államtitkára, Répás Zsuzsanna, a nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár Toró T. Tiborral, az Erdélyi Magyar Néppárt elnökével értékelte a Demokrácia Központok eddigi tevékenységét.

Németh Zsolt, a külügyminisztérium parlamenti államtitkára és Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke

– A 28 erdélyi Demokrácia Központ a honosítási eljárás nélkülözhetetlen szereplője volt az elmúlt időszakban. Ezek az intézmények a magyar külképviseleti rendszernek rendkívül fontos „meghosszabbított karjai”. Nem lett volna elérhető mindaz, amit a magyar konzuli szolgálat fel tudott mutatni, ha nincsenek ezek a központok – hangsúlyozta a találkozót követően Németh Zsolt. A külügyi államtitkár elmondása szerint a Demokrácia Központok munkatársai 120 ezer honosítási igénylést segítettek összeállítani az érintetteknek. „Az együttműködésünk szerteágazó: a Demokrácia Központok tájékoztatják az erdélyi magyarokat a kedvezményes honosítás mikéntjéről, segítenek az igénylésekhez szükséges iratok összeállításában, segítenek egyes magyar okmányok kézbesítésében” – sorolta az eredményeket Németh Zsolt.

Az államtitkár kiemelte: a honosítási folyamat Romániában feszültségmentesen zajlik.

Németh Zsolt arról is beszélt: május óta némi megtorpanás tapasztalható a magyar–román kapcsolatokban. „A romániai kormányváltás óta történt események azt jelzik: kétoldalú kapcsolataink egyáltalán nem győzelemre ítéltettek. Magyarország azonban nyitott és bízik benne, hogy a romániai parlamenti választásokat követően Bukarestben olyan kormány alakul, amellyel Budapest közös célokat tud megvalósítani – hangsúlyozta a parlamenti államtitkár, aki szerint a közös célok egyike az erős Közép-Európa létrehozása, de mindkét ország számára fontos lehet az alapvető emberi és kisebbségi jogok bővítése is. Németh Zsolt szerint nagyon fontos, hogy a magyarok tömegesen vegyenek részt a december 9-ei országos választásokon Romániában, hiszen így teremtik meg a lehetőségét annak, hogy erős képviseletük legyen a bukaresti parlamentben. „Bízom benne, hogy mindkét, eltérő hangsúlyokat megfogalmazó magyar párt bejut a romániai parlamentbe” – hangsúlyozta Németh Zsolt, aki szerint a választásokat követően olyan partnerség alakulhat ki a romániai magyarok parlamenti képviselete és Budapest között, amely hosszú távon szolgálhatja az erdélyi magyarság megmaradását.

Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke a tegnapi sajtótájékoztatón elmondta: sikertörténet a Demokrácia Központok eddigi működése, hiszen az elmúlt két évben mintegy 230 ezer ember keresett ezekben segítséget, információt, ami bizonyítja, hogy tevékenységükre valós igény mutatkozik. A politikus elmondta: a központok felmérést is készítettek, amelynek adatai szerint a megkérdezett erdélyi magyarok mintegy 60 százaléka érdeklődést mutatott a 2014-es magyarországi parlamenti választásokon való részvétel iránt. A politikus szerint a közösségi autonómiák rendszere lehetne az a közösségi konstrukció, amely normalizálná a határon túli magyar közösségek viszonyát azokkal az államokkal, amelyek területén élnek. „Az autonómia a megoldás, ezért is szervezünk ilyen címmel tüntetést november 24-én Sepsiszentgyörgyön” – tette hozzá Toró Tibor, aki szerint pártjának célja, hogy hiteles képviselője legyen az autonómiatörekvéseknek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás