2025. április 18., péntek

A tengerentúlon zajlik az élet

Amerikáról tartott előadást Kiss Rajmund a szabadkai MCC-ben

A Vajdasági Mathias Corvinus Collegium Alapítvány szerdai eseményének a vendége dr. Kiss Rajmund, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetője volt, aki Amerika testközelből címmel tartott előadást. Kiss Rajmund személyesen követte a legutóbbi amerikai választásokat.

Az egybegyűlteket Varga Diósi Viola, az MCC vajdasági programokért felelős igazgatója köszöntötte, aki be is mutatta az est vendégét. Mint azt megtudhattuk, Kiss Rajmund életútja igencsak kalandos, szerteágazó tevékenységet folytat, több ország nagykövete, nemzetközi intézményekkel zajló tárgyalások főtárgyalója, emellett egyetemi tanár és a Századvég Gazdaságkutató Intézet vezetője.

A közvetlen hangulatú, izgalmas előadásában részletesen bemutatta az amerikai választási folyamatot, beszélt a kulisszatitkokról, valamint a háttérben zajló formális és kevésbé formális politikai és diplomáciai lépésekről.

Donald Trump második elnöki ciklusa már most jelentős hatással van a globális gazdaságra, geo- és világpolitikára. Ez új ideológiai irányvonalat hozhat, amelynek következményei nemcsak az Egyesült Államokban, hanem világszerte érezhetőek lehetnek. A tavalyi elnökválasztás kampánya parázs politikai és diplomáciai vitákat váltott ki, különösen a republikánus jelölt Trump és az őt ért támadások kapcsán.

Kiss Rajmund előadása onnan kezdődött, amikor kiderült, hogy Joe Biden nem lehet tovább az Egyesült Államok elnöke, hiszen az állapota rohamosan romlik. Nem értette meg a hozzá intézett kérdéseket, nem tudta befejezni a mondatait, a gondolatai elkalandoztak és már a térben sem tudott tájékozódni. Ez egyre feltűnőbbé vált, és kezdett nyilvánvaló lenni, hogy ilyen állapotban nem képviselheti Amerikát. Közben egyre több kérdés fogalmazódott meg a gazdasági, a migrációs és a nemzetközi külpolitikai kérdésekről. Mindemellett Donald Trumpot perbe fogták, elítélték, mégis elnökjelölt lett. A választási kampány idején merényletet is elkövettek ellene, ami kontra produktívnak bizonyult, és inkább lendített a népszerűségén. A róla készült kép, amikor feláll és megrázza az öklét, a világ egyik legdrágább fotójának számít. A merénylet a Pennsylvania állambeli Butler közelében történt. Az amerikai választásokban a legérdekesebb az, hogy a legtöbb államról tudni lehet, milyen beállítottságú, viszont vannak az ún. billegő államok vagy csatatérállamok, mint amilyen Pennsylvania, amelyeknél ez nem egyértelmű. Tulajdonképpen ezek a billegő államok döntik el végül, hogy melyik oldal nyer. Ez most is így történt, és Pennsylvania egy fontos pont volt, ahol a mérleg nyelve Trump oldalára billent. Ahogyan még megtudhattuk, az amerikaiak továbbra is erősen megosztottak. A választásokat követően egyes egyetemeken pszichológusokat alkalmaztak, hogy a hallgatók feldolgozhassák a sokkot, ami Trump győzelmével érte őket. Valamelyik egyetemen nem is volt tanítás. Trump a világpolitika legnagyobb visszatérője lett, de ami nem fog neki sikerülni, az a nemzetegyesítés – hallottuk egyebek közt az előadáson, amelyen még sok mindenről volt szó, Amerika külpolitikájáról és a vámháborúkról is.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Kiss Rajmund a szabadkai MCC-ben (Molnár Edvárd)