2024. július 16., kedd

Lehet még marakodni, de megegyezni is…

Budapesti tudósítónktól

Az embernek néha az az érzése: a Lehet Más a Politikáról fennállása alatt nem cikkezett annyit a magyar sajtó, mint az elmúlt héten. A magát ökopártként aposztrofáló, legkisebb parlamenti frakcióval rendelkező formáció a hétvégén tartotta kongresszusát, ahol, ha felettébb kis szavazattöbbséggel is, de úgy döntött: nem csatlakozik a Bajnai Gordon nevével fémjelzett Együtt 2014 nevű választói mozgalomhoz, ellenben tárgyalásokat folytat a nevezett csoporttal.

A döntéssel nem ért egyet a párt korábbi frakcióvezetője, Jávor Benedek és két helyettese, Karácsony Gergely és Szabó Tímea, ezért lemondtak tisztségükről. Tényszerűen nagyjából ennyi történt.

A sajtóvisszhangokat olvasva azonban széles a paletta: az LMP felbomlásától, a jelenlegi kormányzó pártszövetség kiszolgálásáig mindenről lehet hallani. A baloldali média kárhoztatja a döntést, mondván, ezzel az LMP csírájában fojtotta meg a potenciális kormányváltásnak még csak a lehetőségét is, a jobboldali média dicsőíti a bölcsességet, amely távol tartja a pártot a sátán baloldalától. Vannak persze olyan hangok is, amelyek arra figyelmeztetnek: semmi sem végleges, messze még 2014, sokat lehet addig marakodni is, megegyezni is dolgokban, várjuk ki, mivé alakul az egész. De ezek a hangok a leghalkabbak.

Egyelőre annyi történt, hogy a kongresszusi döntést ellenzők létrehozták a párton belül a Párbeszéd Magyarországért Platformot. Jávor Benedek szerint ez nem jelent párt- vagy frakciószakadást, az alapítóknak nincsenek is ilyen terveik, éppen csak párbeszédet akarnak indítani a párton belül megfogalmazott két vélemény képviselői között. Aztán úgy volt, hogy tegnap új frakcióvezetőt választ a képviselőcsoport, de egy röpke, nyolcórás ülés ehhez nem volt elegendő. A hvg.hu jelentése szerint Schiffer András újságíróknak nyilatkozva elmondta: többen felszólították, hogy ha már az ő akarata érvényesült a kongresszuson, hát vállalja is a frakcióvezetést, ehhez azonban nem kapott elég jelölést. „Azt mondták, egyem meg, amit főztem, de nem adtak hozzá kést és villát”– fogalmazott Schiffer.

Az LMP körüli hangoskodás közepette szinte elsikkadt a tény, hogy a parlament a héten mégsem tartott végszavazást a választási eljárási törvényről. Pedig elég érdekes a történet: a kormányzó pártszövetség ugyanis annyi, egymásnak gyakran ellentmondó módosító indítványt fogadott el a jogszabály kapcsán, hogy a Fidesz–KDNP-nek egyszerűen nem sikerült időben a képviselők elé terjeszteniük a törvényt egységesítő javaslatot, ezért hétfőn nem lehetett szavazni a jogszabályról.

S ha szavazni nem is kellett róla, azért meglehetősen sok szó esett a nemzetgazdasági miniszter egyik kijelentéséről. Matolcsy György ezúttal nem a Nemzetközi Valutaalap „kipaterolásáról”, nem is az unortodox gazdaságpolitikáról tett maradandó kijelentést. Megvillantotta inkább a genetikában való jártasságát, amikor Hódmezővásárhelyen, egy lakossági fórumon kijelentette: a magyarnak büszkének kell lennie ázsiai származására. „Gyermekeink fenekén az első hat hétben százból harminc esetben kis piros pont van. Pont, mint a japán gyermekeknek. Ezt nekem japán tudósok mondták” – fejtette ki. A megnyilvánulás még a Matolcsy mellett ülő, egyébként a Miniszterelnökséget vezető Lázár Jánosnak is sok lehetett, ugyanis döbbent arckifejezéssel igyekezett véget vetni a téma további kifejtésének, de a miniszter ezt nem értékelte, s arra buzdította Lázárt: ha nem talál a gyermekei popsiján piros pöttyöt, rajzolja oda ő maga…

Persze, beszélt Matolcsy gazdaságról is azon a lakossági fórumon. Többek között azt is elmondta: 2012 volt gazdasági szempontból a mélypont, jelenleg „technikai recesszió” van, illetve „stagnálás, sőt, azon is túl lévő visszaesés”. Másfél százalékos éves szintű GDP-csökkenésről ilyen finoman is lehet nyilatkozni…

Volt még szó a héten egy újabb plágiumgyanúról is. A hvg.hu előbb arról számolt be vasárnap este, hogy Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes 1991-ben megvédett teológiai doktori dolgozatának közel negyven százaléka magyar, német és angol nyelvű források átvétele. A portál hétfőn azzal fokozta a hangulatot, hogy közzétette: a KDNP-s politikus 1992-ben megvédett szociológusi diplomamunkája jelentős átfedést mutat az egy évvel korábban doktori fokozattal jutalmazott teológiai értekezésével. A Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője még vasárnap este politikai provokációnak minősítette a cikk közlését. Megszólalt a Pázmány Péter Katolikus Egyetem is, amelynek állásfoglalása szerint jogosan minősítették át Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes korábbi tudományos fokozatát PhD-vé. A politikus azonnal közzétette a kérdéses doktorit, a Miniszterelnöki Sajtóiroda pedig a hét közepén nyilvános bocsánatkérésre szólította fel a portált. A hvg.hu szerkesztősége erre reagálva annyit közölt: fenntartja a két cikkben foglalt állításokat, amelyekre érdemi választ a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetőjének közleményéből sem kapott. „Ennek következtében nincs okuk bocsánatot kérni” – írja a portál. Hogy a történetnek lesz-e folytatása, egyelőre nem tudjuk, jogi lépéseket még senki sem helyezett kilátásba…