2024. július 16., kedd

Régi-új vezető az LMP-frakció élén

Budapesti tudósítónktól

Hosszas vitákat követően tegnap új frakcióvezetőt választott a Lehet Más a Politika: az ökopárt képviselőcsoportjának munkáját a jövőben Schiffer András irányítja.

Miután pénteken majdnem kilenc teljes órán át vitatkozott a 15 fős frakció arról, hogy a jövőben ki vezesse a képviselőcsoportot, első nekifutásra nem sikerült vezetőt választani. Tegnap aztán a zöldek újra nekirugaszkodtak a feladatnak, ezúttal eredményesen: a párt legelső frakcióvezetőjét, Schiffer Andrást választották meg a posztra.

Schiffer András nyilatkozik a sajtónak az Országház folyosóján

Az LMP egyik érdekessége, hogy a pártnak nincs elnöke; éppen emiatt esik a szokásosnál is nagyobb súllyal a latba az, hogy ki a képviselőcsoport vezetője. Schiffer korábban már betöltötte a frakcióvezetői tisztséget, amelyről lemondott azt követően, hogy kiderült: a képviselők többsége nem ért egyet vele abban a kérdésben, hogy pontosan milyen irányba kell az LMP-nek haladnia. A frakció idén januárban választotta meg a posztra Jávor Benedeket. Aztán szeptemberben ismét voksoltak a képviselők, a vezetői tisztségért Jávor és Schiffer versengett, de a frakció Jávort erősítette meg 8:7 arányban.

Ezt követte az Együtt 2014 választói szövetség felkérése, amelynek lényege az volt, hogy az LMP csatlakozzon az egyébként még alakulófélben levő egyesülethez. A kérdésről az ökopárt múlt heti kongresszusán döntött. Kis szavazattöbbséggel ugyan, de a párttagok úgy határoztak: az LMP tárgyal ugyan az Együtt 2014-gyel, de nem csatlakozik a formációhoz. A döntést követően mondott le Jávor, s az így megürült tisztségre kellett új vezetőt választani.

Össze is ült a frakció pénteken, de a zárt ajtók mögött tartott maratoni vita nem hozott eredményt. A csoport, amely a pártban kisebbséget képvisel, a frakcióban többségben van, így a posztra jelölt Schiffer András nem kapta meg a megválasztásához szükséges szavazattöbbséget, mi több, a már ismert 8:7 arányban le is szavazták. Tegnap ismét egyeztetett a képviselőcsoport, s ezúttal meg is kapta a voksokat. Schiffer a döntést követően újságíróknak elmondta: célja, hogy a frakció megvalósítsa azt a stratégiai irányt, amelyik mellett a párt kongresszusa „elég nagy többséggel döntött”. „Az LMP-nek az a feladata, hogy a következő másfél évben ne saját magáról beszéljen, hanem arról, hogy 2014-ben, Orbán Viktor távozása után ebben az országban hogyan lesz több munkahely és kevesebb korrupció” – hangsúlyozta a régi-új vezető, aki azt szeretné, ha az LMP egy választható, kormányképes alternatívaként jelenhetne meg a politikai palettán. Schiffer ennek érdekében a 4K! – Negyedik Köztársaság mozgalommal egyeztetne, de azt is kijelentette: el kell kezdeni beszélgetni az MSZP-vel arról, hogy ki hogyan látja az alkotmányosság helyreállításának esélyeit.

Hozzátartozik még a történethez, hogy a pénteki frakcióülést követően Scheiring Gábor a blogján osztotta meg a véleményét a nyilvánossággal: nem lehet rázárni az ajtót a párt szavazóinak kétharmadára és a küldöttek 48 százalékára, és nem szerencsés a nyertes oldal legmegosztóbb képviselőjét frakcióvezetőnek választani. Ezt követően Hajdu Mária, a párt országos választmányának tagja visszavonulásra vagy lemondásra szólította fel azokat a képviselőket, akik nem hajlandók végrehajtani a kongresszus határozatát. Mindez pedig arra utal: ha van is frakcióvezető, frakcióegységről semmiképpen nem beszélhetünk, az LMP esetében legalábbis.