2024. július 16., kedd

Sárga csillag a Parlamentben

Budapesti tudósítónktól
A DK-sok kedden a parlamentben sárga csillagot viseltekÚjabb botrányt sikerült kiváltania egy jobbikos képviselőnek a magyar Országgyűlésben, amikor a parlament hétfői ülésén a gázai konfliktus kapcsán zsidózott egy jóízűt. Amolyan igazi, kiadós gusztustalanság jött ki Gyöngyösi Márton száján, olyasmi, ami kormányzó és ellenzéki pártokat, kormányt, vallási közösségeket, véleményformálókat és bloggereket késztetett megszólalásra, tiltakozásra.
Gyöngyösi Márton, a Jobbik frakcióvezető-helyettese a keddi sajtótájékoztatón azt mondta, parlamenti kijelentése miatt „megköveti zsidó honfitársait”, elismeri, hogy félreérthetően fogalmazott, amikor zsidó származásról beszélt, de „fel sem merült benne”, hogy lemondjon, az ügyet pedig lezártnak tekinti

Az egész úgy kezdődött, hogy az ülés folyamán Gyöngyösi Márton jobbikos képviselő interpellálta Martonyi János külügyminisztert. Afelől tudakozódott: mikor várható, hogy a külügyminisztérium „kiáll a szenvedő palesztinokért is”. Gyöngyösi meglátása szerint ugyanis a 2008–2009-es „gázai vérfürdő” után újabb „izraeli katonai terrornak” lehet tanúja a világ. Még azt is hozzácsapta, ha már nála volt a szólás joga, hogy a „külügyminisztériumnak volt eddig a leggyalázatosabb közleménye, amely a cionista ATV-t megszégyenítő sebességgel rohant hűségesküt tenni Izrael mellett”. A képviselőnek Martonyi távollétében Németh Zsolt külügyi államtitkár adott választ, melyben egyebek közt azt mondta: a magyar kormány ebben a konfliktusban nem áll egyik oldalon sem, hanem az ott élő két nép közös érdekeit igyekszik képviselni, és már csak ezért is üdvözli a tűzszünet megkötését.

Ezt követően szabadult el Gyöngyösi Márton. Mondott ezt-azt, de a biztosítékot a következő mondatok verték ki: „Pont itt lenne az ideje egy ilyen konfliktus kapcsán annak, hogy felmérjük: az itt élő és különösen a magyar Országgyűlésben és a magyar kormányban hány olyan zsidó származású ember van, aki nemzetbiztonsági kockázatot jelent Magyarország számára? Úgy gondolom, hogy adósai egy ilyen felméréssel Magyarországnak.” Válaszában Németh Zsolt biztosította Gyöngyösit, hogy egy ilyen kutatásnak nem lehet a támogatója.

Elsőként, még hétfőn délután a Raoul Wallenberg Egyesület reagált az elhangzottakra, közleményben kérdezve: „Meddig kell még tűrniük a tisztességes embereknek, hogy a magyar Országgyűlésben mindennapi, megszokott esemény a már nem is leplezett antiszemitizmus?” De hamarosan az elítélő nyilatkozatok egész sora következett: a kormány tegnap reggel „a leghatározottabban elítélte” Gyöngyösi Márton kijelentését. „A kormány a legszigorúbban fellép minden szélsőséges, rasszista, antiszemita megnyilvánulás ellen és mindent megtesz annak érdekében, hogy a gyűlölködő és az európai normákkal összeegyeztethetetlen hangokat visszaszorítsa. A kormány egyúttal világossá teszi, hogy az ország valamennyi polgárát megvédi az ilyen inzultusoktól” – olvasható a kormányszóvivői iroda közleményében.

Az Országgyűlés házbizottságában a Jobbikon kívül minden frakció elítélte Gyöngyösi megnyilvánulását, de még a Jobbik is érezte, hogy ezért elnézést kell kérnie. A testületben a Fidesz, KDNP, MSZP és az LMP is érzékeltette, hogy a levezető elnök (Balczó Zoltán, ugyancsak jobbikos képviselő) hibát követett el, neki kellett volna akár a szót is megvonnia Gyöngyösi Mártontól. A pártok egyesével is elítélő nyilatkozatokat tettek. A Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (Mazsök) szerint egyetlen európai parlamentben, így a magyar parlamentben sincs helye olyan pártnak és képviselőnek, amely szélsőjobboldali elveket képvisel, illetve hangoztat. Hasonlóan vélekedik az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH), amely büntetőfeljelentést is tesz Gyöngyösi ellen. Kövér László, az Országgyűlés elnöke szerint minősíthetetlen Gyöngyösi kijelentése a zsidók összeírásáról, és reményét fejezte ki, hogy minden parlamenti párt támogatni fogja a házszabály szigorítását, ami lehetővé teszi az ilyen és ehhez hasonló képviselői magatartás utólagos szankcionálását. Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere sajtótájékoztatón hangoztatta: „Határozottan visszautasítjuk, hogy embereket bármilyen módon listázzanak, hogy megbélyegezzék vagy veszélyesnek tekintsék őket a magyar államra származásuk miatt.” A parlament tegnapi ülésén több képviselő is sárga csillagot viselt szolidaritása jeléül…

A felháborodás akkora volt, hogy kedden maga Gyöngyösi Márton is elnézést kért... abban azonban igazából nem sok köszönet volt. A Jobbik közleménye szerint ugyanis kizárólag a kettős (izraeli-magyar) állampolgárok felmérése lenne fontos. A párt szerint Magyarországnak nem a Jobbiktól, hanem a cionista Izraeltől, valamint az azt Magyarországról kiszolgálóktól kell félnie.

De nem is meglepő mindez attól a párttól, amelynek elnöke, Vona Gábor néhány napja Gyöngyösinél semmivel sem szofisztikáltabban jelentette ki: a Jobbik a kormánytagok és az országgyűlési képviselők nemzetbiztonsági átvilágítását követeli, hogy kiderüljön, vannak-e izraeli állampolgárok közöttük, és ha igen, mondjanak le. Ugyanakkor a Jobbik felszólította az Országgyűlést arra is, hogy készítsen leltárt az „izraeli tőke magyarországi jelenlétéről”, és tárja a nyilvánosság elé.

Ha Vona kijelentése nem is, Gyöngyösié már nemzetközi hullámokat is vetett: Thorbjørn Jagland, az ET főtitkára egy nemzetközi konferencián jelezte: sokkolták Gyöngyösi szavai, mert egy embercsoport elleni erőszak vagy népirtás általában úgy kezdődik, hogy listázzák a kiszemelt csoportot.

Mindennek fényében csak remélni lehet, hogy a Jobbik kétszer átgondolja, mielőtt egyszer megnyilatkozik. Nem biztos ugyanis, hogy ilyen jellegű népszerűségre van szüksége Magyarországnak, mint amilyet a radikális párt képviselőinek kijelentései hoznak neki.