2024. július 17., szerda

A fiatalokhoz (is) eljutó üzenetek

FESZTIVÁL SOPRONBAN
Zajlik az élet a nagyszínpad előtt (fotó: Mihájlovits Klára)

A sajátos miliő, a szocreál üdültetés igénytelen, apró faházas „építészete”, a minden négyzetméternyi felületet elborító sátorrengeteg, amelyen álomittas, fogkefét markolászó, kócos fiatalok és az öltönytől egy napra megszabaduló, nyakkendőtlen, nyitott nyakú ingben, műanyag pohárból söröző politikusok egyaránt meglehetős ügyességgel törik át magukat; a hatalmas fenyők, amelyek tövében talán egy kicsit kevésbé fúj az orkánerejű szél, a szponzorlogót diszkréten viselő rocksztárok és az ingyenjegy fejében hatalmas narancsnak öltözött tinilányok – mindez valahogy természetes, magától értetődő a soproni Lővér Kempingben, ahol június 28-án kezdődött és július 2-ig tart a VOLT Fesztivál.

A sorrendben 19. alkalommal megszervezett rendezvény ugyan elsősorban a zenéről és a szórakozásról szól, a több tízezer látogató azonban nemcsak a Tankcsapdára, a Quimbyre, a 30Y-ra, a My Chemical Romance-re, a Sum 41-ra vagy a Pendulumra kíváncsi: az Új Széchenyi Terv sátránál vagy az Európa Sátornál ugyan egyszerre nincsenek annyian, mint az Alvin és a mókusok koncertjén, mégis telt házak előtt számolnak be kormányzati tisztségviselők az önkéntesség európai évéről, a romastratégiáról, a magyarországi és külföldi tanulási és munkavállalási lehetőségekről. Tiszteletét tette a rendezvényen Balog Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium felzárkóztatásért felelős államtitkára, Járóka Lívia fideszes EP-képviselő, Rétvári Bence államtitkár, Rogán Antal, a Belváros és Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere – hogy csak a legfontosabbakat említsük. Az Európa Sátor volt a helyszíne annak a beszélgetésnek is, amelynek keretében Bakos Piroska, a magyar EU-elnökség szóvivője és Ódor Bálint, a Külügyminisztérium államtitkára számolt be az elnökség „kulisszatitkairól”, azokról az eseményekről, amelyek nem jelentek meg a napi híradásokban. „A magyar diplomaták mind Budapesten, mind Brüsszelben megállták a helyüket az elmúlt fél év során, s ezt a visszajelzések, az európai partnerektől érkező értékelések is bizonyítják” – hangsúlyozta Bakos Piroska, aki arról is beszámolt: azzal, hogy a politikusok, tisztségviselők egy része felismerte és elkezdte használni a Facebook és/vagy a Twitter kínálta lehetőségeket a napi kommunikációban, sok olyan fiatalhoz is eljuttathatta üzenetét, akik egyébként nem, vagy csak véletlenül értesültek volna egy-egy, a politika számára jelentős eseményről. „Meggyőződésünk, hogy a fiatalabb korosztály csak a webkettes felületen érhető el” – hangsúlyozta a szóvivő. „A horvát társulási tárgyalások lezárása, Románia és Bulgária schengeni csatlakozásának előkészítése nagy eredmény, de hatalmas munka is van benne” – mesélte Ódor Bálint, felelevenítve azokat a pillanatokat, amikor márciusban uniós vezető politikusok azt mondták neki, hogy bizony, Zágráb még nem elég felkészült, nem igazán van esélye annak, hogy a magyar elnökség ideje alatt befejeződjék ez a folyamat. Azt is elmondta: magyar diplomaták, politikusok 250 uniós munkacsoportot elnököltek, s mindannyian igencsak eredményesek voltak munkájuk során.

Bakos Piroska és Ódor Bálint

A rendszerváltás egyik meghatározó eseménye volt a Páneurópai Piknik, ami máig is igen nagy jelentőséggel bír a soproniak életében: a város és lakói büszkék arra, hogy éppen ebben a térségben zajlott le két évtizede a határáttörés. A VOLT szervezői is igyekeznek ápolni a hagyományt, s ennek jegyében szinte minden évben megemlékeznek valamilyen módon a történelmi pillanatokról. Tegnap a fesztivál látogatói személyesen találkozhattak az egykori piknik meghatározó szereplőivel, körükben volt például Nagy László, a piknik szervezője és Bella Árpád egykori határőr parancsnok, hogy a meglehetős érdeklődést kiváltó beszélgetés keretében elevenítsék fel azokat a mai tinédzserek számára szinte elképzelhetetlen távoli időket, amikor a hegyen túli Ausztriába még útlevéllel sem volt egyszerű átrándulni.