2024. július 17., szerda

Csillag születik Egerben

IDEGENFORGALMI KEZDÉS
A Szépasszony-völgyben egymást érik a jobbnál jobb borokat rejtő pincék és elárusítóhelyek (fotó: Mihájlovits Klára)

Tudósítónktól

Eger, s sokcsillagos élmény – ezzel a mottóval kezdte meg az idei turisztikai szezont a Heves megyei város. A szlogenalkotók feladata sokrétű volt: egyszerre kellett izgalmas, újszerű, s mégis azonnal Eger városára asszociáló mottót alkotni. Jól megjegyezhető, frappáns, egyszerre utal Gárdonyi halhatatlan művére és a turizmusban kiemelkedő fontossággal bíró színvonalas szolgáltatásokra. Mert abból is akad, bőven, akárcsak a város másik nevezetességéből, a borból.

A kettő – a bor és az idegenforgalom – ötvözéséből született Eger egyik legnagyobb szabású rendezvénye, az Egri bikavér ünnepe. A Szent Donát napjához kapcsolódó programsorozatot az idén július 7-e és 10-e között szervezi a város, ahol a borászatnak évszázados hagyományai vannak. A bikavér ünnepe 15 éves múltra tekint vissza, Magyarország egyik igen rangos borfesztiválja, amelyet korábban a város főterén, a Dobó téren rendeztek meg. Mára azonban ez a borturisztikai és borgasztronómiai rendezvény kinőtte a régi helyszínt, így költözni kénytelen: egyenesen az Érsek-kert ősfákkal teli parkjába. Az ünnepségsorozat fényét az idén az is emeli, hogy a helyi borászok bemutatják az egri bikavér fehér párját, az új bormárkát, az egri csillagot. A helyi borászok már régóta fájlalták, hogy a helyi fehér borok, amelyek a vörösekhez hasonló ízharmóniával bírnak, nem igazán népszerűek a nemes borok kedvelőinek körében. Így aztán, száz évvel az egri bikavér születése után úgy érezték: eljött az idő megteremteni a testes vörös fehér párját, az Egri borvidék fehér borainak esszenciáját, amely az olaszrizlingen, a hárslevelűn, a leánykán, a királyleánykán, a zengőn és a zeniten alapul.

A szervezők azt ígérik, hogy a bikavér ünnepének ideje alatt a nyitott pincenapok programban vezetett bortúrákon is részt vehetnek az érdeklődők, sőt a belvárosban is lesznek kihelyezett kóstolópontok azok számára, akik nem látogatnak el a méltán híres Szépasszony-völgybe, ahol elképesztő mennyiségű, a hegyoldalba vájt borospince várja a vendégeket. Vétek ugyan kihagyni a völgyet, de tény, hogy Eger belvárosa is rengeteg felfedeznivalót rejteget a turisták számára. A legkézenfekvőbb rejtély a város fölé magasodó egri vár, amelynek egyik legmagasabb pontján fejet hajthatunk a várost halhatatlanná tévő Gárdonyi Géza puritán egyszerűségű sírja előtt, bejárhatjuk a várfalakat, megcsodálhatjuk a páratlan panorámát, hogy aztán a girbegurba utcácskákba visszatérve a bazilika vagy a még felújításra váró minaret felé vegyük az irányt.

Persze, programokból sem lesz hiány egész nyáron: már a következő hétvégén, július 14-én kezdődik a Történelmi vigasságok címet viselő rendezvény, amelynek első részében (14-e és 17-e között) Középkori piactér, második részében (21-e és 24-e között) Végvári vigasságok várják a látogatókat. Történelmi hagyományőrző csapatok gyűlnek ilyenkor Egerbe, hogy közösen idézzék meg a középkor hangulatát. Az idei Középkori piactér vendége Törökország lesz, a sajátos Cselebi-fesztivállal, amely zenével, tánccal és gasztronómiai specialitásokkal igyekszik megidézni az egykori ostromlók kései unokáinak kultúráját.

A Történelmi vigasságokat követi augusztusban a IX. Bormustra és XXIII. Agria nemzetközi néptánctalálkozó, majd egy Népzenei gála – így aztán, aki teheti, mindenképpen látogasson el a borok, a rendezvények és fürdők városába.