2024. július 17., szerda

Együtt az Ország!

SZENT ISTVÁN NAPJÁRA KÉSZÜLVE
Szent István ünnepe a Kossuth téren két évvel ezelőtt (Fotó: Fodor István)

Noha az időjárás nem mindig ennek megfelelő, javában fogyasztjuk az utolsó igazán nyári hónapot. Az augusztus pedig egyúttal államalapító királyunk, Szent István ünnepét is jelenti. Az idén is nagyszabású programmal készül a kormány e jeles nap megünneplésére. Az ünnepségsorozat mottója: Együtt az Ország!

Budapesten a programsorozat kétnapos lesz: a rendezvények augusztus 19-én és 20-án várják a fővárosiakat és az idelátogatókat. A központi helyszín a Duna, ahol történelmi karnevál, vízi és légi parádé, változatos koncertek, valamint gasztrosétány várják a kikapcsolódni vágyókat.

Az ünnep hivatalos nyitóeseménye az augusztus 19-én 10 órakor kezdődő Magyar ízek sétánya, ahol a látogatók változatos ételekből és italokból csemegézhetnek a budai rakparton. A tavaly első alkalommal megrendezett sétány különlegessége, hogy az idelátogatók kizárólag olyan termékeket találhatnak a standokon, amelyek előállításuknak minden mozzanatában magyar vonatkozással bírnak. Itt kóstolhatják meg a kíváncsiak Magyarország tortáját is, de bele lehet kortyolni a magyar EU-elnökség boraiba, a bátrabbaknak a biosörökbe. Érdemes elmondani, hogy a sétány árusai bevételük negyedét a Máltai Szeretetszolgálatnak ajánlják fel, a szervezet pedig a határon túli gyermekek (elsősorban a legmesszebb élő csángók) mozgó orvosi vizsgálatainak elvégzésére fordítja az összeget.

Augusztus 20-a alkalmából az államalapítás ünnepének előestéjén adják át az arra érdemeseknek az állami kitüntetéseket. A miniszterelnök ezen a napon adja át a Kisebbségekért díjat is a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek, illetve a külhoni magyar közösségek érdekében tett szolgálatok elismeréseként.

A nagy nap előestéjén 20 órakor koncertek és utcabál várják azokat, akik kilátogatnak a Bem, a Vigadó, valamint a Clark Ádám térre. A kínálat a Dolly Rolltól és DJ Dominique-től Molnár Ferenc Caramelig, Puskás Petiig, Wolf Katiig terjed. A szervezők a „kicsit súlyosabb hangzású zenék” kedvelőinek a Supernemet és a Heaven Street Sevent kínálják.

Augusztus 20-án reggel 8 órakor a Kossuth téren zászlófelvonással veszi kezdetét az ünnepi program, amelyet tisztavatás követ a Hősök terén. Az avatási ceremóniát megelőzően az Oktogon és a Hősök tere között mazsorettcsoportok, katonazenekarok és a Magyar Köztársaság Nemzeti Lovas Díszegysége vonul fel. A Hősök terén fellép a mezőkövesdi Twister mazsorettcsoport, ezt követően a Magyar Honvédség Támogató Dandár Különleges Díszelgő Csoportjának zenés alaki bemutatója következik.

Az Országház ezen a napon ingyenesen látogatható. Aki viszont könnyedebb kikapcsolódásra vágyik, már a kora délelőtti óráktól koncerteket élvezhet a Clark Ádám és a Vigadó téren. A Clark Ádám téren bábelőadás, néptáncegyüttesek, a Vigadó téren a Váci Eszter Quartet, az Operaházi Borlovagok, valamint a Csillagszemű Táncegyüttes és Óbudai Népzenei Iskola várja a közönséget.

A vízi-légi parádé keretében történelmi korokat megidéző installációs hajók úsznak le a Dunán, azt pedig motorcsónak-bemutató verseny követi a Margit híd és a Lánchíd között. Öt hajó öt történelmi korszakot jelenít meg: Szent István korát, a reneszánsz időszakát, a reformkort, a századelő szecesszióját, valamint napjainkat. A hajók a Parlament előtt tisztelegnek a Vadász terem erkélyére kivonuló történelmi zászlók – szimbolikusan egész történelmünk előtt. Ugyanitt lesz a látványos légi parádé, amelynek zárásaképp ejtőernyősök ugranak a Dunába.

A budai várban idén is megtartják a Mesterségek ünnepét. Az itt megjelenő hagyományőrző egyesületek részvételével tavaly tartottak először ökumenikus szertartást, ahol az ünnepi műsorral egybekötött liturgián jelképes áldást osztanak az új búzából készült kenyérre. A tradicionális aratómenetet, szentmisét, valamint a Szent Jobb-körmenetet követően 19 órakor érkezik meg a Parlament épülete elé a Határon Túra csapata. Az Erdélyt és Magyarországot összekötő nagyszabású kerékpártúra célja, hogy segítse a közvetlen kapcsolatteremtést az anyaország és a határon túl élő magyarság, valamint a magyar és a román nemzet között, és egyben felhívja a figyelmet a környezetbarát, fenntartható közlekedésre: a kerékpározásra. A rendezvény fővédnöke Schmitt Pál, Magyarország köztársasági elnöke.

Augusztus 20-a várhatóan legtömegesebb rendezvénye a 21 órakor kezdődő tűzijáték lesz: a tervek szerint a tavalyinál nagyobb szabású programmal kedveskednek a szervezők az érdeklődőknek.

A nemzeti rendezvények éves koncepciójában célként szerepel, hogy az ünnepek programja 2011-ben egy-egy vidéki helyszínnel történő együttműködéssel váljon teljessé. Az augusztus 20-ai ünnep jóvoltából Budapesten kívül az ország keleti kapujának számító Debrecenben, valamint a Duna partján fekvő Baján is lesz központi tűzijáték.