2024. július 17., szerda

Ez a radikalizmus már túlzott?

A Magyar Szigetre hívogató plakát


Meglehetős értetlenséggel figyelheti egy Jobbik-szimpatizáns, netalán -szavazó azt, ami a radikális párt háza táján történik a napokban. A Magyar Sziget és a Sziget Fesztivál ugyan már véget ért, a két rendezvény kapcsán azonban egyre több az ellentmondás. Egy dolog azonban közös: a furcsaságok a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalomhoz köthetőek.

A Magyar Szigetet ugyan előbb tartották, mégis később jelentek meg az azzal kapcsolatos híradások, mint a Sziget Fesztivál idejére tervezett, a magas benzinár elleni demonstrációval összefüggőek. Utóbbiról tudjuk, hogy volt körülötte némi huzavona. A HVIM egyik tagja még januárban jelezte, hogy augusztus 1-je és 20-a között tüntetne az óbudai Hajógyári-szigeten, éppen a Sziget Fesztivál nagyszínpada előtti területen. Aztán meggondolta magát az elégedetlenkedő, és augusztus 9-étől kért területfoglalási engedélyt, amit már nem kapott meg, mivelhogy időközben a Sziget Fesztivál kibérelte a területet az önkormányzattól, így az ideiglenesen magánterületté minősült át. Augusztus 9-én délelőtt mégis megjelent egy HVIM-es aktivista tüntetni, de a rendőrök a fesztivál területére való bejutását érvényes belépőjegy megvásárlásához kötötték. Augusztus 12-én a HVIM ismét megpróbálkozott egy demonstrációval, akkor már mintegy 70 potenciális résztvevő jelent meg a fesztivál bejáratánál, a K-hídnál. Összetűzésbe keveredtek a rendőrökkel, akik az ellenállást tanúsító Zagyva György Gyulát, a Jobbik parlamenti képviselőjét előállították rendzavarás miatt. Zagyva, aki a HVIM tiszteletbeli elnöke, azonnal mentelmi jogára hivatkozott. Ami már önmagában is érdekes, hiszen a Jobbik régóta és kitartóan követeli a mentelmi jog intézményének eltörlését. Ez eszükbe juthatott később másoknak is, mert öt nappal később Zagyva már felszólította az Országgyűlés mentelmi bizottságát, hogy ha a testület elé kerül a Sziget Fesztivál bejáratánál történt ügye, adja ki a mentelmi jogát, mert így a történteket „az ügyészség vizsgálni tudja”. Ami azért fontos, mert a HVIM közleménye(!) szerint Zagyva ellen „követtek el jogsértést azzal, hogy nem engedték be a tüntetésre, majd leteperték, aztán előállították”. Egy másik szépséghiba a történetben, hogy ezt nem közleményben kell kérelmezni, hanem hivatalos átiratban a mentelmi bizottság elnökétől…

A Magyar Szigeten történtek legalább ennyire különösek. A HVIM szervezésében megtartott rendezvényen gyakorlatilag faji háborúról tartottak előadásokat egyesek. A Magyar Nemzet beszámolója szerint Tyirityán Zsolt, a Jobbikkal 2009-ben együttműködési megállapodást kötött Betyársereg vezetője egy, a Magyar Szigeten tartott előadásában azt fejtegette: el kell jutni oda „hogy egy gépkarabélynak az elsütőbillentyűjét valaki meg tudja húzni, esetleg akkor, ha egy másabb bőrszínt lát”, illetve, hogy „újra agresszívvá, erőszakosakká, szikárakká, mohókká, szinte fenevadakká váljunk”. A főbetyár szerint egyébként ma faji háború zajlik, és fel kell készülni arra is, hogy lelőjenek „egy rohadt, tetves zsidót”. A Nemzet tudósítása szerint Tyirityán bemutatta szervezete egyik tagját, a délszláv háborúk veteránját, Dér Zsoltot, aki Tyirityán szerint a horvátországi Szentlászlóban még otthonát védte, Boszniába viszont már azért ment, mert gyilkolni akart, „és ezért is megérdemel egy tapsot”. Dér szintén a fajok háborújáról elmélkedett, szerinte a „fehér lakosság” faji alapon szerveződő önvédelmi csoportokat hoz majd létre.

Az idézett napilap úgy tudja: a Terrorelhárítási Központ vizsgálatot indított a gyűlölködő kijelentések miatt.

Mindezek után Vona Gábor, a Jobbik elnöke jobbnak látta, ha kiáll és tesz egy sajtónyilatkozatot, miszerint pártja nem vállal közösséget a Magyar Szigeten elhangzottakkal. „Van, ami a Jobbik, és van, ami már nem a Jobbik. Van, amiért a Jobbik felelősséget vállal, mert úgy érzi, hogy az ország szempontjából építő jellegű, és van, amivel nem vállal, mert úgy érzi, hogy ezzel ellentétes. A Magyar Szigeten elhangzottak az utóbbi kategóriába tartoznak, nem a Jobbik politikáját képezik, a párt azokért nem kíván felelősséget vállalni, sem közösséget azokkal” – szögezte le Vona.

Mindezek után a Fidesz tette fel azt a kérdést, amely valószínűleg igen sok jobbikost foglalkoztat a napokban: melyik a Jobbik igazi arca? Az, amelyet a Magyar Szigeten mutatnak szövetségesei, vagy az, amely a faji háborúval kapcsolatos tézisektől elhatárolódik? „Akkor most hogy is van ez? A Jobbik egyszer köszönetet mond a radikális jobboldali csoportok támogatásáért, a következő pillanatban pedig teljes az elhatárolódás?” – olvasható a Fidesz keddi közleményében, amely idézi Vona Gábor azon kijelentését is, hogy a Jobbik radikalizmusa az igazság radikalizmusa, és nem az ökölé.

Ugyancsak kedden küldte el a Jobbik az MTI-nek azt a közleményt, amely szerint a „Magyar Sziget bizonyos kijelentései és a Sziget bejárata előtt történt akció után a Jobbik Magyarországért Mozgalomnak határvonalat kell húznia”, s ezt nem „megfelelési kényszerből és nem is politikai számításból” teszik, továbbá nem személyekkel vagy csoportokkal nem vállalnak közösséget, hanem „azok egyes, politikailag vagy emberileg elítélendő szavaival, tetteivel”. Azaz „azok a magukat józannak valló emberek, akik nem érzik szükségét a radikális változásnak Magyarországon, éppúgy nem tartozhatnak közénk, mint azok, akik ugyan szeretnének változtatni az elmúlt huszonegy év politikáján, de elveszítették józan ítélőképességüket”.

Hogy az elhatárolódás mégiscsak politikai számításból történt-e, hogy mennyire radikális a radikális párt, hogy következetessége csak a jogilag értelmezhetetlen közlemények szintjén tapasztalható-e, vagy ténylegesen is, azt még csak találgathatjuk. Egy dolog biztos: akár így, akár úgy, a Jobbik valamelyik oldalon veszít presztízséből. Vagy a túlzottan radikálisoknál, vagy azoknál, akiknek ez a radikalizmus már túlzott.