Államalapító Szent István királyunk napjának megünneplését Budapest polgárai és az ide látogatók már megkezdték. Elsőként a Magyar Ízek Sétánya nyílt meg tegnap (pénteken) délelőtt a Duna budai rakpartján, a Bem tér és a Clark Ádám tér között, ahol a látogatókat kizárólag magyar alapanyagokból készült ételek és italok várják. Meg lehet kóstolni a magyar EU-elnökség idején a külföldi delegációknak kínálgatott borokat és Magyarország Tortáját, amit idén (is) a Zila Kávéház készíthetett el. Az ínyencség neve: kecskeméti barackkal töltött kölestorta, s érdekessége, hogy tegnaptól kezdődően számos magyarországi cukrászdában kapható, természetesen szigorúan az eredeti recept alapján készített változatban.
Tegnap délután Schmitt Pál köztársasági elnök állami elismeréseket, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes pedig a Kisebbségekért Díjakat adta át a jutalmazottaknak az Országházban. Az estét utcabál és több koncert zárta.
Ma, szombaton reggel a Kossuth téren zászlófelvonással kezdődik az ünnepi program, amelyet, a hagyományoknak megfelelően, tisztavatáskövet a Hősök terén. Az avatási ceremóniát megelőzően az Oktogon és a Hősök tere között majorette-csoportok, katonazenekarok és lovas díszegység vonul fel. A Hősök terén fellép a mezőkövesdi Twister Majorette-csoport, ezt követően honvédségi zenés alaki bemutató következik.
Az Országház ezen a napon ingyenesen látogatható. A délelőtt folyamán a Clark Ádám téren bábelőadás, hagyományos néptáncegyüttesek, míg a Vigadó téren a Váci Eszter Quartett, az Operaházi Borlovagok, valamint a Csillagszemű Táncegyüttes és Óbudai Népzenei Iskola várja a közönséget.
Várhatóan nagy érdeklődés közepette tartják meg kora délután a vízi-légi parádét, amelynek keretében történelmi korokat megidéző installációs hajók úsznak le a Dunán, majd egy motorcsónak-bemutató következik a Margit híd és a Lánchíd között.
A Szent István-napi aratóünnep gyökerei Mária Terézia koráig nyúlnak vissza: az uralkodónő rendelte el, hogy minden év augusztus 20-án államalapító királyunkra emlékezzünk. Az ekkoriban a budai várhegyen tartott István-napokra messze földről sereglettek a látogatók, és díszes aratómulatsággal ünnepelték az új kenyér megszegését. Ezeket a hagyományokat elevenítik fel a budai várban javában zajló Mesterségek Ünnepén. Ma délután a Népművészeti Egyesületek Szövetsége tagjainak részvételével a vár tövében ökumenikus szertartás lesz, amelynek résztvevői díszes aratómenetben vonulnak a Szent István-bazilika elé, ahol Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek ünnepi szentmisén szenteli meg a mesterek kenyerét. Az ünnepi szentmisét követően kezdődik a Szent Jobb-körmenet.
A kora esti órákban várják a Parlament épülete elé a Határon Túra csapatát, az Erdélyt és Magyarországot összekötő nagyszabású kerékpáros túra résztvevőit. A nemzeti ünnep várhatóan legtömegesebb rendezvénye a 21 órakor kezdődő tűzijáték lesz: a tervek szerint a tavalyinál nagyobb szabású programmal kedveskednek a szervezők az érdeklődőknek.
Az idén azonban a tűzijáték nem jelenti az ünneplés végét: a színes csillaghullást követően gyulladnak fel azok az égők, amelyek a Parlamentet öltöztetik díszfénybe. Az Országház díszvilágítása eddig csak a kupola megvilágításából állt, így az éjszakai látvány sokkal szegényesebb a nappalinál. Mától azonban az épület dunai homlokzata, a tornyok és a tetőzet meleg-sárga nátriumlámpás díszvilágítást kap, s a látvány valószínűleg az egyik újabb jellegzetessége lesz a magyar főváros éjszakai látképének.
