2024. július 17., szerda

Így ünnepelt a főváros

Budapesti tudósítónktól

Semmi sem zavarta meg az idén Magyarországon Szent István napját: államalapító királyunkra, a kenyérszentelésre és az országalapításra emlékező kétnapos ünnepségsorozat méltóságteljesen zajlott le országszerte. A szórakoztató programok a fővárosban már pénteken megkezdődtek, s csak szombaton, a késő éjszakai órákban értek véget.

A szervezők igyekeztek sokrétű kínálattal szórakoztatni a közönséget: volt magyar ízek sokaságát nyújtó gasztrosétány, táncbemutatók, bábelőadások, könnyűzenei koncertek, vízi-légi parádé a Duna felett, látványos tisztavatási szertartás a Hősök terén, s természetesen volt tűzijáték is.

A hivatalos állami ünneplés szombaton reggel kezdődött, amikor katonai tiszteletadás mellett a Kossuth téren felvonták az ország zászlaját. Az eseményen jelen volt Schmitt Pál köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke is.

A Parlament épületét szombaton bárki ingyenesen meglátogathatta; hosszú sorok kígyóztak egész nap az épület előtt, megesett, hogy akár egy órát is várni kellett a bejutásra, ez mégsem vette el az érdeklődők kedvét. Sokan voltak kíváncsiak a Hősök terén tartott hagyományos tisztavatási ceremóniára is, amelyet jelenlétével megtisztelt az államfő, aki beszédet is mondott, amelyben hangsúlyozta: a honvédségnek kell hazaszeretetből új lelkületet adnia az országnak. „A haza védelme több mint hadászat és fegyver kérdése, a hazát védeni kell minden olyan veszedelemtől, amely ártalmára van, amely pusztítja, porlasztja, gyengíti” – emelte ki Schmitt Pál. Az ifjú tiszteket az avatást követően a Magyar Honvédség harci helikopterei, csapatszállító és vadászrepülőgépei a Hősök tere feletti kötelékrepüléssel köszöntötték.

A kora délutáni órákban a Duna-parti sétányok népesültek be: kettőre hirdették meg a vízi és légi parádé kezdetét. A repülőkre, helikopterekre, ejtőernyősökre, valamint a történelmi korokat megidéző hajókra sokan voltak kíváncsiak. A Lánchídon az aratóünnep résztvevőit fogadták a kíváncsiskodók, akik közül sokan csatlakoztak a Szent István-bazilikához vonuló menethez, ahol Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek megszentelte az új kenyeret és szentmisét celebrált. A liturgiát egy sajnálatos incidens zavarta meg, amikor egy férfi megafonba kiabálta, hogy ő a Megváltó. A férfit biztonsági őrök vitték el, utóbb a rendőrség előállította. A mise zárásaként Erdő Péter a jelenlévőket figyelmeztette: az incidens arra késztet mindenkit, gondolkodjon el, milyen mélységek felett uralkodik az Isten, s arra kérte a jelenlévőket, bocsássanak meg a rendbontónak. A szentmisét a hagyományos Szent Jobb-körmenet követte.

A Magyar ízek sétánya sokakat vonzott a Duna budai rakpartjára; itt magyar alapanyagokból készült ételek, italok fogadták a látogatókat. Hosszas sorban állás után itt lehetett megvenni az ország tortájának egy-egy szeletét is; a kecskeméti barackos kölestortából egyetlen standnál több mint hatezer darab fogyott el fél délután alatt.

Sétálgatva, standokat látogatva, tortát, sajtokat, füstölt árut majszolgatva ütötték el az érdeklődők az időt a sétányokon a tűzijátékig, amelyet a hivatalos statisztikák szerint több mint háromszázezren néztek végig a Duna mellől. A félórás csillagparádét követően még egy attrakció várta a budai oldal közönségét: fényárba borult az Országház. Az Országgyűlés Hivatala, felkarolva az Orczy Kultúrkert Egyesület Miénk a ház elnevezésű projektjét, lehetővé tette, hogy néhány szerencsés kisorsolt részt vegyen a parlament új díszkivilágításának felkapcsolásában. A 25 nyertes és hozzátartozóik, barátaik előbb egy különleges idegenvezetésben vehettek részt, amelynek során megtekintették a parlament kupolatermét, a Szent Koronát és az Országgyűlés elnökének dolgozószobáját. Ezt követően, a tűzijáték ideje alatt féltucatnyi kisgyermek nyomta meg egyszerre a díszkivilágítás főkapcsolóját. Veress László, a házelnök kabinetfőnöke a jelenlévőknek elmondta: az új díszkivilágítás csak az első lépés, amelyet „együtt teszünk meg azon az úton, amelynek végén az Országgyűlés épülete a világörökség részévé válik, s a Kossuth tér is méltó lesz e csodás házhoz”, azáltal, hogy néhány éven belül várhatóan Budapest legkedveltebb kertjét alakítják ki a mostani rideg parkoló helyén. Maczó Balázs, az Orczy Kultúrkert Egyesület egyik vezetője az MTI-nek elmondta, céljuk, hogy felhívják az emberek figyelmét az Országház épületének szépségeire. Szeretnék elérni, hogy az emberek felfigyeljenek építészeti nagyságára, és ne elsősorban a politikához kapcsolják.

Augusztus 20-a ehhez jó alkalmat kínált.