2024. július 17., szerda

Harcos időszak előtt

Budapesti tudósítónktól

A helyzet úgy fest, hogy válság van. A magyar kormányfő erről beszélt szinte minden megnyilatkozásában a héten. Először akkor, amikor hétfőn a magyar diplomatáknak tartott előadást. Meglátása szerint Magyarország annyira nehéz helyzetben van, hogy az ország szuverenitása is veszélyben forog, ha az állam a görögországihoz hasonló csődbe jutna. Orbán Viktor arról is beszélt: a következő nyolc-tíz évben sem jön el a konszolidáció és a nagy fellendülés ideje Európában. A magyar kormányfő szerint a megoldás az államadósság csökkentése, a költségvetési hiány 3 százalék alatt tartása és a növekedés beindítása, mindennek érdekében viszont komoly változásokra lesz szükség. „Az ősz harcos, küzdelmekkel teli időszak lesz majd. Erre készüljünk fel” – mondta. A jövő évi költségvetés kapcsán kiemelte: már nem az a kérdés, hogy honnan vágjanak le 2-3 százalékot, hanem az, hogy milyen feladatokból szálljon ki teljesen az állam. Ami magyarul azt jelenti: lesznek területek, ahol százszázalékos lesz az elvonás.

Aztán csütörtökön közgazdászokkal tárgyalt a mintegy 100milliárdos költségvetési lyuk betömésének lehetőségeiről. Ugyanaznap este a TV2 stúdiójának vendégeként a kormányfő azt mondta: a „nem a hétköznapi élethez szükséges termékek adójának emelése” lehet az egyik pénzforrás. Ami az alkohol és a dohányáruk jövedéki adójának és a szerencsejáték adójának emelését jelenti. Hogy egész pontosan mire kell számítani, az a jövő heti kormányülés után derül majd ki. A közgazdászok, akikkel tárgyalt a miniszterelnök, azt javasolták, ha kell, emeljen adókat a kormány, vagy szigorítson az adóbehajtás rendjén, de ne szüntesse meg az egykulcsos adózási rendszert.

Pénteken pedig Orbán Viktor meglátogatta a köztársasági elnököt, hogy konzultáljon vele a nehéz gazdasági helyzetről. A híradások szerint Schmitt Pál felszólította Orbánt, hogy az alaptörvényhez szükséges sarkalatos törvényeket a kormány időben terjessze a parlament elé, s ezt a kormányfő meg is ígérte. Utóbb pedig megismételte a harcos és munkás őszre vonatkozó várakozásait, és hozzátette: a válság „nem fogja legyőzni Magyarországot, hanem mi fogjuk legyőzni azt”. Úgy fogalmazott: a magyar vállalkozói világ „egyelőre még nem viszonozta fegyelmezett adófizetéssel azt, hogy a kormány jelentősen csökkentette a vállalkozásokat terhelő adókat. Az adófizetési fegyelem fontosságát Schmitt Pál is hangsúlyozta. Emellett az ősz folyamán lesz nyugdíjreform, stabilitási törvény, új közoktatási és felsőoktatási törvény. Egyik sem elhanyagolható; a stabilitási lesz például az, amely rögzíti, hogy a nyugdíjrendszernek, az egészségügyi kasszának, a felsőoktatási rendszernek és az önkormányzatoknak önfenntartóaknak kell lenniük. Ez pedig pillanatnyilag a lehetetlennel egyenlőnek tűnő elvárás a nevezett intézményekkel szemben…

Mindeközben az ország vezetői lehetővé tették, hogy saját, személyre szóló alaptörvénye legyen bárkinek, aki azt igényli. A dokumentumot Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének saját kezű aláírásával, a Magyar Közlöny különkiadásaként lehet kérni díjmentesen. Erre a kormány 50millió forintot biztosít. Emellett a kormány felszólította az önkormányzatokat, hogy csütörtöktől a polgármesteri hivatalokban állítsák fel az Alaptörvény Asztalát, ahol kérelmezni lehet a dokumentumot. A javaslat szerint egy külön helyiséget kell biztosítani az Alaptörvény számára, ahol egy asztalt és mellé egy széket kell elhelyezni. Az asztalt üveglappal kell lefedni, és fel kell díszíteni, ezen kell elhelyezni az alkotmányt, fölé pedig egy táblát kell tenni Az Alaptörvény Asztala felirattal. Az Alaptörvény Asztalának „szolgálatára” és „gondozására” külön munkatársat kell biztosítani.

Szép és nemes gesztus. Habár a kötelezővé tétel jelentősen csökkenti a gesztusértéket. Meg aztán, azon a héten, amikor az ország a legfelsőbb szintekről győződhetett meg arról, hogy súlyos gondok vannak büdzsészinten, amelyeket komolyan kezelni kell, amikor már adóemeléseket is pedzegetnek, meglehetősen nehezen értelmezhető, hogy az iszonyú adósságokkal küszködő önkormányzatok ilyen kötelességet kapnak a nyakukba. S hogy 50millió forint értékben biztosítják mindenkinek a privát alkotmány birtoklását.

Nem biztos, hogy most épp ez a legfontosabb feladat…