Budapesti tudósítónktól
Az EU-elnökség idején szerzett tapasztalatokat és a kiépített kapcsolatokat a magyar érdekérvényesítés szolgálatába kell állítani – hangsúlyozta Ódor Bálint abban az előadásában, amelyet pénteken tartott Budapesten a Magyar Külügyi Intézetben. A külügyminisztérium európai ügyekért felelős helyettes államtitkára a magyar külpolitika előtt álló lehetőségekről, a hatékony érdekérvényesítésről, a magyar prioritásokról számolt be a Kávé és Külpolitika címet viselő rendezvénysorozat keretében.
A helyettes államtitkár az Európai Unió jelenlegi helyzetét vázolva elmondta; a közösség most nagyon nehéz napokat él, az euróövezet válsága elindított egy folyamatot, amelynek nem látszik a vége. „Úgy tűnik, háttérbe szorulhat a közösségi döntéshozatal, előtérbe kerülnek a kormányok közötti egyeztetések. Kérdéses, hogy milyen új keretek jönnek létre az euróövezeten belüli együttműködésre” – mondta Ódor, aki szerint Magyarországnak érdeke, hogy ne jöjjenek létre új választóvonalak az EU-n belül, amelyek tartósan elzárhatnák a további integrációs folyamatoktól. Úgy látja: szorosabb együttműködés kezdődhet a közös fiskális politika terén, Magyarország viszont nem érdekelt a fiskális koordináció erősítésében, ugyanis nem támogatja az adóharmonizációt.
Magyarország számára az elkövetkező időszakban prioritást jelent az unió többéves pénzügyi keretének vitája, azaz a 2014 utáni költségvetési vita. Ennek során dől el ugyanis, hogy a 2014-et követő hét évben milyen célokra mennyi pénzt szán az unió. A magyar fél számára ebben a vitában egyfelől az erős kohéziós politika fenntartása, illetve a közös agrárpolitika jelent fontos kérdést. A kohéziós politika az EU legelmaradottabb régióinak anyagi támogatására irányul az EU-átlaghoz való felzárkózás (konvergencia) érdekében. Erre a jelenlegi bizottsági tervezetben most kevesebb pénz állna rendelkezésre, mint a jelenlegi büdzsében, ezzel pedig Magyarország rosszul járna. Ugyanez a helyzet a közös agrárpolitika terén: a magyar fél azt szeretné, hogy 2014-től mindenki ugyanolyan szabályok szerint juthasson közvetlen kifizetésekhez, tagállami kiegészítések nélkül, anélkül hogy csökkennének az erre a célra szánt források.
Ódor Bálint kiemelte: Magyarország számára rendkívül fontos, hogy az EU nyitott maradjon, hogy folytatódjanak a csatlakozási folyamatok, s elsősorban a Nyugat-Balkán európai perspektíváját szorgalmazza. Emlékeztetett: október 12-én jelenti be az Európai Bizottság a bővítési csomagot, amely fontos állomás lesz Szerbia számára. „Szeretnénk látni, hogy Szerbia teljesíti azokat a feltételeket, amelyeket a bizottság tavaly fogalmazott meg, és szeretnénk, ha Szerbia megkapná a tagjelölti státust. Ezt reális lehetőségnek tartjuk.” Ennek érdekében intenzív egyeztetéseket is tervez Magyarország a tagállamokkal azért, hogy senkinek ne legyen ellenvetése a tagjelölti státussal szemben. „Szerbiának nagyon sok formában ajánlottunk fel aktív szakmai-politikai támogatást, hogy minél hatékonyabban teljesíthesse a szabott feltételeket. Több fontos törvényt kell még elfogadnia az elkövetkező hetekben a belgrádi parlamentnek, amelyek előfeltételei a tagjelölti státus megszerzésének” – figyelmeztetett Ódor. Hozzátette: Magyarország számára nemcsak az a fontos, hogy ezek a törvények megszülessenek, hanem az is, hogy a jogszabályok tartalma megfeleljen az európai értékeknek és alapelveknek. „Aktív figyelem irányul részünkről Szerbia felé, nagyon szeretnénk, ha integrációja felgyorsulna” – hangsúlyozta a helyettes államtitkár. Ódor emlékeztetett: ha a Nyugat-Balkán uniós integrációja lelassul, annak az lehet a következménye az érintett országokban, hogy a közvélemény elfordul az EU-tól, lelassulnak a belső reformfolyamatok, márpedig Magyarország érdeke, hogy a szomszédságában lévő államok stabilitása erősödjön, a gazdasági környezete javuljon, jobbak legyenek a befektetési lehetőségek. A helyettes államtitkár meglátása szerint szorgalmazni kell Szerbia és Koszovó párbeszédét, ugyanakkor el kell ismerni, hogy Belgrád nagyon komoly előrelépéseket tett a Hágai Nemzetközi Törvényszékkel való együttműködés terén. „Szerbia csatlakozási folyamata a vajdasági magyarság miatt is fontos számunkra. Ezért próbáljuk megtalálni az utat – a Vajdasági Magyar Szövetséggel karöltve –, amely a lehető leggyorsabban elvezet az integrációhoz” – emelte ki Ódor Bálint.
