2024. szeptember 3., kedd

A TEPCO magyarázkodik, a károsultak perelnek

A fukusimai atomerőműnél ismét sugárszennyezett (özön)víz pusztít

Fura üzemeltetője van a fukusimai atomerőműnek, amelyet TEPCO-ként ismert meg a világ. Bár az energiavállalat jogköreinek jó részét már a japán állam vette át, azért még több feladatot is ellát. Ezekről nem szívesen beszél, mert az erőművet 2011 márciusában ért súlyos katasztrófa óta rengeteg hibát követett el, amelyeket igyekezett elhallgatni. Amikor viszont a cég (képviselője) megszólal, többnyire riasztó híreket közöl.

A TEPCO által nyilvánosságra hozott felvételen az a tartály, amelyből frissen mintegy száz tonna erősen sugárszennyezett víz ömlött ki. Közleményük csak annyiban biztató, hogy a radioaktív víz állítólag nem „folyt bele” a Csendes-óceánba (Fotó: Beta/AP)

A TEPCO által nyilvánosságra hozott felvételen az a tartály, amelyből frissen mintegy száz tonna erősen sugárszennyezett víz ömlött ki. Közleményük csak annyiban biztató, hogy a radioaktív víz állítólag nem „folyt bele” a Csendes-óceánba (Fotó: Beta/AP)

Tegnap folytatódott a hagyomány. A TEPCO közölte: az erőmű területén csaknem száz tonna erősen sugárszennyezett víz ömlött ki egy tartályból. A cég láthatóan nem tud mit kezdeni a még mindig súlyos problémával. A 2011-es katasztrófa óta ugyanis már többször észleltek hasonló „szivárgást”. Tavaly augusztusban az egyik tartályból csaknem háromszáz tonna sugárszennyezett víz folyt ki, beszennyezve a talajt és a környezetet. Az akkori veszélyes radioaktív szennyezést a szakértők súlyos incidensnek minősítettek.

A 2011-es földrengés óta az augusztusi volt a legsúlyosabb baleset Fukusimában. A hét derekán történt legutóbbi (sugárszennyezett) vízkiömlés a tavaly augusztusihoz hasonlítható. A TEPCO már magyarázkodik: ezúttal emberi mulasztásra gyanakszik.

A meghökkentő és hátborzongató nyilatkozatokból nemrég szintén elhangzott egy. Eszerint a talajvíz az erőmű környékén (és nyilván távolabb is) rendkívüli mértékben szennyezett. A tavaly szeptemberi mérés legalábbis azt mutatja, hogy a radioaktív stroncium (azaz az egészségre rettentően veszélyes és káros sugárzó radioaktív anyag) a megengedett határérték csaknem 16 670 szerese!

A cég szeptember óta titkolta az elképesztő sugárzási értéket. Mindez csak erősíti azt a régi gyanút, hogy a TEPCO az elmúlt években is igyekezett elhallgatni a balesettel kapcsolatos információk egy részét. Nem csak a közvélemény tájékoztatásáról feledkezett meg, de valószínűleg az illetékes hatóságoknak sem jelentett időben. A cég most magyarázkodni kényszerül, de érvei nem tűnnek meggyőzőnek. Ráadásul a tavaly szeptemberi mérési eredmények már idejétmúltak, hiszen azóta többször került nagyobb mennyiségű radioaktív szennyezett víz a talajba. Csak februárban két ilyen esetről tudunk: az egyik szerdán (február 19-én), a másik még február 13-án történt.

Az erőmű környékének megtisztítása akár negyven évig is elhúzódhat. A sugárzást azonban semmilyen eljárással nem lehet véglegesen megszüntetni. Ezért a Fukusimából és környékéről kitelepített több ezer ember egy része valószínűleg soha nem is térhet vissza lakhelyére. Emiatt már legalább 1700-an perelték be közülük az atomerőmű tulajdonosait és a kormányt is. Hasonlóképpen járt el mintegy 1400 cég is, amelyek azonban a reaktorok gyártói és az erőmű építői – az amerikai General Electric óriáscég, valamint a japán Hitachi és Toshiba – ellen indítottak bírósági eljárást.

A per kezdeményezői elsősorban a három multinacionális cég felelősségére akarják felhívni a közvélemény figyelmét, és arra is, hogy azok nem tettek meg mindent a reaktorok biztonságáért. A bíróságra citált cégek azzal védekeznek, hogy a fukusimai atomerőmű negyven évig zavartalanul üzemelt, a katasztrófát pedig a rendkívül heves földrengés, s az azt követő szökőár okozta. Keresetet nyújtott be az amerikai haditengerészet több katonája is. Ők a katasztrófa idején jó két hónapig segítettek a közelben a bajba jutottaknak. Hazatérve derült csak ki, hogy mentés közben rákban betegedtek meg.

Fukusimával kapcsolatban alighanem mégsem ez a fő probléma, hanem a szennyezett anyagok elhelyezése. Ennek egy része az erőműben felgyülemlett 360 ezer tonna „sugárzó” víz, s a megsérült négy áramtermelő blokkban található temérdek fűtőelem.

Az erőműben a kárelhárítás tavaly novemberben kezdődött, a 4-es reaktorban, ahonnan 1533 elhasznált, felhasználatlan és összeroncsolódott uránium fűtőelemet kell kiemelni, illetve biztonságba helyezni. Ez négyszáz tonna nukleáris fűtőanyagot jelent, amely összesen csaknem tizennégyezer (!) hirosimai atombombával egyenértékű radioaktív sugárzás kibocsátására képes. A másik három megrongálódott áramtermelő blokk (sérült) fűtőelemeiről a TEPCO még nem közölt adatokat.