2024. szeptember 3., kedd

Ausztrál apokalipszis: állat-, és növényfajok túlélése bizonytalan

Porig égett az Ausztrália "Galapagos-szigeteként" emlegetett Kenguru-sziget. A kontinens déli részén, Ausztrália második legnagyobb szigete régóta menedékhely az egyedülálló állat-, és növényvilág számára. A bozóttűz pusztítása miatt ezen fajok túlélése kétségessé vált.

Fotó: Beta/AP

Fotó: Beta/AP

A szeptember óta, változó intenzitással, mind a hat államban tomboló lángok már 25 ember életét követelték. Ezreket evakuáltak. A lángok felperzseltek 6 millió hektárt, 2 ezer lakóházat, és állatok milliói vesztek oda.

A hónapok óta példátlanul aszályos, és rekordmagas hőmérsékleti értékeket hozó, szeles időjárási viszonyok között a tűzoltók kilátástalan küzdelmet vívnak.

Az Ausztrál Biztosítási Tanács közlése szerint a becsült károk értéke két nap alatt megduplázódott, eddig 700 millió dolláros kárigény érkezett be hozzájuk, de az összeg további, számottevő emelkedésére számítanak.

Scott Morrison miniszterelnök bejelentette, hogy "kormánya 1,4 milliárd dollárt szán a bozóttüzek okozta károk rendezésére." Hangsúlyozta, hogy "a bozóttüzeket még valószínűleg hónapokig nem sikerül eloltani, ezért, ha az 1,4 milliárdos összeg nem elég, további összegeket különítenek el, és biztosítanak a helyreállítási munkálatokra."

Az ország legnépesebb államában, Új-Dél-Walesben kedden még 130 tűzgóc lángolt. 50 helyszínen ellenőrizetlenül.

Az erdő- és bozóttüzek füstje már nem csak Új-Zélandra, hanem a Csendes-óceán felett átkelve, 11 ezer kilométerre, Chilébe is eljutott.

Az elmúlt nap hűvösebb időjárása lehetőséget adott a kimerült tűzoltóknak némi pihenésre, de csütörtöktől újabb hőhullám éri el Ausztráliát.