2024. július 16., kedd

Beütött a mennyKÜ

A június 5-i romániai helyhatósági választások végső kimenetelét, bármilyen furcsa, nem a választók, hanem a Korrupcióellenes Ügyészség (KÜ) döntheti el. A választók arra ébredhetnek, hogy frissen megválasztott polgármesterüket vagy tanácsosukat egyik napról a másikra őrizetbe vették és bűnügyi eljárást indítottak ellene.

A KÜ 220 polgármester ellen indított kivizsgálást, s a gyanúsítottak listája ennek többszöröse. Azok, akiket bírósági döntéssel nem tiltottak el a polgármesteri jogkör gyakorlásától, azok jelöltethették magukat az újabb mandátumra. Köztük van Antal Árpád András Sepsiszentgyörgy és Ráduly Róbert Kálmán Csíkszereda polgármestere is.

Akiket viszont eltiltottak a tisztségük betöltésétől, polgármesterjelöltként nem indulhatnak a júniusi választásokon. Például Gyergyószentmiklós polgármestere, Mezei János, aki már februárban jelezte, a közösség érdekét szem előtt tartva visszavonul. „A jelenlegi hatalom egyszerűen ellehetetleníti azokat a vezetőket, akik a közösség érdekeiért, az anyanyelv megőrzéséért, az identitástudat megerősítéséért, valamint az autonómia kivívásáért tevékenykednek” – állította Gyergyószentmiklós polgármestere, s állítása nem is állhat messze a valóságtól. Antal Árpád Andrást még csak nem is gyanúsították bűncselekmény elkövetésével, mert az Európai Beruházási és Fejlesztési Bank (EBRD) illetékesei is bizonyították, hogy a pénzintézettől felvett kölcsönt törvényszerűen költötte el, mégis egy időre eltiltották a tisztség gyakorlásától. Ráduly Róbert Kálmánnak a feltételezett bűne az volt, hogy a Polgármesteri Hivatal autóját magáncélra használta és ezzel 70 euróval megkárosította a város költségvetését. Aztán ezt a vádat is ejtették. Mezei János ellen több másfél éve indított eljárást a KÜ hivatali visszaélés, zsarolás és sikkasztásra való felbujtás gyanújával. A vádhatóság szerint azzal követett el hivatali visszaélést, hogy a város nevében eladott egy olyan telket, amely a gyergyószentmiklósi és a budapesti V. kerületi önkormányzat cégének, a Monturist Kft.-nek a közös tulajdonában volt. A KÜ azt tekintette zsarolásnak, hogy a polgármester lemondásra szólította fel a Monturist Kft. ügyvezetőjét. A vád szerint a polgármester akkor követte el a sikkasztásra való felbujtást, amikor az ügyészségi vizsgálat idején arra kérte a hivatal titkárnőjét, hogy hozza el neki az önkormányzati testület egyik ülésének a videofelvételét.

Noha a KÜ vádjai a magyar önkormányzati vezetők esetében légbőlkapottaknak, megalapozatlanoknak tűnnek, a bűnügyi eljárást bármikor újra indíthatják és bármikor – akár egy nappal a választások után is – polgármester nélkül hagyhatják a székelyföldi városokat.

A KÜ ugyanakkor előszeretettel indított eljárást a szociáldemokrata polgármesterek ellen, miközben a liberális jelöltekkel elnézőbb volt. Számos politikai elemző szerint a KÜ a belügyi titkosszolgálat tervei szerint, politikai szerepet vállalva tisztogatott.

A KÜ ügyködésének az eredménye nem a korrupció visszaszorítása lett, hisz az ugyanolyan mértékű, mint az ügyészség működésének kezdetén. Viszont nagyon kevesen jelentkeztek a városi és községi tanácsokba, s főként alacsony képzettségű jelöltek. Az Erdélyi Magyar Néppárt Csíkszéken apróhirdetésben kereste azokat, akik dolgozni szeretnének az önkormányzatokban.

Sokan a közösség jeles személyiségei közül Csokonait parafrazálva hárították el a felkérést: Az is bolond, akik helyi tanácsossá lesz Romániában!