2024. november 23., szombat

Hozzáférhető magyar nyelvű szakirodalom

Bemutatták a szabadkai tanítóképző hallgatóinak az Elektronikus Információszolgáltatás Nemzeti Program adatbázisát

– A határon túli intézmények számára 27 magyar kiadó e-könyv csomagjait lehet elérni az EISZ szolgáltatásain keresztül, ami azt jelenti, hogy egy 26 400 kötetes virtuális könyvtárhoz férhetnek hozzá a hallgatók – ez is elhangzott egyebek között azon a tájékoztató előadáson, amelyet a Magyar Tudományos Akadémia EISZ (Elektronikus Információszolgáltatás Nemzeti Program) Titkárságának munkatársai tartottak tegnap a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon. Az ismertető során a jelenlevők információkat kaphattak magáról az EISZ-ről, a szabadon hozzáférhető kiadói platformokról (szaktars.hu), adatbázisokról, azok tartalmáról, valamint az előadók külön hangsúlyt fektettek az Open Access publikálási lehetőségekre.

Dániel Ágnes, a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ kapcsolattartója a határon túli programról beszélt, és elmondta, hogy a határon túli magyar intézmények támogatási programja 2019-ben indult, így a környező 6 ország 24 településén 34 intézmény férhet hozzá ingyenesen (EISZ támogatásának köszönhetően) 27 magyar adatbázishoz, többek között az MTTK hallgatói is, az intézmény hálózatán keresztül.

Nagy-Bozskyné Keresztes Júlia, az MTA Könyvtár és Információs Központ főkönyvtárosa az EISZ-en keresztül elérhető adatbázisok használatáról, tartalmáról nyújtott ismertetőt, valamint néhány keresési stratégiát és tippet is mutatott az érdeklődőknek.

Fotó: Molnár Edvárd

Fotó: Molnár Edvárd

– A határon túli intézmények számára 27 magyar kiadó e-könyv csomagjait lehet elérni az EISZ szolgáltatásain keresztül, ami azt jelenti, hogy egy 26 400 kötetes virtuális könyvtárhoz férhetnek hozzá a hallgatók. Ezek között vannak még szótárak, és az Akadémiai Kiadó folyóiratcsomagja is. Az e-könyvek között lehet válogatni a szépirodalom, bölcsészettudomány, társadalomtudomány, műszaki tudomány területén, és ezek között számos egyetemi oktatásban is használatos tankönyv, szakkönyv, jegyzet is található, de ugyanígy regényeket, novellás köteteket, meséket, ismeretterjesztő könyveket is tartalmaz. Az adatbázison olyan megbízható, friss, igényes, korszerű szakirodalomhoz juthatnak a hallgatók, amelyre nyugodtan lehet hivatkozni a szakdolgozat készítésénél, vagy egy műhelymunka beadásánál, de sok segítséget nyújthat a vizsgákhoz való felkészülésben is – hallottuk Nagy-Bozskyné Keresztes Júliától.

Végül pedig Belső-Stefán Eszter intézményi kapcsolattartó beszélt az Akadémiai Kiadó folyóiratcsomagjában való Open Access publikálási lehetőségekről.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Fotó: Molnár Edvárd