A jeles újvidéki művelődési intézmény hivatalosan is belépett fennállásának 162. évébe.
– Az újságcikkekből, a színházi fesztiválok válogatóiból és a színházi dolgozók beszámolóiból ítélve nemcsak Vajdaságban, hanem Szerbiában és egész Európában is válságban van a színház. A koronavírus, az ukrajnai háború már az európai színpadokon bemutatott előadások témája lett – mondta az ünnepségen Zoran Đerić, a Szerb Nemzeti Színház igazgatója. – Az egyiptomi Samiha Ayoub által írt idei színházi világnapi üzenet a szenvedésről, konfliktusokról, háborúkról és természeti katasztrófákról szól, amelyek pusztító hatással vannak nemcsak anyagi világunkra, hanem lelki világunkra és belső békénkre is. Vannak persze belülről, magából a színházból fakadó válságok is. A mi feladatunk ezeknek a válságoknak a kezelése és megoldása. Igyekszünk nem lassítani terveink, kötelezettségeink megvalósításában – mondta a színházigazgató, aki kiemelte:
– Ugyanakkor nagyon örülünk, hogy elkészült a Szerb Nemzeti Színház háromkötetes enciklopédiája, továbbra is megjelenik a Pozorište újság, valamint a színházunk történetéről szóló könyvek is napvilágot látnak. Valamennyi kiadásunk elektronikus formában is elérhető, amelyeket a szerbiai és a régióbeli színházi fesztiválokon igyekszünk népszerűsíteni. Nagyon sok feladat áll még előttünk, de ezek lényegében nem változtak az 1861-es alapítás óta. A színház célja természetesen egy-egy olyan prózai-, opera-, vagy balettelőadás elkészítése, amelyben alkotóerőnk megmutatkozik – emelte ki Đerić.
A színházban tegnap mutatták be Pjotr Iljics Csajkovszkij Anyegin című háromfelvonásos operáját, amelynek szövegkönyvét az orosz zeneszerző, valamint Konsztantyin Sztyepanovics Silovszkij írta, Alekszandr Puskin azonos című verses regénye alapján.
Az operatársulat 75. évfordulója alkalmából kiállítás nyílt az operafotókból és jelmezekből, amelyek az évad végéig tekinthetőek meg.
– Igaz, hogy1920-ban a színháznak volt operettje, majd valamivel később operája is, de ezt a művészeti egységet hivatalosan csak 1947-ben alapították meg – tette hozzá az igazgató.
Az ünnepség keretében hagyományosan átadták a színház tagjainak szóló elismeréseket, díjakat és köszönőleveleket a jelentős művészi és szakmai eredményeikért. A Jovan Đorđević-díjakat, amelyek az intézmény legrangosabb elismeréseit jelentik, Lidija Stevanović és Ana Đurić vehette át.
– Lidija Stevanović karrierje nagy részét a dráma színtársulatban töltötte. Szinte az összes jelentős színészi díjat, köztük a Sterija színészi díját, a Zoran Radmilović-díjat megkapta. Számos fontos szerepet játszott, ami mellett sikeres karriert épített fel a filmszakmában is. Ana Đurić a Szerb Nemzeti Színház balett-társulatának a tagja. A klasszikus balettrepertoár szinte összes főszerepét megkapta. Meggyőzően vezeti be a színházi közönséget az általa megformált szereplők világába, életébe. Kivételes tehetség, színpadi báj, kecsesség, felkészültség, erős színészi alakítások és drámai teljesítmények jellemzik munkáját – állt az indoklásban.
Nyitókép: Fotó: Kasza Jennifer