2024. november 25., hétfő

Apró ezüst csillámok

Április végén, csaknem egy időben nyílt meg két kiállítás a zentai Városi Múzeumban. Az egyik, amelyikről már olvashattak lapunkban, a Képzőművészeti Karaván keretében mutatja be a felvidéki kortárs magyar képzőművészeti alkotásokat. A másik, amelyikről tavaly gyakran hallhattak/olvashattak, akik figyelemmel kísérik kulturális életünket, és amelyikről mostani írásunk is szól, Budapest metróvonalán volt látható. Radnóti Miklós születésének századik évfordulójára összeállított metró-kiállítás anyagát tekinthetik meg első ízben egy határon túli régió képtárában.

A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, Mélykúti Ilona újságíró által szerkesztett Radnóti Szubjektív című plakátkiállítás fényképekkel és versidézetekkel mutatja be a költő pályájának állomásait. A versekhez és Radnótihoz fűződő kapcsolatukról ismert emberek vallanak. Sportolók, művészek, tudósok, egyházi és közéleti személyek gondolatai olvashatók a versek mellett. A kiállítás megnyitóján Mélykúti Ilona elmondta, hogy tavaly nyáron a Holokauszt Emlékközpontban felolvasó estet tartottak – amelynek részleteit később a televízió is közvetítette –, azzal a céllal, hogy minél több emberhez eljussanak a verstöredékek és a hozzájuk fűződő érzések:

Élmény volt számomra, hogy ez alatt a két hónap alatt, amíg több száz plakát utazott a budapesti metrón, mindössze három-négyet rongáltak meg. Pedig mondhatnám, hogy ezek a plakátok védtelenek voltak. Ugyanolyan védtelenek voltak, mint a költő, mint a benne élő gondolat és mint azok, akik ezeket a sorokat olvasták, akikben megmaradt egy-egy plakátról lenéző szempár, tekintet. Az együttgondolkodást jelenti mindez. Goldschmied József ötlete alapján hoztunk el ennek a metró-kiállításnak az anyagából egy válogatást, hogy ennek az együttgondolkodásnak minél többen tanúi lehessenek.

Radnóti Miklós egyik párizsi útja alkalmából utazott metróban. Ekkor írta naplójába, hogy: „Szeretem a Metro lépcsőin az apró ezüst csillámokat.” Ferencz Győző irodalomtörténész szavaival a százéves költő versei ilyen „apró ezüst csillámok” voltak a budapesti metróban. És tegyük hozzá, a zentai Városi Múzeum képtárában.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás