„Itt, mint az apró balatoni kagyló, tapadnak össze a motívumok, mindig másképp; mint mikor álmunkban egy alak két vagy több személynek vonásait mutatja egyszerre, úgy rajzanak, egyesülnek, szétválnak a dallamatomok. A népköltés örök rejtélye: a szétporlasztott egészek s az új egészekké tapadó heterogén elemek csodálatos rajzása. Ez a folyton forrongó kohó, melyben egyszerre születik az új és hal meg a régi - de újjászületik, ami benne maradandó...” (Kodály Zoltán)
A napokban jelent meg a Vajdasági magyar népdalok legújabb kötete. Ezzel Bodor Anikó népzenei sorozatának IV. kötete került az olvasó elé
Vajdasági népzenénk bemutatását eredetileg négykötetes sorozatra tervezte a népzenekutató, de a gyermekjátékok bősége ötkötetesre módosította az elképzelést. Eddig a Lírai dalok, a Balladák, betyár- és pásztordalok, a Párosítók, lakodalmasok, szerelmi dalok, és a legújabb, az Énekes népi gyermekjátékok készült el. Az énekes népszokások egy következő kiadványban jelennek meg.
Valaha a játék természetes része volt az iskolának és az iskolán kívüli gyermekéletnek is. Mára megszűnt az áramlás az iskola és a népi játékok között, pedig a népi játék hajdani falusi intézménye a társadalomba illeszkedést segítette elő. „Legtöbb dal játékát már nem játsszák. Elfelejtették (gyakran dalostul együtt). A pedagógus nem ismeri, a gyerekek kint az utcán nem játszanak még falun sem, így egymástól sem tanulhatják el. Óvodákban, iskolákban alig hallani népi gyermekjátékdalt... Miben veheti hasznát ennek a nagyszerű intézménynek a mai társadalom felnövekvő nemzedéke? Mindenekelőtt a játékok társadalmi vonatkozásain túli, konkrét térhez és időhöz nem köthető általános emberi horderejében. A műfaj jellemzője, hogy benne mozgás, szöveg és dallam szerves egységet alkot, de nem szigorú, merev kötöttségben. A rögtönzés egyik fontos ismérvük, mivel valamennyi elem egyénien, szabadon változtatható az általános alapszabályok ismeretében.” – írja a szerző a könyv bevezetőjében.
A kötet 810 gyermekjáték-változatot tartalmaz, ebből 552 kottás közlemény. A gyűjtemény több fejezetben rendszerezi a bőséges anyagot: felnőttek játékai ölbeli gyermekekkel, mondókák, kiolvasók, kiszámolók, mozgásos játékok, párválasztók kaptak helyet a könyvben, továbbá a függelékbe a táncok is bekerültek.
Bodor Anikó Vajdasági magyar népdalok sorozatának IV. kötete, az Énekes népi gyermekjátékok közös kiadványa a Forum Könyvkiadónak és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézetnek. A gyűjtemény recenzense Jung Károly. Az illusztrációkat Kanyó Ervin, a kottagrafikát Milićev Attila készítette. A térképet Valkay Zoltán rajzolta.