Szombat este a Zentai Magyar Kamaraszínház előcsarnokában bemutatták Verebes István Jászai Mari-díjas színész, rendező, dramaturg, író, dalszövegíró, színházigazgató, műsorvezető Voltak című könyvét. A magyarországi művésszel Káich Katalin, nyugalmazott egyetemi tanár és művészettörténész beszélgetett.
Verebes legújabb könyvében 62 olyan színházi emberről: rendezőkről, színművészekről ír, akik a pályafutása során fontosak voltak a számára.
Alanyait a világot jelentő deszkák legkülönbözőbb területeiről válogatta, mert közöttük van miskolci epizodista, de Törőcsik Mari is jelen van a kiadványban.
Verebes István lapunknak nyilatkozva elmondta, hogy meg kellett írnia azt, hogy egy embernek mit jelent a kapcsolat egy színházban, és hogy a kifejezés és a befogadás mellett mennyire fontos az itt dolgozóknak, hogy valami közük legyen egymáshoz.
– Ez a könyv is ezt igazolja – jegyezte meg a budapesti színművész, aki azt is elmondta, hogy eredetileg Margitai Ági Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművésznőről kezdett el írni, akivel Verebes nagyon sokat dolgozott és egyben nagyon közeli barátja is volt. Az egyik pillanatban viszont gondolt egyet a szerző, és más színművészekről és színházi emberekről is el kezdett írni, mivel úgy érezte, illetve ahogyan most is azt érzi, hogy ezek az emberek benne élnek.
Verebes István nyilatkozatában elmondta azt is, hogy most, vajdasági tartózkodásának az ideje alatt rájött, hogy egyetlen egy hibát elkövetett a könyv írása során, mivel kihagyta belőle Pataki Lászlót, akivel Gyulán játszott együtt, és Verebes Istvánt megtisztelte a barátságával.
– Kimaradt a könyvből, pedig ő egy nagyon fontos alakja a magyar színházi életnek, ezért ezt a hiányt mindenképpen pótolni fogom – nyilatkozta a színész, aki az elmúlt egy hónapban a Zentai Magyar Kamaraszínházban rendezett.