2024. december 22., vasárnap

Dragica Stojanović kapta Lenka gyűrűjét

A nagybecskereki költő negyven éve foglalkozik versírással, eddig tizenegy önálló kötete jelent meg

Az irodalom és a költészet, ezen belül is a szerelmes versek írásának motiválása volt a célja 2006-ban a szenttamási Kultúrotthonnak, amikor először hirdette meg Lenkin prsten elnevezéssel a Keressük a legszebb szerb szerelmes verset! elnevezésű pályázatát. Az intézmény így állított emléket a szenttamási Lenka Dunđerskinak, aki megihlette a minden idők egyik legszebb szerelmes versének, a Santa Maria Della Salutenak a szerzőjét. A Kultúrotthon azóta minden év novemberében meghirdeti a pályázatot. Feltételként megszabták, hogy a versnek olyan kötetben kell megjelennie, amely az elmúlt egy évben jelent meg. A pályázatra az idén is több ezer vers futott be, a dr. Zoran Đerić, dr. Dragana V. Todoreskov és Biljana Puškar összetételű zsűri úgy döntött, hogy a díjat az idén Dragica Stojanovićnak, az Od kad te ne volim című vers szerzőjének ítéli oda. A vers a Gluvonema című könyvben jelent meg, amelyet nagybecskereki Városi Könyvtár adott ki 2022-ben.

Az ünnepélyes díjátadóra szombaton este a Zsebszínházban került sor. A jelenlévőket először Dejan Korceba, a Kultúrotthon igazgatója köszöntötte, aki többek között elmondta, a pályázat és az eredményhirdetés az elmúlt 17 év alatt egyhetes rendezvénnyé nőtte ki magát:

Ljiljana Plazačić és Goran Blagojević Lenka és Lazar szerepében az ünnepségen (Fotó: Paraczky László)

Ljiljana Plazačić és Goran Blagojević Lenka és Lazar szerepében az ünnepségen (Fotó: Paraczky László)

− Folyamatosan törekszünk arra, hogy községünket teljes egészében bekapcsoljuk a Lenka gyűrűje elnevezésű projektumba, hogy szabadon Lenka kisvárosának nevezzük, hogy Szenttamás legyen és maradjon a vajdasági szerelmi költészet és romantika fővárosa – fogalmazott Korceba.

Radivoj Debeljački, Szenttamás polgármestere felszólalásában rávilágított, hogy a község büszke történelmi múltjára, hagyományaira és kultúrájára, amelyet olyan megnyilvánulások révén, mint Lenka gyűrűje, igyekszik megőrizni és ápolni. Egyúttal kiemelte, a Dunđerski családnak jelentős szerepe volt az ortodox egyházzal és a Szerb Maticával történő együttműködésben, a gazdasági szerepvállalás mellett pedig a vajdasági kulturális élet kialakulásában és annak megőrzésében.

− Fontos, hogy a Szerb Maticával közösen egy újabb gyűjtemény jelenjen meg, amelyben egy helyen rendszerezzük a családdal kapcsolatos információkat arról, hogy mi mindent tettek népünkért, valamint hagyatékukról, ami ma a kulturális identitás elengedhetetlen része – fogalmazott a szenttamási polgármester.

A díj átvételét követően Dragica Stojanović elmondta, mintegy 40 éve foglalkozik versírással, Szenttamáson eddig négy alkalommal kerültek be versei a szűkebb körbe, és nagyon boldog, hogy idén az általa írt szerelmes vers győzött.

Paraczky László

Dragica Stojanović költő átveszi az idei Lenka gyűrűje díjat Radivoj Debeljački polgármestertől (Fotó: Paraczky László)

− Különösen örülök annak, hogy az idén sikerült megnyerni a jutalmat, hiszen Lenka is visszatért Szenttamásra, ma történt az életnagyságú szobor leleplezése. Nem kizárólag szerelmes verseket írok, bár azokból is összejött már egy kötetre való. A legutóbb megjelent Gluvonema című könyvben a díjazott vers mellett további tízhez a szerelem adta az inspirációt. A négy évtized alatt tíz verses- és egy novelláskötetem jelent meg, sikeres könyvbemutatóim voltak Barcelonában és Madridban is. Az idén a Lenka gyűrűje mellett a Stevan Sremac-díjat is megnyertem, vagyis ez az év rendkívül sikeres volt számomra – mondta Dragica Stojanović, majd felolvasta a győztes verset.

Laza Kostić Santa Maria della Salute című költeményét ezúttal Petar Benčina színész szavalta el, az ünnepi hangulathoz pedig a belgrádi Obilić Akadémiai Kórus dalai is hozzájárultak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Paraczky László