(Fotó: Gergely József)
Zentán, a magyar kultúra napja délvidéki központi ünnepségén péntek este az ünnepi köszöntők után átadták a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség Magyar Életfa díját, Aranyplakettjét és Plakettjét, valamint sor került a Vajdasági Szép Magyar Könyv 2011 című pályázat ünnepélyes eredményhirdetésére is.
Dudás Károly Magyar Örökség díjas író, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke meleg szavakkal köszöntötte az egybegyűlteket, majd
Pirityiné Szabó Judit, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzetpolitikai Államtitkársága Kapcsolattartási Főosztályának vezetője ünnepi köszöntőjében egyebek között a következőt mondta:
– Kedves ünneplő honfitársaim, engedjék meg, hogy Kölcsey 189 évvel ezelőtt íródott gyönyörű szavaival köszöntsem Önöket, a helybélieket, a Kárpát-medencei kulturális ernyőszervezetek képviselőit a magam és a nemzetpolitikai államtitkárság nevében. Isten áldd meg a magyart – kezdődik a mi himnuszunk, amely nem győzelmi dal vagy csatadal, hanem egy évszázadokon át szorongatott kétségbeesett nép imádsága a mi megtartó istenünkhöz. A himnusz nem egyszerűen egy magyar irodalmi alkotás, s így a magyar kultúra egyszerű kiemelkedő alkotása, annál sokkal több, egy nép közbenjáró imádsága, amely összeforrt a magyar történelemmel, és a magyar hazáért való aggódással, a magyar hazaszeretettel.
Imádságos jellegével egyesíti és megerősíti azt, amit a Boldogasszony anyánk, vagy az Erős vár a mi istenünk című énekekben a magyarok a korábbi időkben énekeltek. Ez a közös alap, ami miatt ma is él, és ami miatt a magyarság szimbólumává vált. Nemzeti jelképünk önmagában is teljes, mint ahogy a piros-fehér-zöld nemzeti lobogónk. Éppen ez a teljesség, éppen ez a hibátlanság, ami miatt mélyen megérint minket. És ennek a titkát, a szöveg és a tartalom tökéletes egységét csak mi magyarok érezzük át egyedül. Ez a páratlan teljesség és tisztaság, ami miatt nem helyettesíthető semmilyen más költeménnyel vagy zeneművel sem. Nem véletlen, hogy nemzeti imánk születésnapja, a főhajtás, a tisztelgés, a legfontosabb közös kincsünk a magyar kultúra előtt, amely jelzőjét és minőségét adhatja létünknek.
A magyar kultúra hagyomány és érték, amelyet történelmünk során, az évszázadokon keresztül létrehoztunk. Ebben a folyamatban őrizzük a nép ajkán született dallamokat, az eleink kezei által formált tárgyakat, gyönyörű építészeti alkotásainkat, a falvak és a városok mindennapi életét, hagyományait, a világviszonylatban is páratlan szellemi tőkénket – mondta többek között ünnepi beszédében Pirityiné Szabó Judit.
Lovas Ildikó, a Magyar Nemzeti Tanács kulturális ügyekkel megbízott tanácsosa ünnepi beszédének első részében a díjazottakról szólt: – Amikor valakinek a munkáját díjjal értékelik, akkor elismerik az eredményeit, a teljesítményét. Minden díjban benne van a kitartás elismerése, ami átlag fölötti, kiemelkedő színvonalat eredményezett. Talán nem mindig, nem minden pillanatban, nem minden alkotásban, hiszen a művészet egyik legnagyobb csodája, hogy emberi, ezért nem tökéletes, nincs mindig önmaga maximumán. Azonban akkor is a középszerű fölé emelkedik.
Beszédének második felében a 2012-re vonatkozó törekvésekről beszélt: – Szeretnék emlékeztetni arra a dokumentumfilmre, amelyet Vicsek Károly készített Herceg Jánossal. Múlhatatlan játékfilmjei és egyéb alkotásai mellett ez olyan gyöngyszem, amire ráfűzhetjük a 2012-re megfogalmazott törekvéseinket, mert tenyerén tartva úgy helyez bennünket a világba, hogy az egysíkúság helyébe a párbeszéd elemeit helyezi.
A Stratégia teljes konszenzussal megtörtént elfogadása arra ösztönöz és kötelez, hogy párbeszédben éljük meg különbözőségeinket, szembenállásunkat. A kizárólagosság többet nem motiválhatja a kulturális élet alakulását. Ugyanakkor ennek sikere a kulturális élet minden szereplőjén múlik.
A KITÜNTETETTEK
Magyar Életfa díjban részesült: Lepár Ferenc nagykikindai amatőr színjátszó és rendező; Nemes Fekete Edit szabadkai keramikusművész; Pekár Tibor szabadkai hegedűművész-tanár, helytörténész és Vicsek Károly újvidéki filmrendező. Aranyplakettet vehetett át: Msgr. Huzsvár László ny. nagybecskereki megyéspüspök. Plakettel tüntették ki Hegedűs Jánost, a nyékincai Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület elnökét; Kisimre Szerda Anna topolyai népzeneoktatót; Koncz Lázárt, az oromhegyesi Petőfi Sándor Művelődési Egyesület elnökét; Kovács Magdalénát, a törökkanizsai Tiszagyöngye Művelődési Egyesület elnökét; Rontó Márta muzslyai népzeneoktatót és az újvidéki Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központot.
A Vajdasági Szép Magyar Könyv 2011 című pályázat szépirodalmi díját az újvidéki Forum Könyvkiadó Intézet kapta Terék AnnaDuna utca című verseskötetéért. A legszebb gyermekkönyvért járó díjat a zentai zEtna Kiadó érdemelte ki Csík Mónika Mákvihar című könyvéért. A legszebb album Sirbik Attila Színes por – Szajkó István portré című könyve lett, amely a szabadkai Életjel Kiadó gondozásában jelent meg. Ez a kiadó adta ki Dömötör GáborA holdleány álma című könyvét is, amely a 2011. év legszebb értekező prózakötete lett. Dicsérő oklevelet kapott a szabadkai Népkör Magyar Művelődési Központ (dr. Szöllősy Vágó László: „Hagyományok büszke őre…”) és Életjel Kiadó (Fekete J. József: Ami átjön. Magyar olvasókönyv), valamint az újvidéki Forum Könyvkiadó Intézet Bogdán JózsefBíborbogár, Bogdán József Másnap, Burány NándorArticsóka és Gerold LászlóRetro című könyvéért.
A műsorban közreműködött a budapesti, Liszt-díjas Auer vonósnégyes és Hajvert Ákos Radnóti-díjas előadóművész. Az esten látott videoklip szerzői Farkas Miklós (másodoperatőr-vágó), Siflis Zoltán (operatőr-rendező).
SZOMBATON
Szombaton délelőtt fél tíztől a zentai Művelődési Házban kerül sor a Kárpát-medencei Kulturális Fórum 2012 elnevezésű rendezvényre. A Magyar Nemzeti Tanács, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség, az Anyanyelvi Konferencia, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet és a Kárpát-medencei Közművelődési Kerekasztal hagyományos találkozóját a Kárpát-medencei művelődési ernyőszervezetek, kulturális intézetek, a vajdasági magyar művelődési egyesületek, szervezetek és közintézmények vezetőinek és szakmunkatársainak részvételével tartják annak jegyében, hogy elkészült A nemzetpolitikai stratégia kerete és a Vajdasági magyar kulturális stratégia 2012–2018.
Üdvözlőbeszédet Dudás Károly, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke és Pomogáts Béla, A Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága Anyanyelvi Konferenciájának elnöke mond. Bevezető előadást Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár és Lovas Ildikót, a Magyar Nemzeti Tanács kulturális ügyekkel megbízott tanácsosa mond.
A találkozóra a vajdasági magyar művelődési élet cselekvő közreműködőin kívül Bosznia-Hercegovinából, Horvátországból, Erdélyből, Kárpátaljáról, Felvidékről, az anyaországból, Muravidékről, Őrvidékről hívták meg magyar szervezetek, egyesületek és intézmények képviselőit.