2024. november 25., hétfő

Megosztó

TÉVÉJEGYZET

Egy újabb felmérés szerint az online videók több adatforgalmat generálnak, mint a webböngészés, az e-mail, vagy az internet. A videómegosztó oldalak népszerűsége egyre nő, a You Tube adatforgalma rég túlnőtt minden elváráson. Mindez igazán meghökkentő, de mi köze a televízióhoz?

Nem is olyan kevés, mint hinnénk, mert ügyesen kiegészítik egymást. Folyamatosan változnak a médiafogyasztási szokásaink, a sokféleség virágzik, és ez így van jól. Ahogyan a digitális szövegek nem okozták a könyvolvasás végét, úgy a videómegosztók sem okozhatják a televíziózás halálát. Már csak azért sem, mert maguk a tévécsatornák is felismerték előnyeit, és élnek a videómegosztás lehetőségével. A jelesebb magyarországi tévécsatornák az állami televíziótól kezdve a kereskedelmi csatornákig sorra kiváló, folyamatosan frissített honlapot működtetnek, melyek által egyre több műsorba pillanthatunk be, ha netán elmulasztottuk megnézni. Általában Videók jelzéssel jelölik azt a mozgóképet, melyet utólag is láthat (feltéve ha megfelelő az internetkapcsolat) a néző egy-egy érdekfeszítő műsorból, vagy más jellegű híranyagból.

Ha kissé késve is, de a szerbiai televíziózásban is egyre inkább terjed a videómegosztás. Vagyis, most már nemcsak a tévé képernyőjén láthatjuk a műsorokat, hanem az internetnek hála kis számítógépünkön is bármikor visszakereshetjük, elolvashatjuk, újrajátszhatjuk, sőt meghallgathatjuk és kiszavazhatjuk... Legalábbis így gondoltam.

Való igaz, szórakozhatunk kedvünkre, de csak a többség nyelvén. Merthogy más nyelven még a Vajdasági Televízió honlapja sem „szólal” meg, a választás lehetősége csupán a latin és a cirill betűre korlátozódik. Pedig már legalább egy éve él a videómegosztás a tévéállomás honlapján. S ez még akkor is így van, ha arról a televízióról beszélek, mely általában a soknyelvűségével dicsekszik, és melyet a politikusok országon belül és kívül mintaként emlegetnek, dicsérnek, hiszen már vagy tíz nyelven sugározza műsorait. Ennek a tévéháznak az egyébként egészen használható, meglehetősen friss honlapján elérhetjük például a rádiócsatornákat, többek között a magyart is, ezenfelül azonban ne nagyon számítsunk nyelvi kavalkádra, mert minden egy, azaz szerb nyelvű.

Pedig nem hinném, hogy külön pénzbe kerülne nem szerb nyelvű műsort feldobni a videómegosztóra. Ha tévedek is, abban biztos vagyok, hogy semmivel sem kerülne többe, mint a szerb nyelvű. Akkor pedig mi akadálya annak, hogy a 5kazanje, Signali, Noćna smena, Kosmos, Brazde, meg a többi, a VRT 1-es csatornáján sugárzott műsor közé felkerüljenek a 2-es csatorna kedvelt műsorai: a Napjaink, a Halló, TV!, a Barázda..., csakúgy a többi nemzeti közösség egy-egy műsora?

Az odafigyelés hiányzik? Részünkről megvan. Folytatása következik.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás