Minden tanügyben dolgozó személynek kötelező ún. licencvizsgát tenni ahhoz, hogy státusa törvényesnek számítson. A tanügyi intézmények egy részében azonban hallgatólagosan eltekintettek ettől a feltételtől, különösen a kisebbségiek esetében, mert várták a hatásköri törvény alkalmazását, vagyis hogy a pedagógusok lakhelyükhöz közelebb, a tartomány területén, anyanyelvükön és anyanyelvüket értő diákok előtt tarthassák meg mintaórájukat, illetve hogy olyan bizottság előtt vizsgázhassanak, amelynek tagjai értik az anyanyelvüket.
Szeptemberben végre megtört a jég, megtörtént a miniszteri fejbólintás, amire mintegy két évet kellett várni. A Tartományi Oktatási, Jogalkotási és Nemzeti Közösségi Titkárság azonmód megkezdte a vizsgáztatás előkészítését, decemberben pedig már 154 óvodai pedagógus és 20 szakmunkatárs juthatott licenchez Vajdaság területén.
Deli Andortartományi oktatási, jogalkotási és nemzeti közösségi titkár a Magyar Szónak elmondta, hogy mintegy 1500vajdasági pedagógusról beszélhetünk, akik már másfél-két éve várták, hogy ennek a Belgrád és Újvidék között zajló huzavonának vége szakadjon, és megszerezhessék a munkavégzésükhöz szükséges licencet. A titkárság szándéka az, hogy gyors tempóban, akár havi két-három vizsganapot is beiktatva, lehetőleg már a jövő évben behozza a belgrádi adminisztráció időhúzásából fakadó lemaradást.
Deli Andor elmondta, hogy az oktatásüggyel kapcsolatos törvények ismeretét magában foglaló szóbeli vizsgákat és az óratanítások java részét Újvidéken, a város óvodáiban, iskoláiban fogják megszervezni. Kivételt azon kisebbségi nyelvek esetében tesznek, amelyeken nincs megszervezve az oktatás a tartományi székvárosban, tehát a magyar pedagógusoknak Újvidékre kell jönniük. Az első, magyar nyelvű licencvizsgákra januárban, a téli szünidőt követő időszakban kerülhet sor. Előbb az osztálytanítók, majd az elemi iskolák tanárai és végül a középiskolában dolgozók vizsgázhatnak. A vizsgáztató bizottságokban megfelelő nyelvi képességekkel, tudással rendelkező szakemberek ülnek majd, akiket többek között a szabadkai tanítóképző, a verseci óvóképző és az újvidéki bölcsészkar különböző nyelvi tanszékei javasolnak, mondta Deli Andor.
Az érdekeltek a titkárság honlapján (http://www.obrazovanje.vojvodina.gov.rs/) megtalálhatják a licenc megszerzéséhez szükséges részletes információkat, és azokat a forrásokat, amelyekből fel lehet készülni a vizsgára.