2024. december 27., péntek

Díjkiosztó a szenttamási Népkönyvtárban

A középiskolások kategóriájában Bíró Fanni, az egyetemisták közül pedig Szögi Klaudia verse lett az első

A szenttamási Népkönyvtár 2019-ben hozta létre a Milan Dunđerski Költészeti Díjat azzal a céllal, hogy tartósan megőrizze a neves szenttamási költő és humanista emlékét.
A díjat évente ítélik oda a legsikeresebb alkotásoknak, melyek elgondolkodtatóak és az egyetemes emberi értékekre hívják fel a figyelmet. Pályázni két kategóriában (középiskolások és egyetemisták) lehet eddig még nem publikált versekkel. A pályázat célja az univerzális emberi értékek megőrzése a tehetséges fiatalok alkotásai révén, amelyeket szerb, magyar, horvát, bunyevác, montenegrói és bosnyák nyelven hoznak létre. A harmadik irodalmi pályázat tavaly december végén zárult, a díjak ünnepélyes átadására pedig a múlt héten a népkönyvtár olvasótermében került sor.
Milan Đorđević filozófiatanár, a Milan Dunđerski Költői Verseny kezdeményezője elmondta, a 2021-es pályázatra 57 szerző 97 pályaművel jelentkezett. A középiskolás tanulók és egyetemisták verseiket Szerbián kívül Bosznia-Hercegovinából, Észak-Macedóniából és Montenegróból küldték be. A 2021. évi kiírásra több pályamű érkezett, mint tavaly és tavalyelőtt, ezért a zsűri úgy határozott, mindkét kategóriában két díjazottat határoz meg.
A dr. Ana Stela, dr. Utasi Csilla és dr. Horváth Futó Hargita összetételű zsűri az egyetemista kategóriában az első díjat az újvidéki Anđela Kneževićnek, valamint Szögi Klaudiának ítélte oda, míg a középiskolások kategóriájában a belgrádi Viktorija Amidžić és a horgosi Bíró Fanni versét díjazta. Az egyetemistáknál a második helyet a požegai Nikolina Grković, a középiskolások kategóriájában pedig Esmir Zoletić (Živinica) érdemelte ki.
Dr. Utasi Csilla, a zsűri elnöke elmondta, öt magyar pályázó nyolc magyar nyelvű verset küldött be. − A pályázók közül hárman az egyetemista, ketten pedig a középiskolás kategóriába tartoznak.  A verseny a viszonylag kevés pályamű ellenére sikeresnek mondható: a beküldött költemények, a szerzők fiatalsága és a művek helyenkénti apró hibái ellenére az esztétikai érték tekintetében egyenletes színvonalat képviselnek. 

Dr. Horváth Futó Hargita zsűritag szerint az idén a középiskolások mezőnye erősebb volt, mint az egyetemistáké. − A szerzők alkotásait az elmélyült gondolkodás, a társadalmi problémákra való reflektálás jellemezte, bár az egyetemisták által beküldött versekben is felfedezhető volt a témaválasztás eredetisége, a sajátos stílus. Mindkét korosztály verseiben témaként a halál, az elmúlás dominált. Elgondolkodtató, miért foglalkoztatja a fiatalokat az élet végességének problematikája, a halál gondolata, ami egyrészt azzal is magyarázható, hogy aggodalommal teli korban élnek, és ez gondolkodásra ösztökéli őket – fogalmazott az újvidéki Magyar Tanszék tanára.
Bíró Fanni, a szabadkai Svetozar Marković Gimnázium második osztályába jár, és a Te, te, te... című versével első díjat nyert.
− Nagyon szeretek verset írni, mert így kifejezhetem az érzéseimet. Mivel ingázó diák vagyok,  legtöbbször buszozás közben jut eszembe egy-egy gondolat, melyet újabbak követnek, később pedig találok időt arra, hogy lejegyezzem őket. Nálam így keletkezik egy vers. Leginkább az érzelmek foglalkoztatnak, számomra mindegyik vers tele van érzelmmel, melyek az otthonommal, a hazámmal, a családommal, a barátokkal kapcsolatosak. Különösen Petőfi és Kosztolányi verseit kedvelem. Több helyre is küldtem már verseket, írásokat, és nagyon örültem, amikor megjött a szenttamási ímél, hogy első díjat nyertem – mondta Fanni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás