2025. január 22., szerda

Életét a zenének szentelte

Örök nyugalomra helyezték Égető Gabriella karnagyot, nyugalmazott zenepedagógust

Tegnap a szabadkai Bajai úti temetőben végső búcsút vettek Égető Gabriella karnagytól, nyugalmazott zenepedagógustól, a szabadkai zenetanítás és a zenei élet egyik kimagasló személyiségétől. A temetésen hozzátartozói, barátai és tisztelői gyűltek össze, hogy utolsó útjára kísérjék őt. A szertartást Paskó Csaba plébános vezette, gyászbeszédet mondott Dragana Nikolić, a Szabadkai Zeneiskola igazgatója, valamint Csikós Krisztina, a Szabadkai Zeneiskola szaktanára, és a Pro Musica Kamarakórus női együttesének művészeti vezetője és karnagya. Fürstner István, a Pro Musica Kamarakórus egykori tagja szintén megemlékezett róla. 

– Mély szomorúsággal és fájdalommal állunk szeretett és pótolhatatlan tanárnőnk, Égető Gabriella búcsúszertartásán, aki 92 éves korában átadta lelkét teremtőjének. Égető Gabriella 1932-ben született Szabadkán, ahol elvégezte az általános iskolát, a gimnáziumot, valamint a középfokú zeneiskola zeneelméleti és zongora szakát, Bordás Lajos tanár úr osztályában. Tanulmányait a belgrádi Zeneakadémián folytatta, majd 1980-ban, a belgrádi egyetemen, Vojislav Ilić tanár úr osztályában szerzett karvezetői mesterfokozatot. Egész munkásságát a klasszikus zene népszerűsítésének szentelte, szaktantárgyakat tanított a Szabadkai Zeneiskolában, és vezette a középiskola kórusait. Kiemelkedő pedagógiai munkájáért és Szabadka város kultúrájához való hozzájárulásáért számos díjat kapott (Pro Urbe díj, dr. Bodrogvári Ferenc-díj, Szabadka Város díszpolgári cím, és egyéb más kitüntetések). Többször is felkérték, hogy folytassa tanári pályafutását a belgrádi Zeneakadémián, ő azonban Szabadkán maradt. Életét a zenének szentelte, amelynek kiváló ismerője volt. Nagy lelkesedéssel tudta közelebb hozni a reneszánsz és barokk zenét a modern kor emberéhez. Munkáját nagyra értékelték a kórusművészet kiemelkedő szakértői, mint Mihajilo Vukdragović, Mladen Jagušt, Rudolf Matz, Enriko Josif, Rajko Maksimović és Vojislav Ilić. Kitörölhetetlen nyomot hagyott a karéneklés fejlődésében, a város zenei életében, valamint sok zenész generáció oktatásában, köztük a karvezetők Pekanovity Gabriella, Huszár Elvira, Gubena Éva, Hajnal Szilveszter, Fedor Prodanov, Dragana Nikolić, Miroslav Stantić, Csikós Krisztina, Dević Zoltán és Paskó Csaba tanításában. Pedagógiai munkája mellett 1968-ban megalapította és több mint három évtizeden keresztül vezette a Pro Musica Kamarakórust, mellyel számos sikeres fellépést valósított meg itthon és külföldön egyaránt. Azon túl, hogy ezzel a kórussal számos barokk mestermű bemutatóját vitte színpadra az egykori Jugoszlávia területén, számos fiatalt irányított zenei pályára és sokakat tett lelkes, zeneértő és zenét szerető emberré. Egykori tanítványaként, mint a Pro Musica Kamarakórus jelenlegi elnöke és karnagya, hatalmas megtiszteltetés számomra, hogy egy ilyen nagy múltú városi énekkar által tapasztalhatom meg a kórusmuzsika szépségeit. Bár az idők folyamán a vegyes kar átalakult női karrá, ugyanúgy részt vesz és eredményesen helyt áll különböző rendezvényeken, és a kóruséneklés iránt elkötelezett fiatalokat nevel, évről évre gyarapítva azok számát. Égető Gabriella személyisége bennünk és velünk él tovább. Örök dicsőség és hála neki – hallottuk Csikós Krisztinától.

A temetésen a szabadkai Garden Quartet vonósnégyes zenei búcsúztatóját is hallhatták a jelenlévők, a gyászmenet előtt pedig a kórus egykori tagjai, valamint a zeneiskola tanárai közösen adták elő J. S. Bach Máté passiójának zárókorálisát.

Ma 17 órai kezdettel megemlékező ülést tartanak a Szabadkai Zeneiskola koncerttermében, ahol Égető Gabriella emléke előtt tisztelegnek.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Dér Dianna felvétele