Az Európa Kollégium dísztermében kedden este Diplomácia a kulisszák mögött: mi fán terem a magyar uniós elnökség? címmel Magyar József, Magyarország belgrádi nagykövete, és dr. Hetei-Vizi Éva diplomata tartottak közéleti estet.
– Az Európa Kollégiumban zajló közéleti estek a szakkollégiumi programok kiemelkedő eseményei közé tartoznak. Ezek célja, hogy a kollégisták tájékozottságát és műveltségét növeljék, különösen fontos témák bemutatásával. A mai est fókuszában a diplomácia áll, ahol Magyarország belgrádi nagykövete és kolléganője a vendégeink – mondta Snejder-Sára Ildikó, az Európa Kollégium igazgatónője, aki kiemelte, hogy Magyarország számunkra nagyon fontos, nemcsak azért, mert a kollégium működésének a finanszírozója, hanem azért is, mert mi egyértelműen ennek a nemzetnek a részeként tekintünk magunkra. A közéleti estek révén a kollégium igyekszik olyan ismereteket nyújtani, amelyek hozzájárulnak a jövő vajdasági magyar értelmiségének fejlődéséhez.
– Az év végéig az Európa Kollégium programjai az adventi időszakhoz igazodnak. Hagyományőrző események, műhelyek, tanfolyamok, valamint a karácsonyi koncert színesítik a kínálatot. Ezenkívül tovább folytatódnak azok a találkozók, amelyeken korábbi kollégisták osztják meg tapasztalataikat a jelenlegi diákokkal, motiválva őket tanulmányaik folytatására. Ezek a rendezvények különösen sikeresek, és az év hátralévő részében is meghatározóak lesznek – tette hozzá az igazgatónő.
– Magyarország jelenleg az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét látja el, és ez különösen fontos szerepet biztosít neki az uniós intézmények működésében – nyilatkozta Magyar József, Magyarország belgrádi nagykövete lapunknak, majd hozzátette:
– Az elnökséget betöltő tagállamok hármas csoportokban, az úgynevezett elnökségi triókban szorosan együttműködnek egymással. A spanyol, belga és magyar trió harmadik tagjaként Magyarország kulcsszerepet játszik az unió mindennapi döntéshozatalában és az új intézményi ciklus irányvonalának meghatározásában. Az új Európai Parlament és az új Európai Bizottság munkájának kezdetén Magyarország biztosította a zökkenőmentes átmenetet, segítve a legfontosabb politikai és gazdasági döntések előmozdítását. A magyar elnökség célja, hogy reagáljon az uniós gazdasági, politikai és biztonsági kihívásokra, és hozzájáruljon az EU erősítéséhez. A közelmúltban a magyar elnökség két fontos csúcstalálkozót szervezett, közöttük az Európai Politikai Közösség eseményét, amelyen Szerbia is részt vett, erősítve a két ország közötti kapcsolatokat. A legfontosabb döntés a versenyképesség növelésére irányult, hogy az EU gazdasága globálisan is sikeresebben versenyezhessen. A bővítéspolitika ismét központi szerepet kap a magyar elnökség alatt, és Szerbia fontos előrelépéseket tett az uniós csatlakozási feltételek teljesítése terén. A demokratikus átalakulás, a választójogi törvények és az energetikai reformok terén tett lépések kiemelkedőek. Az előrehaladás pedig azért lényeges, mert Szerbia is 2026 decemberéig vállalta, hogy a csatlakozáshoz szükséges felkészülési lépéseket elvégzi. Ezt két héttel ezelőtt jelentettük be, és mi teljes mértékben bízunk ebben, és támogatni kívánjuk Szerbiát a folyamatban. Ezért a mai este egyik fontos mondanivalója az, hogy az Európai Unió közössége egy olyan gazdasági és jóléti társadalmi feltételrendszert megteremtő közösség, amiben Szerbiának is helye van. Szerbiának nem kell eltántorodnia, hanem előre kell haladnia ezen az úton. A tagállamok most értékelik Szerbia előrehaladását, és Magyarország célja, hogy a csatlakozási folyamat zökkenőmentesen haladjon tovább. A magyar–szerb stratégiai partnerség tovább erősödött, és Magyarország támogatja Szerbia európai uniós csatlakozási törekvéseit, megerősítve a két ország közötti együttműködést és baráti kapcsolatokat a jövőben – hangsúlyozta Magyar József.
Nyitókép: Dr. Hetei-Vizi Éva és Magyar József az Európa Kollégium rendezvényén (Kopasz Tamás felvétele)